به احترام همه مادران سرزمینم

374
به احترام همه مادران سرزمینم

به احترام همه مادران سرزمینم

به احترام همه مادران سرزمینم : این جمعه مصادف است با ولادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) که در تقویم ما با عنوان روز مادر و روز زن مشخص شده است به همین بهانه تصمیم گرفتیم که در این مطلب چند سطری را به محضر مقدس تمام مادران تقدیم کنیم . ما انسان ها در بین مشغله های زندگی معمولا کمتر متوجه زحمات مادر خود میشویم چرا که او خالصانه و بدون هیچ چشم داشتی ، تنها به فکر فرزندان خود است از اینرو روز مادر فرصت مناسبی است تا با چند شاخه گل قدردان زحمات او شویم . حال ما ضمن گرامیداشت روز مادر و تبریک این روز به تمامی مادران عزیز از شما دعوت میکنیم که همراه مجله اینترنتی بیرکلیک باشید .

به احترام همه مادران سرزمینم
به احترام همه مادران سرزمینم

به احترام همه مادران سرزمینم

احترام به والدین جزو مهمترین اصول در دین اسلام است و آیات و روایات فراوانی بعد از توحید و یکتاپرستی بدون فاصله احسان به والدین را مطرح می کنند به عنوان نمونه خداوند در سوره نساء می فرماید : « و اعبدوالله و لاتشرکوا به شیئاً و بالوالدین احسانا : و خدا را بپرستید و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید » . همچنین حضرت پیامبر (ص) می فرماید : بترسید از اینکه عاق پدر و مادر قرار گیرید زیرا بوی بهشت از هزار سال راه به مشام می رسد ولی به مشام عاق والدین نخواهد رسید .

عواطف انسانی و حق شناسی دو مسئله ارزشمندی است که برای رعایت احترام به والدین کافی است و لی از آن جهت که در مکتب اسلام روی مسائل که عقل در آن استقلال دارد و عاطفه هم آن را در می یابد به عنوان تاکید حکم دارد و سکوت را ناروا می داند و در مسئله احترام والدین تاکیدات دارد که در جای دیگر کمتر دیده می شود . در قرآن کریم سوره لقمان آیه ۱۵ می فرماید : « ان جاهداک علی ان تشرک بی ما لیس لک به علم فلا تطعهما و صاحبهما فی الدنیا معروفاً» خداوند در این آیه شریفه توصیه می کند حتی اگر پدر و مادر کافر باشد احترام آنها لازم است . اگر بخواهیم آیات و روایاتی که در مورد احترام به والدین است را جمع آوری کنیم نیاز به یک کتاب بوده و از عهده بحث خارج است بنابراین به چند مورد اکتفا میکنیم .

به احترام همه مادران سرزمینم
به احترام همه مادران سرزمینم

برخورد پسندیده براساس عرف هر جامعه و به كارگیری واژگان زیبا ، تواضع و فروتنی در برابر آنان ، مهربانی و محبت ، دعای خیر كردن برای ایشان ، دوری از درشت گویی و یا حتی به كار نبردن واژه اف (طبق آیه قرآن انسان نباید به والدین خود حتی اف بگوید) و دیگر اصوات نابهنجاری كه ایشان را ناخوش آید از جمله روش های احسان و اكرام و احترام به پدر و مادر است و هر فردی که بتواند احترام والدین خود را آنطور که باید حفظ کند به خیر دنیا و آخرت خواهد رسید چنان که حضرت پیامبر (ص) فرموده اند : كسي كه دوست دارد عمرش طولاني و بر روزيش افزوده شود ، نسبت به پدر و مادرش نيكي كند و صله رحم به جا آورد . همچنین فرموده : کیفر سه گناه به قیامت نمی‏ ماند (یعنی در همین دنیا مجازات می‏ شود) ۱ – عاق پدر و مادر ۲ – ظلم و تجاوز به مردم ‏۳ – ناسپاسی در مقابل احسان و نیکی .

به احترام همه مادران سرزمینم
به احترام همه مادران سرزمینم

شاید این سوال برای عده ای پیش بیاید که براستی دلیل احترام به والدین چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت : انسان موجودي است اجتماعي و بايد در ميان جمع زندگي نمايد ، بنيان اين اجتماع بر همان خانواده كوچك چند نفري بنا نهاده شده كه متشكل از پدر و مادر و فرزند است . در واقع اساس اجتماع انساني ، خانواده است پس اگر خانواده نباشد و يا فرزندي وجود نداشته باشد، اجتماعي به وجود نخواهد آمد و نسل بشر از بین خواهد رفت لذا میتوان نتیجه گرفت در اثر عنایات الهی و زحمات و مراقبت های والدین و مخصوصا مادران ، نس انسانها ادامه می یابد . از طرفی پايه خانواده محبت است ، اگر احترام به والدين نباشد محبت طبيعي آنها نسبت به فرزند از بین رفته و در نتيجه خانواده از هم پاشيده میشود .

دلیل دیگر عقل و فطرت و وجدان انسان است که پدر و مادر را واجب الاطاعه می داند . طبیعت انسانی طوری ساخته شده که در مقابل عواطف و احسان ، از خود واکنش و عکس العمل نشان می دهد و طبیعت بشر بر این است که احسان کننده و کرامت کننده را دوست می دارد و سعی میکند خوبی هایی که به او شده را جبران نماید . اگر کمی فکر کنیم متوجه خواهیم شد که ابتدا الطاف الهی و سپس مهربانی های والدین مان همیشه در زندگی همراه ما بوده است و ما قدردان آنها هستیم .

به احترام همه مادران سرزمینم
به احترام همه مادران سرزمینم

از مطالبی که ذکر شد میتوان نتیجه گیری کرد که انسان با احترام به پدر و مادر است که میتواند مسیر زندگی را به درستی پیموده و به سرمنزل سعادت برسد . مخصوصا مقام مادر بسیار رفیع است تا جاییکه خداوند امر کرده است که اگر در حین نماز مستحبی انسان ، مادرش او را صدا زد نماز را بر هم زده و به دنبال تامین خواسته مادرش باشد و یا این سخن حضرت رسول اکرم (ص) که در جواب جوانی که از او طلب دعای خیر میکرد فرمود که به دنبال دعای مادرش باشد چرا که دعای مادر برای فرزندش همانند دعای پیامبر در حق امت اش است . خلاصه اینکه هر چقدر در مورد مادر ، این فرشته الهی بگوییم باز هم کم است . پس بیایید با نهایت محبت و احترام خود نسبت به مادران سرزمین مان ، برای ذره ای هم که شده زحمات آنها را جبران کنیم .

به احترام همه مادران سرزمینم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

بررسی

زنان بعد از زایمان باهوش تر میشوند

زنان بعد از زایمان باهوش تر میشوند اگر چه دردهای زایمانی و سختی‌های آن برای مدت کوتاهی در …