چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد

434
چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد

چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد

همانطور که میدانید کبد از جمله اعضای مهم و حیاتی بدن است که در فرایند تامین مواد غذایی سلول ها نقش مهمی دارد . همانطور که میدانید غذا در معده و روده هضم می شود و مواد غذایی هضم شده از طریق خون به کبد می رسد . وظیفه کبد این است که مولکول های مفید مواد غذایی را به شکلی دربیاورد که سلول های بدن بتواند از این مواد غذایی مفید استفاده کند . البته کبد وظایف دیگری از جمله تبدیل آمونیاک به اوره ، ذخیره مواد معدنی و ویتامین ها را هم برعهده دارد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد اینکه چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد ، صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد
چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد

چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد

از دیگر اعمال حیاتی بدن که بر عهده کبد است میتوان به ساخت هورمون ، همکاری با سیستم ایمن بدن ، ساخت آلبومین که مهم‌ترین پروتئین بدن است ، تغییر در متابولیسم موادغذایی و داروها و دفع سموم بدن اشاره کرد . کبد یک عضو خاص از بدن است و رفتارهای خاص خودش را دارد . اگر به هر دلیلی ۸۰ درصد کبد یک فرد برداشته شود و تنها ۲۰ درصد از آن باقی بماند بازهم این عضو حیاتی میتواند وظایف خود را بخوبی انجام دهد اما اگر کل کبد برداشته شود فرد بیشتر از ۲۴ ساعت زنده نخواهد ماند .

یکی از مهم ترین بیماری هایی که ممکن است سلامتی کبد را به خطر بیاندازد چرب شدن کبد است . معمولا مقاومت بدن به انسولین باعث می‌شود چربی‌ای که باید از خون خارج شود در کبد ذخیره شود و باعث بروز این مشکل شود . عواملی مانند وزن بالا ، بی‌تحرکی ، تری‌گلیسیرید بالا ، افزایش سایز دورکمر و کاهش اچ ـ دی ـ ال خون باعث میشود که بدن نسبت به انسولین مقاومت پیدا کند که این امر سوخت و ساز چربی در کبد را مختل کرده و باعث افزایش مقدار چربی ذخیره شده در کبد و در نهایت همان کبد چرب میشود .

چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد
چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد

برای افراد مشکوک به کبد چرب انجام یک‌سری آزمایشات از قبیل قند خون ، چربی خون ، شمارش گلبول قرمز و سفید ، شمارش پلاکت و بررسی آنزیم‌های کبد انجام میگیرد . باید توجه داشت که اگر این ناراحتی در مراحل آغازین تشخیص داده شود براحتی قابل درمان خواهد بود ولی چون کبد چرب در ابتدا علایم خاصی از خود نشان نمی دهد معمولا افراد بعد از به خطر افتادن سلامتی خود متوجه این ناراحتی می شوند .

با توجه به نکات بالا میتوان نتیحه گیری کرد که چاقی از جمله عوامل مهمی است که سلامت کبد را به خطر می‌اندازد به همین خاطر متخصصان توصیه می کنند انجام ورزش و تحرک بدنی و اصلاح شیوه زندگی برای تمام افراد ضوری است .برای این منظور ورزش منظم روزانه که حداقل نیم ساعت در روز باشد مفید است‌ . پیاده‌روی باید تند باشد، طوری که فرد تعریق داشته باشد و ضربان قلب او افزایش یابد . باید توجه داشت که برای افراد چاق ، روند کاهش وزن باید بصورت تدریجی صورت گیرد چرا که کاهش وزن ناگهانی کبد چرب را تشدید می‌کند . معمولا کاهش ۵ تا ۷ درصد وزن طی ۶ تا ۱۲ ماه ، کبد چرب را اصلاح می‌کند .

چاقی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + شانزده =

بررسی

دلایل رژیم های ناموفق و شکست در کاهش وزن در چیست

دلایل رژیم های ناموفق و شکست در کاهش وزن در چیست همه این را می‌دانیم که دلیل اضافه وزنتان …