خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید

605
خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید

خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید

تا به امروز کتاب های زیادی در زمینه روانشناسی و موفقیت به چاپ رسیده است که خواندن آنها نه تنها خالی از لطف نبوده بلکه میتواند جهان تازه ای را در مقابل چشمان ما بگشاید . یکی از این کتاب ها با عنوان راز بود که در مطالب قبلی مورد بررسی قرار دادیم . کتاب دیگری که امروز میخواهیم بررسی کنیم با عنوان “لطفا گوسفند نباشید” است که نوشته محمود نامنی میباشد و نشر «نامن» آن را منتشر کرده است . به گفته محمود نامنی ، نزديك به پنج سال و چهار ماه آماده‌سازی و تاليف متن نهايی این کتاب زمان برده است . در سخن اول کتاب آمده است : «پیشنهاد داریم این دست‌نوشته را به‌عنوان یک کتاب درسی بخوانید، نه برای سرگرمی» . از شما همراهان عزیز دعوت میکنیم برای خواندن خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید ، مجله اینترنتی بیرکلیک را همراهی فرمایید .

خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید
خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید

خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید

نویسنده برای خواندن این کتاب چند نکته را گوشزد کرده است : اول اینکه کتاب را در حالت عمودی بخوانید ، نه افقی . دوم اینکه کتاب را نخوانید که بخوابید ، کتاب را بخوانید که بیدار شوید ؛ زیرا بعضی کتاب‌ها قصه می‌گویند که بخوابید و بعضی کتاب‌ها قصه می‌گویند که بیدار شوید . سوم اینکه چقدر خواندن مهم نیست چگونه خواندن مهم است .  و چهارم سعی نکنید چندین کتاب را بخوانید؛ بلکه یک کتاب را چندبار بخوانید . توصیه پنجم نویسنده اینست که فقط بخوان، بخوان و بخوان ؛ زیرا دانش نهفته در کتاب‌ها جان بسیاری از انسان‌ها را نجات داده است .

فصل اول با عنوان «چگونه باید آموخت؟» آغاز می‌شود که نویسنده در ابتدا شعری از مولانا را آورده است: «آدمی فربه شود از راه گوش / جانور فربه شود از حلق و نوش» این فصل به دانستن و چگونه دانستن می‌پردازد و شرح می‌دهد که خیلی از دانسته‌های ما حکم همان ندانستن را دارد و در ادامه به نیمه‌ی گمشده‌ی هر انسان اشاره می‌کند که این نیمه ابتدا خدا و بعد مادر است. همین‌طور مسائلی مثل «خودآگاهی»، «چیستی زندگی»، «جایگاه ما در زندگی» و «چگونگی انتخاب دوست» در این فصل قابل‌مطالعه است .

خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید
خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید

فصل دوم را با عنوان «عبارات تاکیدی» مطالعه خواهید کرد که چطور افکارمان دنیای اطرافمان را شکل داده و اتفاقات را مدیریت میکند . در فصل سوم کتاب شما با «پرسش‌های بی‌پاسخ» زیادی روبرو هستید که با پاسخ داده به آنها میتوانید خودتان را بشناسید . این فصل احتمالا مهمترین فصل کتاب است . مطمئن باشید اگر بخواهید صادقانه پرسش‌ها را جواب دهید، هرگز قادر نخواهید بود یک صفحه را به اتمام برسانید! » . در فصل چهارم کتاب شما با تست های مهمی روبرو هستید که با پاسخ دادن به آنها دچار حیرت خواهید شد . در ادامه به برخی از جملات مهم این کتاب اشاره خواهیم کرد :

میزان انسان‌بودن هرکس به اندازه‌ی حس مسئولیتی است که نسبت به پدر، مادر، نیاکان و هویت خویش دارد ؛ زیرا هرگز از رودی که خشک شده است، به‌خاطر گذشته‌اش سپاسگزاری نمی‌شود.

قلب خود را به روی آگاهی و رهنمود الهی بگشایید؛ اما مانند برگی در جریان آب، بی‌اختیار نباشید؛ بلکه قایق‌رانی بر آب‌های خروشان باشید که بر آب‌ها می‌راند و مراقب قایق خویش است .

زندگی سخت ساده است! خطر کن! وارد بازی شو! چه چیزی را از دست می‌دهی؟ با دست‌های تهی آمده‌ایم و با دست‌های تهی خواهیم رفت . نه، چیزی نیست که از دست بدهیم، فرصتی بسیار کوتاه به ما داده‌اند تا سرزنده باشیم، تا ترانه‌ای زیبا بخوانیم و فرصت به پایان خواهد رسید . با خود تکرار کن : از زندگی خرسند هستم ، چرا که به من فرصت دوست داشتن ، کار کردن ، بازی کردن و خیره شدن به ستارگان را می دهد! .

خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید
خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید

آنچه در دنیا شاهد آن هستید ، حاصل اعتقادی است که نسبت به آن دارید پس میتوان گفت تمام اتفاقات زندگی آیینه‌ی تفکرات شماست .
ای برادر تو همان اندیشه ای!  مابقی تو استخوان و ریشه ای!
گر گل است اندیشه ی تو گلشنی!  ور بود خاری تو هیمه ی گلخنی!

اگر علت نادانی ات را دانستی، آنگاه دانایی ! فراموش نکن عقل کم در سر ، مایه زحمت بسیار برای پاها می باشد!

هیچ فکر نکن که نظر دیگران راجع به زندگی تو مهمتر از نظرات خودت درباره زندگی است .

رود را کودکی های دریا میگویند ، زیرا همیشه دارای سرو صدا و بازیگوشی های خاص کودکان است . این کودک بازیگوش پس از طی طریق ها و برخورد با موانع و سنگ لاخ ها پخته میگردد و به دریا تبدیل میگردد ، مانند انسانی که به بلوغ فکری کامل رسیده و دیگر از آن طغیان ها وشیطنت ها ی کودکی خبری نیست . رود بعد از رسیدن به دریا و به آغوش کشیدن و محو شدن در آن دیگر فغان و ضجه ی قبل را ندارد ،مانند : کودک گمشده ای که بعد از سالها فراق به آغوش مادر می پیوند و با تمام حضور خویش مادر را به آغوش میکشد .

فراموش نکن فرصت ها و شانس ها اغلب در بطن مشکلات و گرفتاری ها پنهان اند .

خلاصه ای از کتاب لطفا گوسفند نباشید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

بررسی

سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی

سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی : اگر چرخي در دنياي …