دلایل افزایش وزن بعد از یائسگی و راهکارهای مقابله با آن

366
دلایل افزایش وزن بعد از یائسگی و راهکارهای مقابله با آن

دلایل افزایش وزن بعد از یائسگی و راهکارهای مقابله با آن

یکی از شایع ترین شکایت‌هایی که اغلب از زبان خانم‌های ۴۵ تا ۵۰ ساله می شنویم اینکه نگران افزایش وزن بعد از یائسگی هستند. اغلب یا یائسه شده‌اند یا به آن نزدیک می شوند و از آنجایی که از اصلی‌ترین دغدغه های هر خانمی هم تناسب اندام است، این موضوع موجب نگرانی و اضطرابشان می‌شود.

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی با زیاد شدن خطر تجمع چربی در اطراف باسن و ران غالبا همراه است. هرچه سن بالاتر می‌رود از میزان توده عضلانی بدن کاسته شده و میزان چربی ها افزایش پیدا می‌کند. این موضوع مفهومش این است که توده فعال بدن کمتر شده و باید کالری مصرفی روزانه رو کمتر کرد زیراکه دیگر به آن همه کالری هم احتیاجی ندارید. توجه داشته باشید که درصورتی‌که همچنان مثل قبل غذا بخورید و به دلیل تغییراتی که در این سن ایجاد می‌شود، ورزش و فعالیت بدنیتان را کاهش دهید، شک نداشته باشید که ظرف دو سه ماه، چند کیلو اضافه وزن پیدا می‌کنید.

راه های کنترل این اضافه وزن چیست

بی‌تردید همه راه هایی معمول مانند کاهش چربی و شیرینی از تغذیه روزانه، افزایش وعده‌های غذایی و کاهش حجم آن، استفاده بیشتر از سبزیجات، داشتن تحرک کافی و… همه و همه توصیه‌های ثابت برای حفظ تناسب اندام شماست.

دلایل افزایش وزن بعد از یائسگی و راهکارهای مقابله با آن
دلایل افزایش وزن بعد از یائسگی و راهکارهای مقابله با آن
  • خواب کافی داشته باشید

با اینکه تعریق شبانه، گرگفتگی عضلات و… موجب می‌شود شما نتونید خواب خوب و باکیفیتی داشته باشید، ولی باید سعی کنید با استفاده از دم نوش‌های مسکن در حوالی عصر، خودتون را برای خواب آرام و بی دغدغه آماده کنید. برهم خوردن ساعات خواب و کمبود خواب به شدت موجب پرخوری و چاقی می‌شود.

  • انرژیتان را تقویت کنید

همانگونه که اطلاع دارید احتمالا در این سن بی‌حالی، بی‌انگیزگی و شاید برخی بیماری هایی مانند بیماری قلبی و ریوی، به سراغ شما آماده باشد، اما همچنان انرژی‌تان را بالا نگه دارید. حداقل در روز نیم ساعت پیاده روی کنید. به آهنگ‌های شاد در طول روز گوش کنید و حتما یک هنر جدید یاد بگیرید.

  • چای سبز و لیمو

جهت داشتن تناسب اندام، روحیه بالا، کم شدن خطر بیماری‌هایی مانند سرطان و… خوردن لیموی تازه و چای سبز رو فراموش نکنید. روزی یک لیمو و یک لیوان چای سبز، تضمین بزرگی برای سلامتی به شمار میاد.

دلایل افزایش وزن بعد از یائسگی و راهکارهای مقابله با آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 7 =

بررسی

به تأخیر انداختن یائسگی به کمک رژیم غذایی مخصوص

به تأخیر انداختن یائسگی به کمک رژیم غذایی مخصوص ماهی، پاستا و دیگر غذا‌ها بر روی سن و سال …