پریدن پلک چشم چه دلایلی دارد و چگونه درمان می‌شود

232
پریدن پلک چشم چه دلایلی دارد و چگونه درمان می‌شود

پریدن پلک چشم چه دلایلی دارد و چگونه درمان می‌شود

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک آنچه شما احتیاج دارید در مورد پریدن پلک چشم بدانید و آنچه شما می‌توانید انجام دهید تا آن را رفع کنید را توضیح می‌دهیم. چند دلیل احتمالی برای پریدن چشم وجود دارد و بسیاری از آن‌ها را می‌توان به سادگی رفع نمود. دو تا از رایج‌ترین ها، استرس و کم خوابی است. همچنین استفاده از کافئین و نیکوتین می‌تواند به پرش چشم منجر شود.

پرش چشم می‌تواند به علت خشکی چشم نیز ایجاد شود که خود می‌تواند توسط تعدادی از عوامل متعدد ایجاد گردد. خشکی چشم می‌تواند ناشی از یک بیماری خودایمنی باشد، اما اغلب به دلیل پیری یا مصرف دارو‌ها رخ می‌دهد. آنتی هیستامین ها، دارو‌های ضد افسردگی و دارو‌های ضد گرفتگی بینی از جمله این دارو‌ها هستند. پرش چشم همچنین می‌تواند علامتی از یک مشکل چشمی از جمله گلوکوم (آب سیاه چشم)، بلفاریت (التهاب پلک)، یووئیت (نوع دیگری از التهاب چشم) و یا زخم قرنیه باشد.

  • چه موقعی به پزشک مراجعه کنید

پریدن پلک چشم در بیشتر مواقع خوش خیم است و تنها برای چند هفته به طول می‌انجامد. پرش طولانی چشم می‌تواند به اضطراب بیشتر منجر شود که خود مانع رفع این حالت خواهد شد. مشکل اینجاست که در اغلب مواقع این پریدن چشم به صورت یک چرخه گسترش خواهد یافت. با این حال درصورتی‌که پرش چشم برای مدت زمان طولانی باقی ماند و یا اگر شما دچار دوبینی چشم شدید، مردمک چشم تان انقباضات نامنظم داشت و به دنبال آن انقباضات به خارج از محدوده پلک توسعه یافت، حتما به یک متخصص چشم مراجعه نمایید. در موارد بسیار نادر، پرش چشم می‌تواند از نشانه‌های اولیه یک بیماری جدی از جمله فلج مغزی، ام اس (MS) و یا سندرم تورت باشد.

  • چگونه پریدن چشم را متوقف کنیم؟

تغییر در شیوه زندگی اغلب می‌تواند پرش چشم را متوقف سازد. درصورتی‌که فکر می‌کنید که استرس یا خستگی موجب پرش چشم شما می‌شود، باید به اندازه‌ی کافی به چشم هایتان استراحت دهید و آن‌ها را بسته نگه دارید. خواب کافی و راحت داشته باشید و تلاش کنید تکنیک‌های تمدد اعصاب (مانند یوگا) را فرا بگیرید. محدود کردن مصرف کافئین نیز می‌تواند مثبت باشد. درصورتی‌که پرش مربوط به خشکی چشم تان است، استفاده از اشک مصنوعی می‌تواند موثر باشد.

کاهش زمان مشاهده صفحات نمایش الکترونیکی مانند تلویزیون، تبلت، موبایل و … نیز در بهبود و جلوگیری از پرش چشم اهمیت دارد. توصیه می‌شود هر ۱۰ دقیقه یک بار به چشمان خود استراحت دهید. جهت استراحت عضلات چشم، چشمان خود را ببندید. سپس به یک جسم دور نگاه کنید. شما باید مشابه این استراحت را هنگام خواندن کتاب و یا هر زمان که چشم شما به شدت درگیر است، داشته باشید. این کار فقط ۱۰ تا ۱۵ ثانیه طول می‌کشد، به همین جهت “نبود فرصت” بهانه‌ی خوبی نیست.

پریدن پلک چشم چه دلایلی دارد و چگونه درمان می‌شود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 11 =

بررسی

تقویت چشم و بهبود بینایی با ۶ ماده غذایی

تقویت چشم و بهبود بینایی با ۶ ماده غذایی تقویت چشم و بهبود بینایی با ۶ ماده غذایی : چشم یک…