هورمون جوانی چیست و در زیبایی پوست چه نقشی دارد

309
هورمون جوانی چیست و در زیبایی پوست چه نقشی دارد

هورمون جوانی چیست و در زیبایی پوست چه نقشی دارد

جوانی مقوله‌ای است بحث برانگیز و جذاب برای هر شخصی در هر سنی. در راستای حفظ جوانی و افزایش طراوت در دوران سالخوردگی پژوهش‌های گسترده‌ای انجام شده که بررسی هورمون ها هم در همین زمره قرار دارد. شاید تاکنون به هورمون جوانی فکر کرده باشید، در این مقاله خواهیم دید هورمون جوانی چیست؟ داشمندان هورمون جوانی را مختص یک یا دو هورمون نمی‌دانند و معتقدند مجموعه ای از هورمون ها و عوامل دست اندر کار حفظ جوانی هستند.

  • هورمون رشد HGH

هورمون رشد توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می‌شود و از رشد در دوران کودکی و نگهداری از بافت‌های بدن در طول زندگی پشتیبانی می‌کند. وظیفه این این هورمون تقویت توده عضلانی، افزایش دهنده نیروی بدنی و رشد استخوان ها می‌باشد. هورمون رشد بعنوان چشمه جوانی سبب بهبود در روابط جنسی شده و همینطور از پوست و اندام شما محافظت می‌کند. مصرف هورمون رشد در بزرگسالی موجب افزایش توده عضلانی، کاهش چربی بدن و تقویت میل جنسی می‌گردد، که بسیار حیرت کننده است اما عواقبی هم از جمله تورم بازوها، پاها و درد مفصلی و عضلانی نیز دارد.

  • هورمون استروژن و پروژسترون

این دو هورمون به طور عمده در تخمدان ها پیش‌از سنین یائسگی تولید میشوند و نقش مهمی در بارداری و قاعدگی دارند و همچنین به حفظ قدرت استخوان ها، قلب سالم و عملکرد خوب مغز نیز کمک می‌کند، و جالب است بدانید پژوهش‌ها نشان داده زنانی که در خونشون میزان بیشتری استروژن دارند از زیبایی بیشتری برخوردار هستند.

هورمون جوانی چیست و در زیبایی پوست چه نقشی دارد
هورمون جوانی چیست و در زیبایی پوست چه نقشی دارد
  • هورمون ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که در مغز ترشح می‌شود و هنگامیکه نور چراغ ها کم می‌شود فرمان خوابیدن توسط این هورمون در بدن صادر می‌‍گردد که بعد از سن بلوع سطح ملاتونین در بدن کاهش پیدا می کند و به ویژه بعد از ۴۰ سالگی ممکنه اختلالاتی در خواب بوجود بیاورد. این نکته را خوب می‌دانیم که بهره مندی از خواب کافی و با کیفیت یکی از رموز حفظ جوانی و زیبایی هست.

  • هورمون تستوسترون

این هورمون در مردان درون بیضه ها و در زنان داخل تخمدانها و غده فوق کلیه تولید می‌شود. هورمون تستوسترون در زنان و مردان اصلی ترین عامل روابط جنسی بوده و کمک به تنظیم توده استخوان، توزیع چربی، قدرت عضلات، توده گلبول های قرمز و اسپرم در مردان می کند. هورمون تستوسترون همزمان با افزایش سن در بدن کاهش پیدا می‌کند. البته آزمایشاتی بر روی تعدادی از مردان که از مکمل های تستوسترون مصرف می کردن، صورت گرفت و نتایج حاکی از افزایش حافظه، جلوگیری از ضعف جسمانی، افزایش میل جنسی و قوای بدنی نیز بود.

هورمون جوانی چیست و در زیبایی پوست چه نقشی دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

بررسی

خواص توت فرنگی برای زیبایی و سلامت پوست

خواص توت فرنگی برای زیبایی و سلامت پوست همه ما می دانیم که مصرف میوه جات برای سلاتی بدن ضر…