تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی

689
تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی

تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی

چندین و چند بار پیش آمده است که خوراکی از دستمان ریخته یا کاسه ای شکسته و فرش زیر پایمان لک شده و مدتی جهت پاک کردنش دستمال به دست تلاش کرده‌ایم، ولی حاصل کار رضایت بخش نبوده و ناچار تصمیم به شستن کل فرش یا موکت گرفته‌ایم. در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با تکنیک های تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی آشنا نماییم.

  • لکه آدامس

درابتدا با یک تکه یخ، آدامس را منجمد می‌کنیم و سپس آن را به کمک یک کاردک یا پشت چاقو به آرامی از روی فرش بتراشید.

  • نوشیدنی

شکلات و قهوه، آبمیوه، شیر و چای را با آب نیمه گرم و صابون یا آب و شامپو تمیز کنید. استفاده از یک تکه اسفنج، کار را برای شما راحتر خواهد کرد.

تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی
تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی
  • روغن و چربی

جهت تمیز کردن اثرات روغن و چربی و حتی واکس، از صابون و سرکه سفید استفاده کنید، اما درصورتی‌که روغن روی فرش ریخت، ابتدا آن را با قاشق جمع کنید و سپس یک تکه پارچه سفید را روی ناحیه‌ای از فرش که آلوده شده قرار دهید و روی آن را اتوی نیمه گرم بکشید. به این صورت، روغن موجود در پرز فرش جذب پارچه سفید می‌شود.

  • تخم مرغ

درصورتی‌که تخم مرغ خام روی فرش ریخت، آن را با محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید تمیز کنید. این روش در مورد لکه خون نیز موثر است.

  • لکه شمع

پارافین شمع را نیز با همان تکنیکی که آدامس را برداشتید، از روی فرش جدا کنید.

  • لکه جوهر معمولی

روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعداز این که ماست بخوبی با جوهر ترکیب شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی
تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی
  • دوده

جهت زدودن دوده از فرش علی‌الخصوص از روی موکت تیره رنگ روی قسمت هایی که خیلی تیره شده، نمک بپاشید. بعد از دو ساعت با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.

  • تنباکو و نیکوتین

مناسبترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین می‌باشد. در ابتدا کمی از گلیسیرین را روی محل مورد نظر بریزید و به آرامی آن را تمیز کنید سپس مجددا این کار را انجام دهید و کمی لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و برای نیم ساعت آن را روی محل بگذارید سپس آن را بشویید. با این کار باید همه لکه های حاصل را از بین برود.

  • لکه چای و قهوه

روی فرش و موکت مانند لکه زدایی شیر است و باید ابتدا اضافی آن را برداشت و با آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج آن را تمیز کرد و اگر لکه ها باز باقی ماند از آب اکسیژنه ۵ درصد و مقداری آب لکه زدایی را ادامه دهید تا خوب پاک گردد و سپس با دستمال محل را خشک کنید و مالش دهید تا زیبایی خود را پیدا کند و مثل قبل تمیز و زیبا گردد.

تمیز کردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

بررسی

از بین بردن لکه زرد عرق از روی لباس های سفید

از بین بردن لکه زرد عرق از روی لباس های سفید درایام گرم تابستان بیش ازگذشته شاهدلکه های زر…