جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

592
جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

نوروز جشن بالندگي طبيعت ، جشن آغازي دوباره و جشن ايرانيان كهن است . مورخان نوروز را جشن همگاني در فرهنگ ايران و بين النهرين و آئين نوروزي را يك سنت كهن مي دانند كه بنا به احتمال زياد اين جشن از هزاره سوم پيش از ميلاد يعني حدود پنج هزار سال پيش در ايران رايج بوده است . این جشن باستانی در دین اسلام جایگاه ویژه ای دارد و در کلام معصومین (ع) همواره مورد توجه بوده است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام
جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

همانطور که میدانید نوروز نقاط اشتراک زیادی با فرهنگ دینی ما دارد و از این نظر در کلام معصومین (ع) مورد توجه ویژه قرار گرفته است . از رسومات مهم نوروز میتوان به طهارت و پاكيزگي اشاره کرد چرا که از دیرباز خانواده ها با نظافت منزل و لباس های پاکیزه به استقبال سال نو میروند و دین اسلام همواره به پاکیزگی توصیه کرده است . از ديگر موارد مشترک میتوان به صله رحم و ديدو بازدیدهای نوروز و عیادت از بیماران و دستگیری از فقرا ومستمندان اشاره کرد كه همواره در سنت حضرت پیامبر (ص) مورد توجه بوده است از جمله حدیث امام باقر(ع) که مي فرمايند : ارتباط با خويشان، اعمال را پاكيزه مي كند، دارايي ها را افزايش و بلاها را دور مي كند و مرگ آدمي را به تأخير مي اندازد .

همچنین با فرا رسیدن سال نو و همزمان با تغییر طبیعت ، ما انسان ها نیز در دعای خود از خداوند متعال درخواست میکنیم که احوالات ما را در سال جدید به بهترین شکل تغییر دهد (يا محول الحول و الاحوال، حَوّل حالنا الي احسن الحال ) . همه این موارد نشانه هایی از پیوند نوروز با فرهنگ دینی ما دارد و اهمیت آن تا جایی بوده که فقهاي بزرگ اسلام به پيروي از اخبار و احاديث ، روزه گرفتن در روز عيد نوروز را مستحب و پسنديده دانسته اند همچنين عموم فقها غسل كردن در نوروز را مستحب شمرده اند .

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام
جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

در مفاتیح آمده که : امام صادق (ع) به معلی بن خنیس می فرماید : چون نوروز رسید خود را معطر کن ، لباس تمیز بپوش ، غسل کن و آراسته باش . در ادامه این حدیث به اعمالی مانند نماز ، سجده شکر با دعای: خدایا در این روز که برتری و کرامتش دادی و برای آن اهمیت قائل شدی لطفی کن تا هیچ کس جز تو را ستایش نکنیم ذکر شده است .

در یکی از روایات مفصل معلی بن خنیس ، نوروز را این گونه تجلیل کرده است : نوروز روزی است که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفت ، روزی است که جبرئیل بر نبی (ع) نازل شد ، روزی است که رسول اکرم (ص) علی (ع) را بر دوش کشید تا بت‌های قریش را از بالای کعبه رمی کند ، روزی است که نبی (ع) به وادی جن رفت و از ایشان بیعت گرفت ، روزی است که برای علی (ع) از مردم بیعت گرفت ، روزی است که قائم آل محمد (عج) ظهور خواهد کرد و روزی است که امام عصر (عج) بر دجال پیروز خواهد شد .  (بحار الانوار ج. ۵۹ ص. ۹۲)

پیامبر (ص) در این باره می‌فرمایند : اگر می‏‌توانید هر روز را نوروز کنید ؛ یعنی در راه خدا به یکدیگر هدیه بدهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید . (دعائم الإسلام، ج. ۲، ص. ۳۲۶)

امام صادق (ع) فرمودند : نوروز که می ‏آید ما منتظر فرج آل ‏محمد (ص) هستیم ، زیرا نوروز از روزهاى ما و روزهاى شیعیان ما است . شما آن را از دست دادید و پارسیان آن را نگه داشتند . (کتاب من لایحضره الفقیه، ج. ۳، ص. ۳۰۰ بحار الأنوار، ج. ۵۲، ص. ۲۷۶)

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام
جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

امام صادق (ع) در توصیف ویژگی‌های این روز می‌فرمایند : نوروز روزی است که پروردگار از بندگان پیمان گرفته است او را عبادت کنند و به او شرک نورزند و به فرستادگانش ایمان بیاورند روزی که خورشید در آن طلوع کرده و هیچ نوروزی نیست مگر آن‌که ما در آن روز در انتظار از بین رفتن سختی‌ها هستیم ، زیرا نوروز از روز‌های ما و شیعیان ماست . (بحار الانوار ج. ۵۹ ص. ۹۲)

حضرت پیامبر (ص) فرمودند : اذا رایتم الربیع فاکثروا ذکر النشور؛ هرگاه بهار را دیدید، یاد رستاخیز در شما بیشتر شود .

در روایتی که از امام صادق (ع) در مفاتیح الجنان آمده حضرت فرموده : چون نوروز شود غسل کن و پاکیزه‌ترین جامه‌های خود را بپوش و به بهترین بوی‌های خوش خود را معطر گردان . پس، چون از نماز‌های پیشین و پسین و نافله‌های آن فارغ شدی، چهار رکعت نماز بگذار یعنی هر دو رکعت به یک سلام و در رکعت اول بعد از حمد ده مرتبه سوره قدر (انا انزلناه) و در رکعت دوم بعد از حمد ده مرتبه سوره قل یا ای‌ها الکافرون و در رکعت سوم بعد از حمد، ده مرتبه قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق را بخوان و بعد از نماز به سجده شکر برو و این دعا را بخوان : « اللّهمَّ صلِّ علی محمد و آل محمد الاوصیاء المرضیین و علی جمیع انبیائک و رسلت بافضل صلواتک و بارک علیهم بافضل برکاتک وصل علی ارواحهم و اجسادهم. اللهم بارک علی محمد و آل محمد و بارک لنا فی یومنا هذا الذی فضّلته و کرّمته و شرّفته و عَظّمت خطره . اللهم بارک لی فیما انعمت به علی حتی لا اشکر احداً غیرک و وسّع علی فی رزقی یا ذاالجلال و الاکرام . اللهم ما غاب عنّی فلا یغیبنَّ عنی عونک و حفظک و ما فقدتُ من شی ءٍ فلا تفقد نی عونک علیه، حتی لا اتکلَّف ما لا احتاج الیه یا ذاالجلال و الاکرام»، چون چنین کنی گناهان پنجاه ساله تو آمرزیده شود و بسیار بگو «یا ذالجلال و الاکرام». (بحار الانوار ج. ۵۹ ص. ۹۲)

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + چهار =

بررسی

معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز

معانی و مفاهیم نمادهای سفره هفت سین عید نوروز در آیین باستانی ایرانیان برای هر جشن، خوان و…