عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری

92
عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری

عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری

در معرض دود سیگار سایرین بودن یا سیگاری دست دوم، غیرمستقیم و غیره به این مفهوم است که شما خود سیگار نمی‌کشید ولی دودی که از سیگار کشیدن اطرافیانتان متساعد می‌شود را تنفس می‌کنید. دود سیگار خیلی سریع فضای خانه، رستوارن و یا ماشین را پر می‌کند و موجب می‌شود خواه ناخواه در معرض آن قرار گیرید و آن را استنشاق کنید. درصورتی‌که فکر می‌کنید این موضوع تاثیر زیادی روی سلامتی شما نخواهد داشت باید بدانید که اشخاصی‌که همنشین سیگاری دارند به دلیل تنفس ۴۰۰۰ ماده شیمیایی مختلف شامل بنزوپیرن، فرمالدئید و آمونیاک به شدت مسموم می‌شوند. در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به عوارض دود سیگار برای اطرافیان افراد سیگاری بپردازیم. با ماهمراه باشید!

  • عفونت ریه

احتمال ابتلا به عفونت‌های ریه در افراد، به ویژه کودکان، که در معرض دود اشخاص سیگاری قرار دارند بسیار بیشتر است. این اشخاص به شدت مسموم شده و آسیب فراوانی به ریه‌هایشان وارد می‌شود. دود سیگار این اشخاص با هوا مخلوط شده و تنفس را سخت‌تر می‌کند. این شرایط حتی می‌تواند باعث التهاب ریه و آماس آن شود.

  • سرطان ریه

برخی از مواد مضر موجود در سیگار می‌توانند به دی ان ای شما آسیب بزنند و فعالیت ژن‌هایی که با سرطان مبارزه می‌کنند را بگیرند. استعمال دخانیات هم این تأثیر را بر شخص سیگاری داشته و باعث افزایش احتمال ابتلای او به سرطان ریه شود. مطالعات نشان داده احتمال ابتلا به سرطان ریه در اشخاصی که در معرض دود افراد سیگاری قرار می‌گیرند، بیشتر از اشخاص دیگر است. این پژوهش همچنان بیان کرد که اشخاصی که از سنین پیش از ۲۵ سالگی در معرض دود سیگار بوده‌اند بیشتر از اشخاصی که بعد از ۲۵ سالگی دود سیگار افراد سیگاری را تنفس کرده‌اند به سرطان ریه دچار می‌شوند.

عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری
عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری
  • آسم

هرگونه دودی می‌تواند ریه‌ شما را تحریک کند، به ویژه اگر آسم داشته باشید. درواقع دود یکی از عوامل شناخته شده بروز حمله‌های آسمی می‌باشد، به همین جهت درصورتی‌که به آسم مبتلا هستید به شدت از آن دوری کنید. در این میان احتمال ابتلا به آسم در کودکانی که در معرض دود اشخاص سیگاری بوده‌اند، بیشتر از بزرگسالان است. ولی همانگونه که اشاره کردیم دود سیگار می‌تواند در بزرگسالان هم موجب بروز حمله‌های آسمی شود.

  • بیماری‌های قلبی

هم اشخاص سیگاری و اشخاصی که همنشینان سیگاری دارند در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. هنگامی‌که در معرض دود سیگار اشخاص سیگاری قرار می‌گیرید ضربان قلب‌تان کاهش پیدا می‌کند، اکسیژن کمتری به قلب می‌رسد و انقباض رگ‌های قلب که موجب افزایش فشار خون می‌شوند هم کاهش پیدا می‌کند.

  • کاهش وزن نوزاد درزمان تولد

نوزادانی که از مادرانی که در معرض دود اشخاص سیگاری بوده‌اند، متولد می‌شوند، در مقایسه با سایر نوزادان وزن کمتری دارند. همنشین سیگاری داشتن موجب می‌شود مواد غذایی و اکسیژن کمتری به جنین برسد. این حالت موجب ایجاد اختلال در رشد جنین داخل رحم می‌شود و به همین دلیل وزن نوزاد کمتر خواهد بود. مطالعات نشان داده است که نوزادان مادرانی که در معرض دود اشخاص سیگاری قرار داشتند، درزمان تولد وزن کمتری دارند. این پژوهش همچنین ثابت کرد درصد زایمان زودرس در این مادران بیشتر از دیگران است.

عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری
عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری
  • تضعیف سیستم ایمنی بدن

تنفس دود سیگار اشخاص سیگاری موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن‌تان هم می‌شود. مواد شیمیایی و سمومی که در دود سیگار وجود دارند اثرات مخربی روی سیستم ایمنی داشته و سلول‌های دخیل در ایمنی بدن را ضعیف و تخریب می‌کنند. هنگامی که دود سیگار را تنفس می‌کنید، یک گروه از سلول‌های ایمنی را در بدن‌تان فعال می‌کنید که جلوی فعالیت سلول‌های ایمنی دیگر را می‌گیرند. با استنشاق دود اشخاص سیگاری احتمال ابتلا به عفونت‌ها، آلرژی و حتی سرماخوردی عادی در شما بالاتر می‌رود.

  • پیری پوست

داشتن همنشین سیگاری تأثیرات بسیار مخربی هم بر پوست‌تان دارد. تنباکو موجود در سیگار اثری ویرانگر بر شخص سیگاری و اشخاصی که در کنار او هستند دارد. این ماده موجب حمله رادیکال‌های آزاد به سلول‌های پوست شده که با گذشت زمان موجب چروک شدن و شل شدن پوست می‌شود. بدتر آنکه، در معرض دود سیگار اشخاص دیگر بودن موجب می‌شود میزان ساخت کلاژن در پوست‌تان کمتر شود. کلاژن همان پروتئینی است که به پوست حالت کشسانی می‌دهد و آن را شاداب و سفت نگه می‌دارد.

عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

بررسی

۵ عادت خطرناکی که روزانه آنها را انجام می‌دهیم

۵ عادت خطرناکی که روزانه آنها را انجام می‌دهیم متخصصان سلامت براین باورند که علاوه بر استع…