دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد

229
دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد

دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد

هواپیمای ATR شرکت آسمان که در ۲۹ بهمن از تهران عازم یاسوج بود در نزدیکی فرودگاه یاسوج به یکی از قله های مرتفع رشته کوه دنا برخورد کرده و همه ۶۵ سرنشین آن کشته شدند . بعد از این سانحه دلخراش ، نیروهای امدادی و نظامی کشورمان با زحمت زیاد توانستند محل سقوط هواپیما را شناسایی کرده و توانستند برخی از اجساد را به پایین کوه منتقل کنند . امروز بعد از گذشت نزدیک به سه هفته از این اتفاق ، دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گزارش اولیه سقوط این هواپیما را منتشر کرده که خدمت شما تقدیم میشود . پس برای اطلاع از دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد
دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد

دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج

در گزارش مقدماتی سازمان هواپیمایی کشوری ، در بخش نتیجه گیری گفته شده که تیم کارشناسان بررسی سانحه نمی تواند نتیجه گیری قطعی خود از سانحه را اعلام کند و نتیجه گیری منوط به بررسی های مضاعف و دقیق تر کارشناسان سانحه خواهد بود . در این گزارش آمده است که خلبان اول بدلیل عمل انجام قلب در سال ۸۸ محدودیت پزشکی برای پرواز داشته است و مجاز به پرواز همزمان با یک کمک خلبان نبوده است همچنین با توجه به ارتفاع رشته کوه های دنا ، کاهش ارتفاع باید به دقت انجام می گرفت و خلبان می بایست تا بالای فرودگاه با ارتفاع ۱۷ هزار پا پرواز می کرد درحالیکه خلبانان تنزل ارتفاع پرواز به ۱۷ هزار پا را مطابق درخواست مرکز کنترل انجام دادند ولی کاهش مجدد ارتفاع پروازی به ۱۵ و سپس ۱۴ هزار پا خلاف مقررات بوده است .

دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد
دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد

بنابراین مهمترین نکته گزارش اینست که این پرواز برای کاهش ارتفاع به ۱۷۰۰۰ پایی مجاز شده بوده است ولیکن خلبان ابتدا با تنظیم ارتفاع ۱۵۰۰۰ پا روی خلبان خودکار اقدام به آغاز کاهش ارتفاع کرده و سپس ارتفاع ۱۴۰۰۰ پا را روی اتوپایلوت ست کرده اند و از ارتفاع مجاز شده و ارتفاع ایمن منطقه پایین تر آمده که همین امر سبب برخورد هواپیما با نوک یکی از قله های مرتفع شده است . در ادامه این گزارش آمده است که : خلبانان باید ضمن حفظ ارتفاع حداقل ١٧٠٠٠ پا تا نزدیکی فرودگاه پرواز نموده و با کسب اطلاع از آخرین وضعیت هوا ، تصمیم برای فرود یا رفتن به فرودگاه های جایگزین اصفهان یا شیراز را می‌گرفتند .

البته باید توجه داشت که موارد فوق ، تنها بیان یافته های اولیه بوده و لزوماً به عنوان دلیل اصلی بروز سانحه تلقی نمی شود و ممکن است در ادامه روند رسیدگی، اطلاعات دیگری از طریق تحلیل داده ها به دست آید . طبق این گزارش ، هم اکنون تیم بررسی سانحه نمی تواند نتیجه گیری قطعی خود از سانحه را اعلام نماید و نتیجه گیری نهایی این سانحه منوط به بررسی های دقیق و مضاعف کارشناسان گروه های تخصصی بررسی سانحه خواهد بود .

دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد
دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد

در پی انتشار این گزارش ، شرکت هواپیمایی آسمان در یک اطلاعیه برخی توضیحات را ارائه کرده است . در ادامه میتوانید اطلاعیه شرکت هواپیمایی آسمان را مشاهده فرمایید :

به اطلاع میرساند نظر به ابهام ایجاد شده در گزارش مقدماتی بررسی سانحه پرواز یاسوج از سوی دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری توضیح ذیل ضروری میباشد : براساس گزارش صفحه ۹ سانحه هوایى ، از ٢٤ خرداد ماه سال ١٣٨٩ زنده یاد خلبان فولاد پس از عمل قلب، مجاز بوده تا با یک کمک خلبان بدون محدودیت پزشکى و عملیاتى پرواز نماید که این امر توسط شرکت هواپیمایى آسمان کاملاً رعایت شده است . همچنین زنده یاد خلبان فولاد از اردیبهشت ماه ١٣٩٦ معلم خلبان بوده و از ١٣٩٦/٧/٢ معلم خلبان منتخب سازمان هواپیمایى کشورى بوده است و مشکلى براى پرواز نداشته است. خلبانان منتخب سازمان TRE اساتیدى هستند که مجاز به ارزیابى سایر خلبان‌ها در حین پرواز مى‌باشند .

دلیل سقوط هواپیمای تهران یاسوج مشخص شد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

بررسی

پرواز در حالت بی وزنی چگونه انجام میشود

پرواز در حالت بی وزنی چگونه انجام میشود حتما فضانوردانی که در در سفینه های فضایی به پرواز …