بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

248
بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

انسان موجودی اجتماعی است و برای اینکه نیازهای خود را در اجتماع برطرف کند ناگزیر است با دیگران ارتباط برقرار کند . اینجاست که مهارت های اجتماعی نقش خود را نشان می دهند و برخی افراد بسیار گوشه گیر و منزوی و برخی دیگر خیلی اجتماعی تر و با قدرت نفوذ بیشتری در جامعه ظاهر میشوند . لذا کسب مهارت های اجتماعی برای انسان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و میتواند تاثیر زیادی در پیشرفت او داشته باشد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم برای بهبود مهارت های اجتماعی ، راهکارهایی را به شما معرفی کنیم پس همراه ما باشید .

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها
بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

در دنیای امروز ما ارتباطات جزو ضروریات زندگی هر انسانی می باشد که خواه بصورت کلامی یا غیر کلامی (زبان بدن و رفتارهای شخصی) صورت میگیرد . ما انسان ها برای تامین نیازهای خود به یکدیگر نیاز داریم پس هر فردی که بتواند ارتباطات بهتری برقرار کند ، در تامین نیازهای خود نیز تواناتر خواهد بود به عقیده بنده این مساله به قدری مهم است که میتوان به این نتیجه رسید : مهارت های اجتماعی یعنی ارتباطات قوی و ارتباطات قوی یعنی ثروت . البته نیازهای ما فقط به مادیات محدود نمی شود بلکه نیازهای روحی را هم شامل است به عنوان مثال خود شما ممکن است در طول عمر خود با چندین نفر آشنا شوید ولی بیشتر به سمت افرادی می روید که شما را بهتر از بقیه درک کرده و ارتباط بهتری با شما برقرار میکند یا بیشتر با دوستانی به تفریح می پردازید که به قول خودتان خوش مشرب و پر انرژی هستند . همه این موارد نشان از این دارد افرادی که دارای ارتباطات اجتماعی بهتر و سازنده ای هستند در بین افراد جامعه ، از نفوذ بیشتری برخوردار بوده و در نتیجه بهتر از بقیه میتوانند به خواسته های خود برسند . در ادامه به برخی از راهکارها اشاره خواهیم کرد که میتواند مهارت های اجتماعی شما را بالا ببرد .

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها
بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

الگو برداری

راحت ترین راه اینست که رفتارهای یک فرد را که از نظر مهارت های اجتماعی در سطح خوبی میباشد الگوبرداری کنید . این همان روشی است که افراد مشهوری مانند آنتونی رابینز در همایش های چند هزار نفری خود آموزش می دهد . او میگوید : وقتی یک فرد به هدفی که شما میخواهید رسیده است پس شما نیز میتوانید با تلاش و پشتکار به همان نتیجه دست یابید . به عنوان مثال ، همان دوستی که رفتارهایش را دوست می دارید را در نظر بگیرید براستی او چه چیزی دارد که شما ندارید ؟ اگر کمی فکر کنید متوجه خواهید شد که باورهای شما کمی متفاوت با باورهای اوست . پس دست بکار شوید و همان باورها را در درون خود ایجاد کنید چرا که باورها منشا رفتارهای ما هستند .

غلبه بر کم رویی

معمولا افرادي كه در برقراري گفتگو مشكل دارند اغلب شكايت مي كنند كه چيزي براي گفتن پيدا نمي كنند . افرادي كه زياد حرف مي زنند معمولا ياد گرفته اند بسياري از عقايد و افكار خود را قبل ار بيان كردن سانسور نكنند . آنها همچنين ياد گرفته اند توقعات خود را در مورد انجام مكالمه معني دار پايين آورند و به صحبت هاي كوتاه نيز رضايت دهند . هدف از صحبت كوتاه اين است كه ديگران متوجه شوند شما به آنها علاقه مند هستيد . وقتي براي اولين بار شخصي را مي بينيد لازم نيست براي اينكه علاقه خود را براي مكالمه به او نشان دهيد ، به مدت طولاني صحبت كنيد رابطه عميق و معني دار بعدا ايجاد خواهد شد .

