مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست

381

مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست

برای حرکت مواد غذایی در روده ها بدن به آب و فیبر نیازمند است و در صورت نبود این دو ، معمولا فرد دچار یبوست و مشکلات گوارشی خواهد شد . بنابراین میتوان نتیجه گرفت رعایت رژیم غذایی سالم و پر فیبر میتواند از بروز یبوست جلوگیری کند . لازم به ذکر است برخی مواد غذایی به دلیل ترکیبی که دارند باعث شدت یبوست شده و از درمان آن جلوگیری میکنند در این مطلب قصد داریم این مواد غذایی را به شما معرفی کنیم . پس برای اطلاع در مورد مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست ، مجله اینترنتی بیرکلیک را همراهی فرمایید .

مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست
مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست

مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست

همانطور که اشاره شد آب و فیبر از عناصر کلیدی برای کمک به اجابت مزاج راحت هستند . البته اگر فردی به میزان زیاد مواد غذایی سرشار از فیبر مصرف کند ، اما مایعات کمی بنوشد، نه تنها به بهبود یبوست کمکی نمی شود ، بلکه شرایط آن وخیم‌تر می شود . از این رو، تامین آب مورد نیاز بدن اقدام اصلی محسوب می شود . در این مقاله قصد داریم مواد غذایی که باعث ایجاد و تشدید یبوست میشوند را به شما معرفی کنیم . این مواد غذایی باعث سفت تر شدن مدفوع انسان شده و مشکلات گوارشی مانند یبوست را بوجود می آورند .

غذاهای سرخ کردنی

رژیم های غذایی سرشار از چربی می توانند به شکل گیری یبوست منجر شوند . در بسیاری موارد ، غذاهای حاوی چربی زیاد از محتوای فیبر چندانی برخوردار نیستند . گوارش چربی به زمان زیادی نیاز دارد ، در شرایطی که میوه ها و سبزیجات به طور معمول در کمتر از ۲۴ ساعت گوارش و از بدن دفع می شوند . بنابراین اگر به یبوست مبتلا هستید مصرف غذاهایی که در روغن یا کره سرخ شده اند را کنار بگذارید .

مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست
مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست

لبنیات

اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید برای مقابله با یبوست از مصرف لبنیات پرهیز کنید . افرادی که بدن آنها نمی تواند قند موجود در محصولات لبنی را پردازش کند ، ممکن است پس از مصرف آنها با یبوست یا اسهال مواجه شوند . مصرف لبنیات می تواند موجب نفخ شود و از این رو به افراد مبتلا به یبوست توصیه می شود این محصولات را مصرف نکنند .

چای

در شرایطی که چای گیاهی احتمالا اثر منفی به همراه نخواهند داشت ، اما چای سیاه حاوی تانن ها است که می تواند شدت یبوست را افزایش دهد . همچنین ، چای حاوی کافئین است و در شرایطی که اندکی از این ماده می تواند به تحرک دستگاه گوارش کمک کند ، مقدار بیش از حد کافئین می تواند کم آبی بدن را موجب شده و اثری معکوس به همراه داشته باشد .

موز و زردآلو

شاید باور نکنید ولی برخی میوه ها مانند موز و زردآلو باعث تشدید یبوست میشوند . موز سرشار از فیبر و کربوهیدارت ها است ، اما برخی متخصصات تغذیه پرهیز از مصرف آن در زمان ابتلا به یبوست را توصیه می کنند چرا که می تواند شرایط یبوست را وخیم‌تر سازد و به جای کمک به حرکت راحت مدفوع ، آن را متوقف کند . همچنین برگه زردآلو می تواند اندکی بیشتر مشکل آفرین باشد، زیرا احتمال زیاده‌روی در مصرف میوه های خشک شده که جمع و جورتر از میوه های تازه هستند، بیشتر است . از این رو، امکان دریافت فیبر بیش از اندازه افزایش می یابد و در نهایت با تشدید مشکل در دستگاه گوارش مواجه خواهید شد .

مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست
مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست

برنج

برنج یکی دیگر از مواد غذایی است که به جای حرکت روان و سریع در دستگاه گوارش، توقفی طولانی‌تر در این بخش دارد. در شرایطی که مصرف متعادل کربوهیدارت ها خوب است، برنج سفید فاقد عناصر فیبری موجود در برنج قهوه ای است. انتخاب برنج قهوه ای برای ارتقا سلامت روده توصیه می شود. با این وجود، اگر به اسهال مبتلا هستید مصرف برنج سفید بهترین گزینه برای شما خواهد بود .

آرد سفید

آرد سفید از فیبر چندانی برخوردار نیست ، از این رو مصرف زیاد آن در شرایطی که به میزان کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی کنید می تواند بر اجابت مزاج تاثیرگذار باشد . بهتر است به تدریج مصرف کربوهیدارت های سرشار از فیبر، مانند غلات کامل، را به جای همتایان پالایش شده آنها برنامه ریزی کنید .

مواد غذایی ممنوع در زمان یبوست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 11 =

بررسی

راهکارهای خانگی برای درمان طبیعی بواسیر در منزل

راهکارهای خانگی برای درمان طبیعی بواسیر در منزل راهکارهای خانگی برای درمان طبیعی بواسیر در…