تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز

710
تقویت قدرت تصمیم گیری با 10 توصیه کارساز

تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز

آیا شما نیز از آن دسته اشخاصی هستید که زمانی‌که می‌خواهید درمورد موضوعی تصمیم بگیرید، دچار استرس می‌شوید و سرانجام هم از فرط دودلی و تردید، به هیچ نتیجه مشخصی نمی‌رسید؟ آیا هرزمان تصمیمی می‌گیرید، بعدش مدام به این فکر می‌کنید که باید صورت دیگری تصمیم می‌گرفتید؟ در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک ۱۰ توصیه کارساز برای تقویت قدرت تصمیم گیری به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید

  • بیش‌ازحد فکر نکنید

به تحلیل افراطی یا فکر کردن بیش‌از‌حد درمورد چیزی، «فلج تحلیلی» گفته می‌شود. بسیاری از صاحبان کسب‌وکار به‌صورت افراطی و بیش‌از‌حد روی جزئیات تمرکز می‌کنند و دقیقا به همین دلیل قادر به تصمیم گیری درست نیستند. نباید وقت‌تان را بیش‌ازحد روی تحلیل جزئیات تلف کنید. پس درمورد جزئیات کم‌اهمیتی که احتمال دارد بعدا اشتباه از آب دربیایند، وسواس به خرج ندهید.

  • محدودیت زمانی قائل شوید

همان‌گونه که گفته شد، فکر کردن بیش‌ازحد موجب فلج تحلیلی می‌شود و در برخی اشخاص می‌تواند پیامدهای مخربی همچون بی‌خوابی نیز به همراه داشته باشد. پس چه بهتر که برای تصمیم‌گیری درمورد هر موضوعی یک محدودیت زمانی معقول قائل شوید. در این صورت مجبور خواهید بود که کمتر در حاشیه سیر کنید و به‌جای فکر کردن به چیزهای متفرقه و بی‌ربط، حواس‌تان را به موضوع اصلی بدهید. هنگامی‌که تحت فشار محدودیت زمانی قرار بگیرید، سعی خواهید کرد که ضمن بررسی جوانب مثبت و منفی قضیه، زودتر به نتیجه برسید.

تقویت قدرت تصمیم گیری با 10 توصیه کارساز
تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز
  • تصمیمات قابل بهبود بگیرید

عواقب مثبت و منفی هر تصمیمی را به‌دقت بسنجید. مشخص است که تصمیمات خوب، عواقب مثبت و تصمیمات بد، عواقبی منفی در پی خواهند داشت. گاهی تصمیمی که در شرایط حاضر می‌گیرید، شاید کاملا بی‌عیب نباشد، ولی چون تصمیم خوبی است، می‌توانید امیدوار باشید که در آینده از تصمیم خوب امروزتان یک اتفاق بهتر بسازید. در طول مسیر تجربه و اطلاعات‌تان را افزایش بدهید تا بتوانید به یک تصمیم آگاهانه‌تر برسید. درمجموع اینکه با تصمیمات خوب‌تان دست به آزمون‌وخطا بزنید و آنها را به مرور بهبود ببخشید.

  • تعلل نکنید

درصورتی‌که مدیریت کسب‌وکاری را برعهده دارید، شاید نیاز باشد تازمانی که هنوز تیم‌‌تان کاملا شکل نگرفته است، خودتان هم‌زمان بار چند مسئولیت را به دوش بکشید. پس باید بتوانید همه حواس‌تان را صرفا به مسائلی که در کنترل مستقیم‌تان قرار دارند، معطوف کنید. نگرانی درمورد مسائلی که از محدوده کنترل‌تان خارج هستند، تنها موجب می‌شود که در انجام پروژه‌ها تعلل کنید. درعوض، هرچه بیشتر توجه‌تان را به مسائلی بدهید که امکان کنترل‌شان از دستتان برمی‌آید، سریع‌تر می‌توانید در تصمیم‌گیری‌های بزرگ به نتیجه برسید.

  • الگوهای موجود را شناسایی کنید

بسیاری از مسائلی که در طول روز با آنها مواجه می‌شویم، بسیار شبیه ماجراهایی هستند که تا الان بارها تجربه کرده‌ایم. درصورتی‌که این مسئله را درک کنید، می‌توانید طیفی از تجارب گذشته خود و پیامدهایشان را سریعا در ذهن‌تان مجسم کنید و براین‌‌اساس درمورد موضوع موردنظرتان، به تصمیم درست‌تری برسید. با تمرین و تکرار این استراتژی خواهید دید که قدرت تصمیم‌گیری‌تان به‌تدریج سریع‌تر و باکیفیت‌تر خواهد شد.