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها
بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

همچنین براي بهبود بخشيدن مهارت هاي مكالمه اي خود آشنايي با ويژگي هاي مكالمه میتواند مفید باشد . يك ارتباط خوب شامل دو مولفه اصلي است : كيفيت ارتباط و عمق و ارزش ارتباط . كيفيت ارتباط به صحبت كردن به شيوه اي كه بيانگر احساس آرامش، توجه ، غير رسمي بودن ، درك و فهم و علاقه مندي باشد اشاره دارد . افرادي كه ارتباط شان با ديگران از كيفيتي بالا برخوردار است ، مي دانند كه چه موقع سكوت را بشكنند و به طرف مقابل خود بفهمانند كه او را درك مي كنند . منظور از عمق و ارزش ارتباط نیز ارتباطي است كه شخصي ، عميق ، دقيق و ارزشمند است . يكي از راههايي كه باعث مي شود ديگران حس كنند مكالمه شان براي شما عميق و با ارزش است ، نشان دادن توجه خالصانه و صادقانه به چيزهايي است كه براي آنها مهم و معني دار است . براي افرادي كه در برقراري گفتگو مشكل دارند ، بهترین تمرين ، حرف زدن با ديگران است .

برداشتن قدم‌های کوچک

شما نمیتوانید یک شبه راه صد ساله را بروید پس نباید انتظار داشته باشید که در مدت چند روز ، مشکلات ارتباطی شما بصورت کامل حل شود . بهترین راه اینست که این مسیر را با قدم کوچک ولی پیوسته آغاز کنید تا باورهای قبلی شما کم کم تغییر یافته و بتوانید براحتی با مردم ارتباط های سازنده برقرار کنید . شاید والدین شما بخواهند که در یک مهمانی خاص شرکت کنند شما نباید مثل همیشه از این مهمانی فرار کنید بلکه این بار با اشتیاق کامل به مهمانی رفته و سعی کنید به تدریج (با قدم های کوچک) با بقیه ارتباط برقرار کنید . معمولا بودن در جمع میتواند ناخودآگاه شما را تغییر داده و برقرار کردن ارتباط های بعدی را برای شما آسان کند . صحبت در یک جمع ، ارائه کردن یک مقاله در کنفرانس و مواردی این چنینی بسیار مفید خواهد بود . انجام این کارها مطمئنا بار اول برای شما سخت خواهد بود ولی دفعه بعد خیلی آسان تر شده و کم کم شما مهارت های لازم را مانند بقیه بدست خواهید آورد .

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها
بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

افزایش سطح آگاهی

وقتی از اخبار روز جامعه‌ی خود و جهان مطلع باشیم می‌توانیم حرفی برای گفتن با دیگران داشته باشیم . البته بهتر است از موضوعات بحث برانگیز و چالشی که باعث ایجاد اختلافات شدید با دیگران می‌شود دوری کرده و به جای آن در مورد خبرهای جذاب و مورد علاقه‌ی خود و دیگران گفتگو کنیم . پس بنابراین یکی از راههایی که میتواند به شما در برقراری ارتباط با دیگران کمک کند اینست که سطح آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهید و مطالبی که میتواند برای اطلافیان شما مفید باشد را در اختیارشان قرار دهید به این ترتیب هم شما میتوانید مهارت ارتباطی خود را تقویت کنید و هم دیگران میتوانند از اطلاعات مفید شما بهره مند شوند همچنین این کار به شما کمک خواهد کرد که اعتماد بنفس خود را تقویت کنید .

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها
بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

داشتن افکار مثبت

طبق قانون جذب ، ما انسان ها هر فکر و اعتقادی که از محیط اطراف خود داشته باشیم به واقعیت تبدیل خواهد شد پس کسی که فکر می‌کند “من واقعا بی دست و پا هستم و باید از رفتارم شرمنده باشم “ به دلیل همین افکار منفی خود وقتی در یک مهمانی شرکت می‌کند در گوشه‌ای جدا از دیگران می‌نشیند و در نتیجه شانس آشنایی با افراد جدید و گفتگو با دوستانش را از دست خواهد داد . اگر ما بتوانیم این افکار منفی را تشخیص دهیم می‌توانیم آنها را با افکار واقعی و مثبت جایگزین کنیم . به عنوان مثال به خودمان بگوییم “من این توانایی را دارم که شروع کننده‌ی یک گفتگو باشم . من می‌توانم با افراد جدید ملاقات کنم “.

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 13 =

بررسی

تقویت مهارتهای ذهنی و جسمی کودک با ۵ بازی هوشمند

تقویت مهارتهای ذهنی و جسمی کودک با ۵ بازی هوشمند تقویت مهارتهای ذهنی و جسمی کودک با ۵ بازی…