پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده

420
پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده

پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده

خلاقیت هنگامی‌که عجله دارید و کاری را با سرعت انجام می دهید، خودش را بروز نمی‌دهد. برای خلاق‌تر شدن راه‌های متعددی وجود دارد. برای پرورش قدرت خلاقیت باید وقت بگذارید. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید

  • به خودتان گوشزد کنید خلاقیت به زمان احتیاج دارد

اشخاص خلاق در زندگی خود به هوش و قدرت ابتکارشان احتیاج دارند. آن‌ها می‌دانند باید خلاق بمانند، اما به این باور رسیده‌اند که خلاقیت با شتاب و عجله حاصل نمی‌شود. هنگامی‌که کارها روی هم انباشته شده‌اند و قصد دارید آن‌ها را با عجله انجام دهید، خلاقیتی حاصل نخواهد شد. می‌بایست همواره به خود گوشزد کنید خلاقیت پروسه‌ای طولانی مدت است و به آرامی پیش می‌رود.

خلاقیت هنگامی رخ می‌دهد که ذهنتان باز باشد. پس هنگامی‌که شروع به کار می‌کنید، تمام مسائل ریز و درشتی که اذیتتان می‌کند را کنار بگذارید. افکار مزاحم را رها کنید و بیشتر روی مسائلی که مقابل شماست، تمرکز داشته باشید. درصورتی‌که کارهای نه چندان مهمی برای انجام دادن دارید، نخست به سراغ آن‌ها بروید و سپس کار اصلی‌تان را انجام بدهید؛ مثلاً درصورتی‌که قصد دارید با شخصی تماس بگیرید، نخست این کار را انجام دهید. اگر آزادکار هستید و در منزل کار می کنید، غذای حیوان خانگی‌تان را بدهید، گل و گیاهان را آب دهید و سپس با خیال آسوده پشت میز کارتان بنشینید. نفس عمیقی داشته باشید و با خیال راحت کارتان را آغاز کنید.

پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده
پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده
  • هر روز زمانی را به صحبت با خدا اختصاص دهید

صحبت کردن با خدا به شما انرژی دوچندان می‌دهد. خالق جهان از تمام موجودات خلاق‌تر است. هنگامی‌که تایمی را به صحبت با خدا اختصاص می‌دهید، خلاقیت او به شما منتقل می‌شود. البته هنگامی که با خدا ارتباط برقرار می‌کنید، میزان استرس، اضطراب، ناامیدی، ترس، نفرت و خشمتان نیز کاهش خواهد یافت. درصورتی‌که این کار را به طور منظم و روزانه انجام دهید، به آرامش دست خواهید یافت و این آرامش، برایتان خلاقیت به ارمغان می‌آورد.

  • هنگامی‌که خسته‌اید، ذهنتان خلاق‌تر می‌شود

شاید این گفته کمی عجیب بنظر آید، ولی حقیقت دارد. مغز انسان در زمان خستگی، خلاق‌تر از وقتی است که استراحت کامل داشته است. هنگامی‌که مغز خسته است، نمی تواند هم‌زمان روی چند عامل تمرکز کند. به همین جهت تلاش می‌کند تمام موضوعاتی که موجب حواس پرتی‌اش می‌شود را کنار بگذارد و فقط روی یک موضوع تمرکز کند. تحقیقات نشان داده‌اند در شرایط سخت و نامطلوب، بهتر و خلاقانه‌تر فکر می‌کنیم.

  • هر روز ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید

یقینا با فواید ورزش برای سلامتی آشنایی دارید و اطلاع دارید فعالیت بدنی به افزایش قدرت خلاقیت ما کمک می کند. پیاده روی چه تأثیری روی مغز می‌گذارد؟ احتمالا شک داشته باشید که وقت گذاشتن برای ورزش ارزشش را دارد یا نه؟ حقیقت این است ۱۵ دقیقه پیاده روی از هر ورزشی مناسبتر است. در زمان پیاده روی دنیای اطرافتان را بهتر می‌بینید. طلوع خورشید را مشاهده می‌کنید و مردم را می‌بینید که چگونه برای یک روز کاری آماده می‌شوند. کمی درنگ کنید و عطر گل‌ها را ببویید. حرکت برگ‌هایی که در خیابان به زمین افتاده‌اند را تماشا کنید. لحظه‌ای صبر کنید و ببینید جهان چگونه شگفتی‌های خود را به شما نشان می دهد.

پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده
پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده
  • جهت پرورش خلاقیت به صداهای اطراف گوش دهید

حتماً اطلاع دارید سکوت ایده‌آل ترین تکنیک جهت تمرکز روی پروژه‌های خلاقانه می‌باشد. شاید کمی عجیب باشد اما گوش دادن به صداهای محیط جهت تقویت قدرت خلاقیت بهتر از سکوت است. هرچند سکوت برای تمرکز روی حل مسائل و کارهای دقیق مناسب‌تر است، ولی گوش دادن به برخی صداهای محیط جهت تفکر خلاق بهتر است. با این کار فعالیت‌های ذهنی بیشتری خواهید داشت و قدرت خلاقیتتان پرورش می‌یابد.

