آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

724
آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد : ممکن است انسان ها در برخی شرایط دچار گناه شده و به سبب این گناه خود از خیرات بسیاری محروم شوند . در این شرایط باید نکته اساسی را مطرح کرد اینکه بزرگترین گناه ، نا امیدی از رحمت خداست بنابراین افرادی که دچار گناه میشوند بایستی با امید به رحمت و مغفرت الهی ، به دنبال جبران گذشته خود باشند . تبدیل گناهان به حسنات از اموری است که در قرآن و معارف اسلامی به آن تصریح شده و مورد تایید قرار گرفته است . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا در مورد چگونگی این کار صحبت کنیم .

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد
آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

طبق آیات قرآن ، بزرگترین گناه انسان اینست که برای خدا شریک قائل شود یعنی مشرک باشد و این گناهی نابخشودنی است . در مورد بقیه گناهان (یا شاید هم همه گناهان) خداوند در قرآن فرموده : مگر کسانی که توبه کرده و ایمان آورده و عمل صالح انجام دهند، پس خداوند بدی های آنها را به خوبی تبدیل می‎کند . پس درواقع خداوند همه مردم را به توبه و بازگشت به سوی خود دعوت کرده و به آنها وعده کرده که او همه گناهان را خواهد بخشید . در جای دیگر می فرماید : که اگر بندگان توبه کنند و اعمال صالح انجام دهند بدیهای آنها را به خوبی تبدیل خواهد کرد و این مرحله بالاتر از مرحله عفو و بخشش است . آری خداوند اینگونه رحمت خود را بر همه جهان می گستراند و خطاب به انسان میفرماید اگر توبه و جبران کنی همه گناهانت را که پاک میکنم هیچ بلکه آنها را به حسنات تبدیل میکنم .

این نکته کلی در مورد تمامی گناهان هست اما نکته ای که در این مطلب میخواهیم به آن بپردازیم حدیث زیبایی از حضرت پیامبر (ص) است . ایشان فرموده اند : چهار چیز سیئات را تبدیل به حسنات می‌کند :

۱ – راست گویی : راست‌گویی از اعمال نیک و پسندیده انسانی است که هم دین و هم خرد انسان آن را تایید کرده و مورد سفارش قرار می دهد . اسلام دین دعوت به فطرت انسانی است و فطرت پاک انسان ایجاب می‌کند که انسان سالم و متعادل ، دل و زبانش یکسو و هماهنگ باشد، ظاهر و باطنش یکی باشد و آنچه را باور دارد بر زبان جاری کند .

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد
آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد

۲ – شرم و حیا : اگر کسی حیا داشته باشد خداوند گناهانش را می‌بخشد و سیئاتش را از بین می‌برد و به جای آن حسناتش را می‌نویسد . همچنین شرم و حیا ، انسان را از بسیاری از گناهان حفظ کرده و از سقوط محافظت می کند .

۳ – خوش اخلاقی : خوش اخلاقی از چنان اهمیتی برخوردار است که حضرت پیامبر (ص) در حدیث دیگری فرموده اند : اسلام همان خوش‌رویی است . خوش رویی یکی از مهم‌ترین عوامل قدرت ، موفقیت و پیروزی انسان در زندگی است . چنانچه همین اخلاق خوش ، عامل موفقیت پیامبران الهی بویژه پیامبر گرامی اسلام(ص) در جذب قلوب انسان‌ها و گسترش دین بوده است . از آن روی خدای مهربان پیامبران و سفیران خود را از میان انسان‌های مهربان و خوش اخلاق برگزیده تا بهتر و آسان‌تر در قلب‌ها نفوذ کنند .

۴ – شکر نعمت : شکر نعمت دارای تاثیر عجیبی در علاج مشکلات است زیرا توان انسان در رویارویی با مشکلات به اندازۀ شکر و سپاس‏گزاریش از خداوند متعال و مردم است و بدون شکر ، هیچگاه انسان نمی تواند در مسیر استقامت ثابت قدم باشد .

آیا میتوان گناهان را به حسنات تبدیل کرد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + چهار =

بررسی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی کسب روزی حلال و تامین نیازهای انسان با آن ، همواره جزو…