تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن

521
تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن

تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن

امروزه در اکثر کارخانجات و صنایع بزرگ از سیستم های یکپارچه ای تحت عنوان ERP استفاده میشود . به کمک ERP ، بخش های مختلف یک شرکت به هم وصل شده و بصورت هماهنگ عمل میکنند . اکثر شرکت ها این سیستم را از طریق نرم افزارهای مدیریتی به اجرا گذاشته و میتوانند بخش های مختلف تولیدی و خدماتی خود را بصورت منسجم مدیریت کنند . در این بخش اط مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن
تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن

تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن

شاید مشتاق باشید که بیشتر در مورد سیستم مدیریت فرایندها در یک شرکت بزرگ بدانید . همانطور که میدانید یک شرکت از بخش های مختلفی مانند تامین زنجیره تولید ، فرایندهای تولید ، انبارداری ، فروش و بازاریابی ، ارتباط با مشتریان ، مدیریت منابع انسانی و … تشکیل شده است . همه این بخش ها وظایف خود را انجام داده و با هماهنگی سایر بخش ها ، در جهت رسیدن به اهداف شرکت تلاش می کنند . در این شرکت ها لازمه دستیابی به موفقیت ، ارتباط منسجم بین تمامی بخش ها است . اما چگونه میتوان این همه منابع مختلف ( که گاها با هم ناسازگار هستند) را مدیریت کرد . اینجاست که مفاهیم ERP به میدان آمده و به شرکت ها در خصوص انجام فرایندهای هماهنگ در جهت رسیدن به موفقیت کمک میکند .

در اوایل دهه شصت میلادی همزمان با اوج گرفتن دوران صنعتی انسان ، شرکت ها به نبود یک سیستم جامع مدیریت پی بردند ولی چون هنوز کامپیوترها توسعه چندانی نیافته و بسیار هم گران قیمت بودند ، این نرم افزارها عملا با مشکلات زیادی روبرو شدند . به تدریج با توسعه کامپیوترها ، این نرم افزارها نیز گسترش یافته و رفته رفته شکل کامل تری به خود گرفتند و در نهایت سیستم ERP شکل گرفت درواقع میتوان گفت ERP نسخه کامل شده سیستم های قبلی مانند MRP است . در ادامه به تاریخچه ERP و بخش های مهم آن خواهیم پرداخت .

تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن
تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن

MRP

بین سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، مفهوم MRP (Material Requirements Planning برنامه ریزی احتیاجات مواد) توسط شرکت IBM ارائه گردید . هدف اصلی سیستم MRP تمرکز بیشتر بر روی سیستم های کنترل موجودی بود . این سیستم ارتباط بین تولید و استراتژی های رقابتی سازمان را چندان مد نظر قرار نمی داد . ضمنا ظرفیتهای تولیدی سازمان چندان در این سیستم لحاظ نمی شدند ولی به عنوان نسخه اولیه برای ایجاد ارتباط بین فرایندهای تولید ، تاثیر چشمگیری داشت . از فاکتورهای مهم MRP میتوان به BOM محصول اشاره کرد که در واقع شناسنامه محصول تولیدی شرکت را مشخص کرده و از طریق آن میتوانست مقدار مواد مورد نیاز برای تولیدات آینده را مشخص کند همچنین به کمک برنامه اصلی تولید MPS ، میتوانست با مشخص کردن زمان ورود مواد اولیه ، در هزینه های انبارداری صرفه جویی نماید .

MRP-II

تركيب مدول هاي برنامه ريزي مانند CRP,MRP,MPS و مدول هاي اجرايي و نيز ايجاد شرايطي كه سيكل برنامه ريزي بتواند از سيكل اجرايي بازخوردهاي لازم را دريافت نمايد ، منجر به نوع كامل تري از MRP گرديد كه به آن MRP حلقه بسته گويند . با اضافه كردن مدول هاي مالي خاصي به MRP حلقه بسته و همچنين توسعه سربرنامه توليد به منظور پذيرش وظايف كامل تري به عنوان يك برنامه اصلي يا مرجع و بالاخره امكان پشتيباني برنامه ريزي بازرگاني از لحاظ جنبه هاي مالي آن ، سيستم كاملي حاصل مي‌شود كه درواقع رويكردي يكپارچه را براي مديرتي منابع توليدي ارائه مي دهد . اين MRP توسعه يافته ، برنامه ريزي منابع توليدي يا MRP-II ناميده مي شود . بزرگترين مزيت MRP-II ، توانايي آن در كنترل كردن تمامي منابع توليدي سازمان است . كمياني IBM بهعنوان اولين شركتي كه هم استفاده كننده و هم فروشنده MRP-II بود شناخته میشود .

تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن
تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن

ERP

بعد از نسخه دوم MRP ، نسخه کامل تر با عنوان ERP  (Enterprise Resource Planning برنامه ریزی منابع سازمانی ) معرفی شد . MRP-II در ایجاد یکپارچگی در اجزاء بخش تولید موفق عمل کرد اما نتوانست بخش غیر تولیدی و خدماتی را به صورتی یکپارچه مدیریت کند . لذا در اوایل دهه ۹۰ میلادی ، نسل جدیدی از این سیستم ها تحت عنوان ERP، پا به عرصه وجود نهادند که توانستند با استفاده از فن آوری اطلاعات ، ایجاد یکپارچگی بین تمام بخشهای سازمان ( تولیدی و خدماتی) را فراهم سازند . امروزه ERP به عنوان سیستم یکپارچه ساز اطلاعاتی در سازمان ها و کارخانجات مورد استفاده قرار میگیرد . یک سیستم ERP کلیه بخشهای درون سازمانی مانند تولید ، مدیریت زنجیره تامین ، پروژه ها ، منابع انسانی و … را در برگرفته و اطلاعات را به صورت یکپارچه، در یک بانک اطلاعاتی نگهداری میکند تا از این اطلاعات در هر زمان که نیاز باشد در انجام سایر وظایف استفاده شود . از پیشگامان عرصه ERP میتوان به شرکت SAP به عنوان با‌سابقه‌ترین و مطرح‌ترین شرکت در بازار اشاره کرد .

از بخش های مختلف ERP میتوان به موارد زیر استفاده کرد : مدیریت روابط با مشتری (Customer Relationship Management  : CRM) ، مدیریت زنجیره تأمین ( supply chain management : SCM) ، چرخه تولید کالا (RLM) ،  ، مدیریت روابط با تأمین‌کنندگان (SRM) ،  بهینه‌سازی و برنامه‌ریزی پیشرفته (APO) ، هوشمندی تجاری (BI) ، زیرساخت‌های تبادل (XI) ، سیستم‌های مدیریت منابع انسانی (HRMS) ، مدیریت مشوق‌ها و پاداش‌ها (ICM) ، مدیریت استراتژی‌ها (SEM) ، آموزش و مدیریت رویدادها (TEM) و راهکار صنعتی برای خرده‌فروشان (ISR) .

تاریخچه ERP و آشنایی با مفاهیم آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یازده =

بررسی

سیستم BPMS چیست و چگونه باعث بهبود سازمان می شود

سیستم BPMS چیست و چگونه باعث بهبود سازمان می شود سیستم BPMS چیست : BPMS فناوری جدیدی است ک…