فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت

178
فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت : استیون هاوکینگ از جمله چهره های مشهور جهان در رشته فیزیک و کیهان شناسی است که با وجود بیماری بسیار سخت توانست مدارج بالای علمی را طی کرده و تندیسی از سخت کوشی و امید را به تمام مردم جهان هدیه کند . او که از حدود بیست سالگی با یک بیماری سخت بنام ALS به تدریج دچار فلج بدنی شده بود توانست با کتاب‌ها و همایش‌هایش به یک چهرهٔ محبوب علمی تبدیل شده و در سال ۲۰۰۹ مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا را دریافت کند . متاسفانه خبرگزاری ها امروز اعلام کردند که این نابغه فیزیک در سن ۷۶ سالگی بدرود حیات گفته است و همین بهانه ای شد تا به سراغ او برویم . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک با خبر درگذشت فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ در خدمت شما همراهان هستیم .

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت
فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت

استیوِن ویلیام هاوکینگ Stephen William Hawking  متولد ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲ فیزیکدان نظری ، کیهان‌شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود . روز تولد او مصادف بود با سالروز مرگ گالیله . پدر و مادرش از طبقه متوسط جامعه بودند و زندگی ساده در خانه‌ای شلوغ و فرسوده اما مملو از کتاب ، عادت به مطالعه را در فرزندانشان تقویت می‌کرد . استیون از همان آغاز مدرسه نبوغ خود را نشان میداد و به علوم طبیعی علاقه‌مند شد و حتی یک آزمایشگاه علمی در خانه دایر کرد . در هفده سالگی به کالج دانشگاه آکسفورد وارد شد تا در آن جا به تحصیل علوم طبیعی با تأکید بر فیزیک بپردازد . او از همان زمان به اخترفیزیک و کیهان‌شناسی علاقه‌مند شد زیرا در خود کنجکاوی شدیدی می‌یافت که به رمز و راز ستارگان و آغاز و انجام کیهان پی ببرد .

با اینکه از همه همکلاسی هایش کوچکتر بود نمره‌های نهایی‌اش در مرز بین اول و دوم قرار گرفت . مطابق معمول در این مورد، برای مصاحبه فراخوانده شد تا در مورد سرنوشتش تصمیم بگیرند . در این هنگام اعتماد به نفس ویژهٔ وی برگشته بود . وقتی دربارهٔ برنامه‌هایش از او پرسیدند، پاسخ داد : «اگر شاگرد اول شوم به کمبریج راه پیدا می‌کنم. اگر شاگرد دوم شوم در آکسفورد خواهم ماند. از این رو انتظار دارم مرا شاگرد اول کنید .» به این ترتیب او شاگرد اول شد و در پاییز سال ۱۹۶۲ در بیست سالگی به ترینیتی هال کمبریج وارد شد .

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت
فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت

 

او در سال آخر تحصیل در آکسفورد در پاگرد پله‌ها زمین‌خورده و سرش به زمین اصابت کرد که باعث شد اندکی از حافظه‌اش را از دست بدهد سپس گره زدن بند کفش هایش برایش سخت شد و شرایط طوری شد که پدرش تصمیم گرفت او را برای معاینه به بیمارستان ببرد . آزمایش‌هایی که روی او انجام گرفت علائم بیماری بسیار نادر و درمان‌ناپذیری به نام ALS را نشان داد . این خبر باعث شد هاوکینگ به کمبریج بازگشته و به حالت افسردگی سیاه و هراسناکی فرو برود . دوره دکترا ، رؤیای دانشمند شدن و کشف رمز و راز کیهان همگی به صورت کاریکاتورهایی درآمدند که در حال دورشدن از او بودند .