  • به سبک موسیقی که هنوز نشنیده‌اید، گوش دهید

هر شخصی به سبک خاصی از موسیقی علاقه دارد، ولی نیاز است جهت پرورش خلاقیت سبک جدیدی از موسیقی را امتحان نمایید. هر نوع موسیقی که تمایل داشته باشید در فضای مجازی قابل دسترس است. موسیقی جدید می‌تواند قسمت‌های مختلف مغزتان را لمس کند و تغییرات شیمیایی به وجود آورد که موجب تقویت توانایی‌های خلاقانه در شما می شود.

  • محدودیت‌ها موجب پرورش کارهای خلاقانه می‌شود

خیلی از اشخاصی که به دنبال رشد خلاقیت هستند، از فواید محدودیت آگاهی ندارند. خیلی از اشخاصی که در حوزه‌ی هنر فعالیت دارند، عقیده دارند آزادی نتایج خلاقانه‌ی مناسبتری برای آن‌ها به ارمغان می آورد؛ اما اکنون نتیجه‌ی عکس آن به دست آمده است. درحقیقت، محدودیت‌ها موجب بروز نتایج خلاقانه می‌شود، زیرا حذف آیتم‌های اضافه موجب می‌شود خلاقیت به جریان بیفتد. خلاقیت به مفهوم توانایی پشت سرگذاشتن محدودیت‌هاست؛ به عبارت دیگر، خلاق بودن به معنای یافتن روشی صحیح و هوشمندانه برای رهایی از یک شرایط دشوار یا یک ایده‌ی جدید برای تبدیل منابع محدود به مزایا است. به عنوان نمونه می‌توان به “اسپایک لی” و “ریچارد رودریگرز” اشاره نمود؛ فیلم سازانی که اولین فیلم خود را با هزینه‌ای کمتر از قیمت یک خودرو تولید کردند.

  • گاهی سکوت کنید تا خلاقیتتان پرورش یابد

شاید از جمله اشخاصی باشید که سکوت کردن برایتان سخت و دشوار است؛ اما باید آگاه باشید در سکوت می‌توان ردپایی از خلاقیت پیدا کرد. به همین جهت، با تاریک شدن هوا چند شمع روشن کنید، آرام بنشینید و هیچ کاری انجام ندهید. فقط به شمع‌ها خیره شوید. جهان سر و صدای فراوانی دارد. برای یک لحظه هم که شده اجازه دهید سکوت بر زندگی‌تان حکم‌فرما شود. بعضی اوقات در سکوت رانندگی کنید و به هیچ صدایی گوش ندهید. هراز گاهی بدون موسیقی و در سکوت کامل، خانه‌تان را تمیز کنید. در زمان آبیاری گل‌ها و گیاهان آن‌ها را در سکوت نظاره کنید.

پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده
پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده
  • نور کم موجب خلاقیت و آزادی فکر می‌شود

کم کردن نور محیط موجب می‌شود احساس راحتی و آزادی بیشتری داشته باشید. ارنست همینگوی (نویسنده‌ی مطرح آمریکایی) به دلیل ضعیف بودن چشم‌هایش، به کار در محیط تمیز و پرنور علاقه داشت، اما حالا جدیدترین پژوهش‌ها نشان می دهد نور پایین موجب افزایش عملکرد خلاقانه شما می‌شود. تحقیقات کارشناسان در این زمینه نشان می‌دهد حتی هنگامی‌که شرکت کنندگان متوجه تغییرات نور نشوند، باز هم خلاقیتشان بیشتر خواهد شد. به خاطر این که تاریکی احساس محدودیت را بالا می‌برد، ضمیر ناخودآگاه شرکت کنندگان عملکرد خلاقانه‌تری پیدا می‌کند.

هنگامی‌که نمی‌توانید نور محیط را کاهش دهید از قدرت تخیلتان استفاده کنید. برای این منظور تصور کنید در تاریکی هستید. همین برای پروش خلاقیت کافی است.

  • از یک نمایشگاه هنری دیدن کنید

بازدید از نمایشگاه‌های هنری در رابطه با عکاسی، سفال گری و مجسمه سازی به شما کمک می‌کند قدرت خلاقیتتان را پرورش دهید. البته احتیاج نیست چیزی بخرید. فقط با قدردانی از هنر دیگران، خلاقیت خود را به جریان می‌اندازید.

پرورش قدرت خلاقیت در خود تنها با چند تکنیک ساده نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نه =

بررسی

تحول بزرگ در زندگی شخصی و کاری با قوانین جک کنفیلد

تحول بزرگ در زندگی شخصی و کاری با قوانین جک کنفیلد تحول بزرگ در زندگی شخصی و کاری با قوانی…