تقویت قدرت تصمیم گیری با 10 توصیه کارساز
تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز
  • از تجارب دیگران استفاده کنید

به‌دنبال کتاب‌ها و زندگی‌نامه‌هایی بگردید که از لحاظ محتوا با شرایطی که اکنون تجربه می‌کنید، ارتباط داشته باشند. مثلا درصورتی‌که در تصمیم‌گیری برای کسب‌وکارتان دچار تردید هستید، می‌توانید درمورد تصمیمات کاری صاحبان شرکت‌های معروف تحقیق داشته باشید. همچنین توصیه می‌شود که با تعدادی از دوستان‌تان که صاحب شرکت هستند، مشورت کنید تا درنهایت دست‌تان بیاید که هر تصمیمی احتمالا به کجا ختم خواهد شد. خلاصه اینکه باید عواقب تصمیمات‌تان را به روشن‌ترین شکل ممکن درک کنید.

  • شیوه مشخصی داشته باشید

خستگی ناشی از تصمیم‌گیری‌های طولانی، یکی از علت‌های عدم تمرکز است و باعث کاهش انرژی ذهنی می‌شود. بعضی اوقات در طول روز باید صدها تصمیم جزئی بگیریم و همین امر موجب می‌شود که نتوانیم به‌خوبی تمرکز کنیم. راه‌حلش این است که برای خرده‌ تصمیمات روزمره‌‌تان، شیوه مشخصی داشته باشید. با تهیه فهرست کار و پرورش عادات ذهن آگاهی می‌توانید تا حد زیادی به خودتان کمک کنید تا هرزمانی که با یک تصمیم مهم و جدی روبه‌رو می‌شوید، بتوانید با تمرکز کامل تصمیم بگیرید.

  • مشکلات احتمالی‌تان را بنویسید

هرزمان که خودتان را در تصمیم‌گیری ناتوان دیدید، مشکل‌تان و راه‌حل‌هایی را که در ذهن دارید، روی کاغذ بیاورید. درصورتی‌که فهرستی از مشکلات‌ و راه‌حل‌های احتمالی‌تان را به‌شکل مکتوب بنویسید، قضیه برایتان خیلی واضح‌تر خواهد شد. حتی می‌توانید به یکی از اطرافیان یا همکاران‌تان تلفن بزنید و درمورد فهرستی که تهیه نموده‌اید، با او مشورت کنید. بعضی‌اوقات تصمیماتی که باید در حوزه کسب‌وکار گرفته شوند، خیلی پیچیده نیستند. در این قبیل موارد که با تصمیمات نسبتا ساده‌تری روبه‌رو هستید، می‌توانید از اشخاص تیزهوشی که در حوزه کاری متفاوتی فعالیت می‌کنند نیز مشورت بگیرید.

  • مزایا و معایب تصمیماتتان را بنویسید

با نوشتن مزایا و معایب قضیه و منافع و ضررهایی که متحمل خواهید شد، می‌توانید همه اطلاعاتی را که در ذهن دارید، بیرون بریزید. هنگامی‌که مزایا و معایب تصمیمات‌تان را جلوی روی خود داشته باشید، ساده‌تر می‌توانید تشخیص بدهید که آیا تصمیم الانتان با نقشه ذهنی شما از وظایف فعلی همخوانی دارد یا خیر. به‌این‌صورت می‌توانید ببینید که تصمیم‌تان درمورد یک موضوع مشخص چقدر به تحقق دورنمای مطلوب‌تان کمک خواهد کرد.

تقویت قدرت تصمیم گیری با 10 توصیه کارساز
تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز
  • مغلوب ابهامات نشوید

هنگامی‌که تلاش دارید دست به کاری نو و بدیع بزنید، کاملا طبیعی است که تمام اطلاعات موردنیازتان را در اختیار نداشته باشید. در این قبیل موارد، چیز زیادی وجود ندارد که جهت کسب اطلاعات و آگاهی درمورد مناسب‌ترین اقدامات از آن کمک بگیرید. پس بپذیرید که ۲۵ درصد اوقات ممکن است اشتباه کنید. در پی پذیرش این موضوع، همچنین بکوشید تعداد تصمیمات‌تان را افزایش بدهید و تصمیماتی را که می‌گیرید، به اجرا برسانید.

تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =

بررسی

ایجاد امنیت شغلی برای خود با ۵ راهکار اساسی

ایجاد امنیت شغلی برای خود با ۵ راهکار اساسی ایجاد امنیت شغلی برای خود  : یکی از مهمترین و …