رابطه بین استرس و سفید شدن مو

307
رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو : در گذشته یکی از علائم ورود به دوران پیری سفید شدن موها بود ولی امروزه در بسیاری از جوانان شاهد سفید شدن مو هستیم که برخی افراد دلیل آن را استرس و فشارهای روحی میدانند البته نباید از تاثیر ژنتیک و تغذیه غافل شد . معمولا موها از سن ۳۵‌سالگي شروع به سفيد شدن مي‌كند که موهاي ريش و سبيل زودتر از موي سر سفيد مي‌شود . سفید شدن موهای سر از ناحيه شقيقه شروع شده و سپس به فرق سر میرسد . اگر موي يك فرد سفيدپوست زودتر از ۲۰‌سالگي و سياهپوست زودتر از ۳۰ سالگي سفيد شود ، به آن سفيد شدن زودرس مو مي‌گويند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به این موضوع یپردازیم که چه رابطه ای بین سفید شدن زودرس مو و استرس وجود دارد پس همراه ما باشید .

رابطه بین استرس و سفید شدن مو
رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو

معمولا روي پوست سر هر فرد حدود ۱۰۰ هزار روزنه فوليكولي به شكل قطره اشك وجود دارد كه در هر يك از آنها ممکن است چندين تار مو رشد کنند . در انتهاي هريك از فوليكول‌ هاي مو ، سلول‌هاي ملانوسيت وجود دارد كه رنگدانه های ملانین را تولید کرده و باعث سیاهی تار مو میشود درواقع میتوان گفت رنگ اصلی تارهای مو همان سفید (یا رنگ متمایل به سفید) است که با ورود ملانین به تار مو رنگ آن را تیره میکند . اگر به هر دلیل مقدار ملانین کاهش یابد ، موها رنگ تیره خود را به تدریج از دست داده و روشن تر میشوند . سفید شدن مو به طور معمول فرآیندی است كه با بالا رفتن سن رخ می‌دهد ولی برخی عوامل همچون ژنتیک ، تغذیه ، بیماری های خاص و استرس میتوانند در زمان جوانی باعث سفید شدن موها شوند .

البته باید گفت استرس نقشی چشمگیر در سفید شدن موها ندارد بلکه عوامل ژنتیکی قوی‌ترین نقش را در آغاز تغییر رنگ مو دارند . به گفته نینا گود از انجمن متخصصین پوست و مو بریتانیا ، برای اکثریت قریب به اتفاق مردم سفید شدن مو با آن چه انجام می دهند ، ارتباطی ندارد و عوامل ژنتیکی در پس آن قرار دارند .

رابطه بین استرس و سفید شدن مو
رابطه بین استرس و سفید شدن مو

طبق نتیجه یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام شد ، مشخص شد مواجهه بلند مدت با استرس بر DNA تاثیرگذار بوده و می تواند موجب تغییر در ژن هایی شود که مسئول رنگ مو هستند . مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۰۹ نشان داد که از دست رفتن رنگ مو به دلیل افزایش سن است ، زیرا تولید پروتئینی که از مو در برابر فرآیندی طبیعی سفید شدن موها ، محافظت می کند کاهش می یابد . پس میتوان نتیجه گیری کرد که استرس و فشار روانی اگرچه مشکلات زیادی برای بدن بوجود می آورند اما تاثیر خیلی زیادی در مورد سفید شدن موها ندارد .

از دلایل اصلی سفیدی زودرس مـوهـا می‌تـوان بـه نوع رژیم غذایی نـامناسب ، كمبود برخی مواد مغذی مانند ویتامین B12 ، آهن ، مس ، منگنز ، تیتانیوم و ید در رژیم غذایی روزانه و وراثت اشاره كرد . همچنین استفاده از وسایل الكتریكی مانند سشوار ، بیماری تیروئید ، كم‌خونی ، رژیم‌های لاغری بسیار سخت و طولانی‌مدت ، افزایش گلبول‌های سفید خون و استفاده از دخانیات و سیگار از دیگر عوامل سفیدی زودرس موها هستند .

رابطه بین استرس و سفید شدن مو نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

بررسی

رنگ موی بلوند توت فرنگی رنگ برگزیده سال ۲۰۱۸

رنگ موی بلوند توت فرنگی رنگ برگزیده سال ۲۰۱۸ استفاده از رنگ مو از جمله تغییراتی است که تاث…