چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

428
چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

زمانیکه انسانی بدنیا می آید دفتر اعمالش که همچون برف تازه پاک است گشوده میشود و زمانی هم که مرگ او فرا میرسد این دفتر اعمال بسته شده و به عنوان سندی از رفتارهای این شخص در روز قیامت محسوب میشود . طبق آیات و روایات ، در زمان مرگ انسان و توفی روح توسط ملک الموت ، انسان با برخی فشارها و سختی ها روبرو میشود که در زبان عامه آن را با عنوان فشار قبر می شناسیم . یک فردی را درنظر بگیرید که دچار مرگ شده است . روح این فرد سالها در درون کالبد (جسم) او زندگی کرده و ارتباط عمیقی با آن داشته است پس نمیتواند به سرعت از آن جدا شود بلکه مدتی را به همراه جسم خود میگذراند و افرادی که برای انجام مراسم کفن و دفن آمده اند را می بیند و حرف ها را می شنود . میتوان گفت فشار قبر همان سختی های روحی و جسمی است که یک فرد در زمان مرگش تجربه میکند و این لحظات به قدری بر انسان سخت میگذرد که طبق احادیث ، بسیاری از معصومین (ع) از این فشار قبر به خدا پناه برده اند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد اینکه چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند
چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

همانطور که اشاره شد روایات بسیاری در مورد عذاب قبر وجود داشته که دلالت بر سختی این شرایط دارد از جمله حدیث پیامبراکرم (ص) که در آخر نمازهایش به خداوند عرض می نمود : “اعوذ بك من عذاب القبر.” : خدايا پناه مي‌برم به تو از عذاب قبر . همچنین حضرت فاطمه (س) در وصیت خود به امام علی (ع) از ایشان درخواست کرد که او را پس از به خاک سپاری تنها نگذارد و فرمود : پس از این‌که مرا دفن کردی بر سر مزارم زیاد قرآن بخوان و دعا کن . این احادیث نشان از اهمیت این موضوع دارد و این نکته را به ما گوشزد میکند که اگر حضرت پیامبر (ص) این چنین از عذاب قبر میگوید وای به حال آن فردی که همیشه در حال معصیت بوده است . اما طبق فرموده خداوند ، ما انسان ها نباید از رحمت او غافل شده و از بخشش او نا امید شویم بلکه تا جاییکه امکان دارد باید در جهت جبران گذشته تلاش نموده ، توبه کرده و به رحمت واسعه خداوند امیدوار باشیم اما سوال اینجاست که چگونه میتوان این عذاب قبر را برطرف کرد ؟

اصلی ترین منبعی که برای پاسخ دادن به این سوال میتوان پیدا کرد آیات و روایاتی است که از معصومین (ع) به دست ما رسیده است بنابراین ما در ادامه به برخی از این روایات اشاره خواهیم کرد :

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند
چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

خواندن نماز لیله الدفن

معمولا زمانی که مسلمانی از دنیا میرود نزدیکان او در شب اول دفن او ، نماز وحشت میخوانند . این نماز دو رکعت است که در رکعت اول بعد از حمد یک مرتبه آیه الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد ده مرتبه سوره قدر خوانده می شود . طبق روایات بسیاری ، خواندن نماز وحشت میتواند از عذاب قبر میت کاسته و باعث آرامش او شود .

محبت و دوستی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)

پیامبر اکرم (ص) در این باره می فرماید : رابطه دوستی با من و اهل بیتم ، در هفت موقعیت حساس که هول و هراس آن ها خیلی بزرگ است سود بخش می باشد ؛ هنگام مرگ ، در قبر ، وقت رستاخیز ، هنگام دریافت نامه عمل ، زمان حسابرسی ، هنگام سنجش اعمال و زمان عبور از صراط .  بحارالأنوار، ج۷، ص۲۴۸

سازگاری زن و شوهر

امام صادق (ع)می فرماید : مردی که بر اخلاق همسری بد اخلاق صبر کند و به حساب أجر الهی بگزارد ، خداوند پاداش شکرگزارن را به او خواهد داد .( وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۲۲ ) . خداوند در قرآن به دو مورد رفتار نیک انسان اشاره کرده و از آن به عنوان خیر کثیر یاد کرده است که یکی از این دو مورد ملایمت با زن (همسر) بد اخلاق است . پس بنابراین میتوان نتیجه گرفت اگر هریک از زوجین که در جهت حفظ پایه های خانواده با همسر بد اخلاق خود به ملایمت رفتار کتد تا تاثیر مثبتی در او گذاشته و خوشبختی خانواده را تضمین کند ، خداوند اجر بزرگی به او عطا خواهد کرد .

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند
چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

همچنین پیامبر اکرم (ص)در مورد این مساله می فرماید : عذاب قبر از سه طایفه از زنان برداشته خواهد شد اول زنانی که با فاطمه(س) دختر محمد (ص) محشور می شوند دوم زنی که بر غیرت (تعصب بیجا و بددلی) شوهرش شکیبا باشد (در برابر بد اخلاقی همسرش صبور باشد) و سوم زنی که مهر خود را به همسرش ببخشد . خداوند به هر یک از آن ها ثواب هزار شهید و یک سال عبادت را می بخشد . ( وسائل الشیعه، ج۲۱، ص۲۸۵ )

اقامه نماز

پیامبر بزرگوار اسلام (ص) می فرماید : نماز شفیع نمازگزار نزد ملک الموت ، مونس در قبر ، بستری نیکو در قبر و پاسخ به سؤال نکیر و منکر می باشد . (بحارالأنوار، ج۸۲، ص۲۳۱)

خواندن قرآن کریم

مطابق روایاتی که به دستمان رسیده خواندن سوره هایی مانند : نساء هر جمعه ، مداومت بر خواندن زخرف ، خواندن تکاثر وقت خواب و سوره یس قبل از غروب باعث بر طرف شدن عذاب قبر می شود .

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =

بررسی

سنت های خاکسپاری عجیب و غریب در جهان

سنت های خاکسپاری عجیب و غریب در جهان در تمام جهان سنت های خاصی در زمان مرگ انسان ها اجرا م…