معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز

475
معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز

معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز

در آیین باستانی ایرانیان برای هر جشن، خوان و سفره‌ای پهن می‌شده که دارای خوراکی‌های متنوعی بوده، سفره هفت سین در نوروز ایرانیان بر پایه عدد مقدس هفت نهادینه شده است. در زمان هخامنشیان در نوروز بر روی هفت ظرف چینی غذا می‌گذاشتند که به آنها “هفت چین” گفته می‌شد. بعدها در زمان ساسانیان “هفت شین” رسم شد که شامل شمع، شراب، شیرینی، شربت، شمشاد، شقایق و شاخه نبات بود. پس‌از سقوط ساسانیان و بعداز پذیرفتن دین اسلام توسط ایرانیان، با حفظ سنت ها، تنها “هفت شین” به “هفت سین” تغییر کرد که شامل سیب، سیر، سرکه، سمنو، سماق، سنبل و سنجد شد! در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید!

  • فلسفه وجود آیینه، قرآن و شمعدان در سفره هفت سین

نخستین و اصلی‌ترین موردی که بر سر سفره هفت سین قرار می‌گیرد، کتاب مقدس است. بعد از روی آوردن ایرانیان به اسلام، کتاب قرآن در سفره هفت سین جای گرفت. کتاب مقدس نشانه توکل، ایمان و توسل به خداوند است که با توکل به خدا سال جدید رو آغاز می کنیم…

آیینه نماد تصویر پیدایش و روشنایی و به نحوی بازتاب انرژی های مثبت است. شمعدان ها و شمع های روشن، نماد روشنایی و دور بودن از تاریکی و ظلمات در زندگی است!

  • فلسفه وجود اسپند و سکه

این دو مورد که در کنار هفت سین اصلی در سفره قرار می‌گیرد، نمادی از رزق و روزی و دوری از انرژی‌های منفی علی‌الخصوص چشم زخم و ضدعفونی کنندگی هست. ایرانیان اسپندی که در سفره قرار میدهند را بعداز تحویل سال دور سر اعضای خانه دود کرده و سکه ها را نیز به عنوان عیدی در جیب گذاشته و اعتقاد داشتن موجب افزایش برکت در کل سال می‌شود.

معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز
معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز
  • فلسفه وجود سیر

سیر، گیاهی دارویی است و به عنوان ماده‌ای گندزدا به کار میرود و به دو دلیل سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود، اولی؛ نشان از تندرستی و میکروب زدایی دارد و دومی؛ برای رعایت حدود و مرزها سر سفره گذاشته می‌شود. سیر نماد مناعت طبع شناخته می‌شود؛ یعنی انسان همواره باید مناعت طبع پیشه کند. سیر نشانه قناعت و یادآوری سیر چشمی است!!

  • فلسفه وجود سنجد

سنجد نماد عشق، فرزانگی و زایش است. قدیمی‌ها براین باور بودند که اگه در سال جدید قصد داشتن رابطه های گسترده تری رو دارید، در سفره سنجد بیشتری قرار بدهید.

  • فلسفه وجود سرکه

سرکه سمبل صبر و استقامت، نماد مقاومت در برابر ناملایمات زندگی است که پیش‌تر جای آن را شراب پر می‌کرده است.

  • فلسفه وجود سمنو

سمنو برکت و شیرینی سفره است و نشانی از ثروت، فراوانی و وفور نعمت در بین ایرانیان است.

  • فلسفه وجود سنبل و سبزه

سبزه نماد آرامش، روزگار شاد و باطراوت است و سنبل هم با داشتن رنگ های متنوع نشانی از سرزندگی و زیبایی است.

معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز
معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز
  • فلسفه وجود سیب در هفت سین

سیب که یکی از ایده‌آل‌ترین میوه‌هاست، ضامن سلامتی است و رسم است که غوطه ور در ظرف آب و به تعداد اعضای خانواده در سفره قرار می گیرند.

  • فلسفه سماق در هفت سین

سماق، نماد چاشنی و محرک شادی در زندگی به شمار میرود!

  • فلسفه وجود تخم مرغ

تخم‌مرغ آب پز شده و رنگ شده توسط کودکان خانواده، از اعضای اضافه شده و غیر رسمی سفره هفت سین است که نشان دهنده اولاد و فرزندان خانواده و برکت وجودی آنها است. هر خانواده به تعدادی که فرزند دارد یا دوست دارند در آینده داشته باشند، تخم مرغ در سفره قرار میدهند.

معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − یک =

بررسی

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام نوروز جشن بالندگي طبيعت ، جشن آغازي دوبا…