ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن

306
ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن

ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن

ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن : تی آر ایکس – TRX مخفف کلمه‌ی Total Resistance eXercise می‌باشد که به معنی تمرینات کلی استقامت می‌باشد . TRX یکی از لذت بخش ترین و سرگرم کننده ترین ورزش هایی است که به طور یقین بر پایه عناصر اصلی ورزشی در جهت تناسب اندام استوار است . اولین چیزی که در ارتباط با TRX – Total Resistance eXercise  بایستی بدانید این است که TRX یک ورزش یا رشته ورزشی نیست بلکه نمونه ای از تمرینات مبتنی بر وزن بدن (Body Weight eXercises) است که به اشتباه در بسیار از مجلات یا وب سایت های داخلی به عنوان ورزش معرفی می شود . تمرینات تی آر ایکس از سری تمرینات معلق (Suspension training) مبتنی بر وزن بدن است که خود این وسیله و تمرینات آن کپی یا الهام گرفته شده از حلقه های ژیمناستیک (Gymnastic Rings) و تمرینات ژیمناستیک است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن بیشتر صحبت کنیم . همراه ما باشید .

تمرینات TRX چیست؟

ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن
ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن

تمرینات تی آر ایکس برای افرادی طراحی شده که در وضعیت متوسط و بالاتر از لحاظ قدرت بدنی و انعطاف پذیری قرار دارند . تمرینات تی آر ایکس یا TRX علاوه بر افزایش میزان انرژی مصرفی ، باعث می‌شوند تا فرد از نظر تعادلی و همچنین از نظر عضلانی در یک وضعیت مناسب و مطلوب قرار بگیرد که در نهایت باعث سوق دادن فرد به یک شرایط فیزیکی ایده‌آل خواهد شد . در تی آر ایکس سعی بر آن است تا با استفاده از وزن بدن جهت افزایش استقامت بدن، تعادل، انعطاف‌پذیری، استحکام و ثبات بدن و همچنین چربی سوزی استفاده کرد . این تمرینات باعث می‌شوند تا بدن در شرایط مصرف انرژی بیشتری در مقایسه با بسیاری از رشته های ورزشی دیگر قرار گیرد .

برای انجام تمرینات تی آر ایکس (TRX) به یک مربی آشنا به اصول تی آر ایکس و بدنسازی ، یک وسیله‌ی TRX (یا همان کش های تی آر ایکس) و وزن بدن خودتان نیاز دارید . در واقع می‌توان گفت وزن بدن در تی آر ایکس همان وظیفه‌ای را انجام می‌دهد که وزنه‌ها در ورزش‌های دیگر بر عهده دارند .

برخی از پیشتازان در این رشته معتقدند که این ورزش با استفاده از تجربیات نظامی، تحقیقات آکادمیک و تجربه و علم گروه ورزشی تی آر ایکس که با هزاران نفر از ورزشکاران، مربیان ورزشی، کارشناسان ورزش و محققان ورزشی به دست آمده و حاصل تلفیق این موارد می‌باشد .

قابل ذکر است که تی آر ایکس از جمله ورزش‌های رو به رشدی است که از سال ۱۹۹۰ به دنیا معرفی شده و در سال‌های اخیر فراگیرتر شده و از محبوبیت چشم گیری نیز برخوردار گشته است . یکی دیگر از نکاتی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که سیستم تمرینی TRX را به صورت مستقل نمی‌توان به عنوان یک شیوه‌ی بدنسازی در نظر گرفت و در علم فیزیولوژی ورزشی، این رشته وابسته به سایر رشته‌ها و سیستم‌های بدنسازی می‌باشد .

نحوه‌ی آماده سازی محیط TRX

ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن
ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن

آماده سازی محیط و لوازم مورد نیاز برای این ورزش بسیار ساده به نظر می‌رسد و معمولا کافی است بندهای تی آر ایکس را به یک سقف، دیوار، درخت و یا هر سطح اتکایی دیگری متصل کنید . البته توجه داشته باشید فقط به صرف داشتن بندهای تی آر ایکس نمی‌توان گفت که ما یک ورزشکار در رشته‌ی تی آر ایکس هستیم . در واقع باید اصول و قواعد و حرکات آن‌را بیاموزیم و علاوه بر آن‌ها اگر می‌خواهیم نتیجه گیری بهتری در این زمینه داشته باشیم، اطلاعاتی در زمینه‌ی تغذیه، رژیم‌های غذایی، متابولیسم و سوخت و ساز بدن و ورزش داشته باشیم.

نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که در این ورزش از وزن بدن استفاده می‌شود . اگر می‌پرسید چطور باید بگوییم که در تی آر ایکس از وزن بدن خود افراد جهت فشار آوردن به عضلات و افزایش استقامت و تعادل استفاده می‌شود . برای بیان بهتر می‌توانیم بگوییم که اگر در ورزش‌های دیگر از وزنه و یا دمبل برای فشار بر روی بدن استفاده می‌شود، در TRX از وزن بدن به عنوان وزنه استفاده می‌شود تا فشار لازم بر روی بخش‌های مختلف بدن وارد شود و نتیجه‌ی مورد نظر حاصل شود.

ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن
ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن

فواید تمرینات  TRX

این نوع تمرینات باعث افزایش تحرک و ثبات، افزایش قدرت و پایداری هسته مرکزی بدن، افزایش متابولیسم، ساخت عضلات و افزایش قدرت کاربردی بدن می شود . شما می توانید از این بندها در هر کجا استفاده کنید و از دایره وسیعی از تمرینات مبتنی بر وزن بدن استفاده کنید .

مضرات تمرینات TRX

شاید یکی از نکاتی که متاسفانه در ارتباط با تمرینات TRX به شما گفته نمی شود مضرات و صدمات بالای این نوع تمرینات است . تمرینات تعلیقی یا معلق مبتنی بر وزن بدن نیاز به آمادگی و قدرت بسیار بالا دارد مخصوصا در هسته مرکزی (کمر،ستون فقرات،شکم) زیرا این نوع از تمرینات برای افراد متوسط یا حرفه ای طراحی شده نه برای افراد آماتور!!!

اگر شما آمادگی لازم برای تمرینات تی آر ایکس یا معلق را نداشته باشید می توانید صدمات بسیار جدی و جبران ناپذیری به ستون فقرات ، مفصل ها و تاندون های خود وارد کنید .

مهمترین اهداف TRX

ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن
ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن

بالا بردن آمادگی جسمانی
استقامت
انعطاف پذیری
قدرت جسمانی
چابکی
چربی سوزی
هماهنگ سازی کارکرد عصب و عضله

لازم به ذکر است که TRX دارای تائیدیه های استاندارد جهانی و FDA امریکا می باشد .

ناگفته هایی در مورد تمرینات TRX و مزایا و معایب آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هفت =

بررسی

اصول و قوانین انجام حرکات کششی بعد از ورزش

اصول و قوانین انجام حرکات کششی بعد از ورزش اصول و قوانین انجام حرکات کششی بعد از ورزش : کش…