او چاره ای نداشت جز اینکه در گوشه‌ای بنشیند و دقیقه‌ها را بشمارد تا دو سال بعد با فلج عمومی بدن زمان مرگش فرا برسد . به اتاقی که در دانشگاه داشت پناه برد و در تنهایی ساعت‌ها متفکر و بی‌حرکت ماند . خودش بعدها تعریف کرده‌است که آن شب دچار کابوسی شد و در خواب دید که محکوم به اعدام شده‌است و او را برای اجرای حکم می‌برند و در آن موقعیت حس کرد که هر لحظه زندگی چقدر برایش ارزشمند است . بعد از بیداری به یاد آورد که در بیمارستان با یک جوان مبتلا به بیماری سرطان خون هم‌اتاق بوده و او از فرط درد چه فریادهایی می‌کشید . پس خود را قانع کرد که اگر به بیماری بدون درمان مبتلا است اما لااقل درد نمی‌کشد . به علاوه طبع لجوج و نقادش که هیچ چیز را به آسانی نمی‌پذیرفت هشدار داد که از کجا معلوم که پیش‌بینی پزشکان درست باشد و چه بسا که از نوع اشتباه‌های کتب درسی باشد .

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت
فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت

استیون در همین ایام به دختری به نام جین وایلد علاقمند شد که در مهمانی سال نو با او دیدار کرده بود . این عشق کمک زیادی به او کرد و استیون در حالی که رشد بیماری را در عضلاتش شاهد بود و ابتدا به کمک یک عصا و سپس دو عصا راه می‌رفت در سال ۱۹۶۵ با جین ازدواج کرد و بار دیگر اعتماد به نفس خود را به دست آورد ، دست به کار اندیشیدن دربارهٔ موضوع مناسبی برای پایان‌نامهٔ دکتری خود شد و بعد از مدت زیادی دوباره احساس خوشبختی را لمس کرد .

از اوایل دهه ۷۰ برای نقل مکان از صندلی چرخدار استفاده می‌کرد و رفته رفته اعضای بدنش فلج میشد قدرت تحرک از همه اجزای بدنش بجز دو انگشت دست چپش سلب شده‌ بود و در سال ۱۹۸۵ حتی قدرت تکلم خود را نیز از دست داد . تنها راه ارتباطی او با محیط اطراف ، رایانه بسیار پیشرفته‌ای بود که اختصاصاً برای او ساخته‌ شده بود . او از سیستم جدیدی که با استفاده از هوش مصنوعی ساخته شده بود برای صحبت کردن استفاده می‌کرد . با تمام این سختی هایی که او تحمل میکرد از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۹ به مدت سی سال دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بوده‌است . وی به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان‌شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینهٔ سیاه‌چاله شناخته شده‌است . کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی‌ماند باعث شهرتش شد . همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد .

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت
استیون هاوکینگ بی‌وزنی را در پرواز در گرانش صفر تجربه می‌کند

درگذشت استیون هاوکینگ

متاسفانه امروز فرزندان «استیون هاوکینگ» در بیانیه‌ای با تایید این خبر اعلام کردند پدرشان در ۷۶ سالگی در اوایل روز چهارشنبه در منزل شخصی‌اش در کمبریج درگذشت در بیانیه آنها آمده است : «پدر دوست داشتنی ما امروز درگذشت. ما او را برای همیشه از دست دادیم.» . ادامه زندگی وی از دیدگاه پزشکان یک شگفتی به حساب می آمد ؛ زیرا افراد مبتلا به این بیماری خاص معمولا پس از مدت کوتاهی فوت می کنند . این بیماری رفته رفته تمام بدن او را در بر گرفت با این حال معلولیت شدید وی مانعی برای تلاش و کوشش در راستای فراگیری و پیشبرد علم نبود . علیرغم معلولیت شدید، وی موفق به کسب جوایز علمی مختلفی شد .

صندلی چرخدار او و لبخندی که همیشه به لب داشت از یادها نخواهد رفت …

فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ درگذشت نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هجده =

بررسی

نکاتی جالب از زندگی انیشتین نابغه دنیای فیزیک

نکاتی جالب از زندگی انیشتین نابغه دنیای فیزیک آلبرت انیشتین Albert Einstein ( ۱۴ مارس ۱۸۷۹…