علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

348
علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

وقتی صحبت از یک فرد افسرده به میان می آید معمولا تصور ما یک فرد بالغ است که دچار ناراحتی های روحی شده است ولی واقعیت اینست که کودکان نیز حتی در سنین پایین دچار افسردگی می شوند . كم حرفی ، منزوی شدن ، پرخاشگری و خجالت از جمله نشانه‌های افسردگی‌ در كودكان است که باید مورد توجه قرار گیرد . با توجه به اینکه هر چقدر افسردگی زودتر تشخیص داده شود درمان آن نیز آسان تر خواهد بود ، لازم است تا والدین نسبت به رفتارهای کودک خود توجه داشته باشند تا اگر ناراحتی داشت هرچه سریعتر آن را تشخیص داده و نسبت به در مان آن اقدام کنند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن
علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

تغییرات خلقی در کودکان و نوجوانان ممکن است به آن شکلی که در بالغین بروز می کند نشان داده نشود ، در بالغین فرد افسرده ، ناراحتی خودش را نشان می دهد اما در کودکان افسرده تظاهرش ممکن است به صورت عصبانیت ، تحریک پذیری و گاهی پرخاشگری باشد به همین دلیل گاهی شناسایی نمی شود یا با علایم دوره بلوغ اشتباه گرفته می شود ، در کنار آن علایم دیگری از قبیل تغییر در ارتباطات اجتماعی کودک و نوجوان پیش می آید . بدین معنا که نوجوان بیشتر گوشه گیر است و با افراد خانواده و دوستان ارتباطش کم می شود و یا این که دچار افت تحصیلی می شود ، تغییرات در خواب از جمله مشکلات کودک یا نوجوان افسرده است . بدین معنا که در بزرگسالان مشکل کم خوابی و در کودکان و نوجوانان مشکل پرخوابی ایجاد می شود . گاها مشاهده می شود که کودکان افسرده به بیدار بودن رغبتی نشان نمی دهند و تا نیمه های روز در خواب هستند .

علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن
علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

علائم افسردگی در کودکان

برخی علائم افسردگی در كودكان براحتی قابل تشخیص نیست و باید آنها را با دقت در اعمال و گفتار كودك و هنگام گفتگو با او فهمید ، مثل اعتماد به نفس پایین توام با احساس گناه به طوری كه دائم به دلیل كارهایی كه انجام می‌دهد، عذرخواهی ‌كند یا خودش را مقصر چیزهایی بداند كه به او ربطی ندارد . حساسیت و پرخاشگری مانند این كه كودك دائم از چیزی شاكی باشد و در درونش حرصی داشته باشد كه نتوانید دلیل قطعی و منطقی برایش پیدا كنید ، شكایت‌های مكرر از بیماری جسمی مانند سردرد ، شكم درد ، پادرد و … بدون علت پزشكی از علائمی هستند كه باید با دقت بیشتر به آنها پی ببرید تا اگر فرزندتان به افسردگی مبتلاست بسرعت نسبت به درمان او اقدام کنید . از دیگر علائم این ناراحتی میتوان به این موارد اشاره کرد : بدون دلیل گریه کردن ، کناره گیری از دوستان ، سریع خشمگین شدن ، خود را سرزنش کردن ، احساس بازنده بودن ، امیدوار نبودن به آینده ، به هم خوردن ساعات خواب ، بی اشتهایی و یا خوردن افراطی ، یبوست ، افزایش و کاهش وزن ، در سنین بالاتر غیبت‌های مكرر از مدرسه یا انجام ندادن تكالیف ، كاهش تمركز ، صحبت كردن درباره فرار از خانه یا تلاش در جهت آن ، اختلالات عمده در خواب و خوراك و صحبت از خودكشی از علائم جدی افسردگی هستند كه به پیگیری والدین نیاز دارد .

علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن
علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

کودکان شاید بخواهند برای مقابله با اضطراب و ناکامی ، از روش های دفاعی مانند کناره گیری ، انکارکردن ، سرکوبی و فرافکنی استفاده کنند . کودک یاد گرفته همیشه از موقعیت ها و شرایط ناراحت کننده و محرک های آزاردهنده ، کناره گیری کند تا در آرامش باشد . مکیدن انگشتان و شب ادراری ، از علائم اضطراب است که حتی در سنین نوجوانی هم اتفاق می افتد . درواقع وقتی کودک نتواند راه هایی را برای مقابله با اضطراب پیدا کند ، مجبور می شود به زمان خردسالی برگردد . در مرحله ی انکار ، منکر واقعیت است و آن چه اتفاق افتاده را به نوعی سرپوش می گذارد .

درمان افسردگی در کودکان

پس از این‌كه افسردگی در كودك شما تشخیص داده شد و همچنین دلیل یا دلایل افسردگی او را نیز فهمیدید ، راحت‌تر می‌توانید به درمان او بپردازیم . ایجاد یك فضای صمیمی و دوستانه در محیط خانوادگی ، برآورده كردن نیاز‌های او به اندازه مناسب ، گفتگو با فرزند به نحوی كه خوب به حرف‌هایش گوش دهید و به احساساتش احترام بگذارید و گاهی تغییر فضایی كه باعث افسرگی كودك شده است و دقت در روابط بین فردی در خانواده مانند رابطه پدر و مادر با هم و با فرزندان دیگر . اما اگر علائم افسردگی در كودك شما ادامه یافت یا اگر ریشه افسردگی كودك شما ژنتیكی بود حتما از یك متخصص كمك بخواهید و نگذارید وضعیت كودكتان وخامت پیدا كند ، چرا كه افسردگی می‌تواند لطمه‌های زیادی به فرزندتان بزند .

علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن
علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن

نکته مهم دیگری که در مورد درمان این ناراحتی در کودکان قابل توجه است انجام فعالیت های ورزشی توسط کودکان است . مطالعات جدید نشان داده است کودکانی که فعالیت های متوسط تا شدید انجام می‌دهند کمتر دچار افسردگی می شوند . این مطالعات نشان داده است افرادی که در سنین شش تا هشت سالگی فعال هستند تا دو سال بعد احتمال افسردگی در آنها کمتر است . در این مطالعات ۸۰۰ کودک شش ساله مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شد افرادی که بین ۶ تا ۸ سال بیشتر ورزش کرده بودند تا دو سال بعد نشانه‌ای از افسردگی نداشتند .

علائم افسردگی در کودکان و راهکارهای درمان آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − نه =

بررسی

۵ ماده غذایی عالی برای مبارزه با افسردگی

۵ ماده غذایی عالی برای مبارزه با افسردگی ۵ ماده غذایی عالی برای مبارزه با افسردگی : افسردگ…