بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

137
بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

علی کریمی یکی از بازیکنان ارزشمند فوتبال کشورمان است که بعد از خداحافظی از فوتبال امروزه در کسوت مربیگیری مشغول به فعالیت است . این بازیکن اسبق تیم ملی کشورمان سابقه حضور در تیم های مطرح جهان مانند بایرن مونیخ و شالکه ۰۴ را در کارنامه خود دارد . علی کریمی علاوه بر موفقیت در میدان فوتبال ، در میدان های مهم زندگی نیز صاحب اسم و رسم بوده و فضایل اخلاقی او در جامعه ورزش همیشه سر زبان هاست . حضور در چندین موسسه خیریه و کمک به کودکان بی سرپرست جزو اصول زندگی او محسوب میشود . او در برنامه نود که اخیرا از شبکه سه سیما پخش شد سخنان تندی را علیه فدراسیون فوتبال کشورمان زد و حاشیه های زیادی در مورد این برنامه بوجود آمد که به همین بهانه تصمیم گرفتیم بیوگرافی علی کریمی را در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک به شما تقدیم کنیم .

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال
بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

بیوگرافی علی کریمی

محمدعلی کریمی پاشاکی که بیشتر او را با نام علی کریمی می شناسیم در ۱۷ آبان ۱۳۵۷ در کرج به‌دنیا آمد ولی اصالتا لاهیجانی است . سه برادر و یک خواهر دارد که آنها نیز استعداد فوتبال دارند پدرش ولی‌الله کریمی در جوانی در گیلان بازیکن فوتبال بوده و برادر بزرگترش فرشید نیز همانند وی فوتبالیست بوده و مدتی با او هم‌بازی بود . کریمی گفته‌است که در کودکی هوادار پرسپولیس بوده‌است و در زمانی که با پدرش برای دیدن بازی‌های این تیم به ورزشگاه آزادی تهران می‌رفته ، آرزو می‌کرده که روزی برای این تیم بازی کند . او تا سوم راهنمایی، دانش‌آموز ممتازی بوده‌است اما در دوران دبیرستان با افت تحصیلی مواجه می‌شود . سرانجام تحصیلات خود را با دریافت مدرک دیپلم به پایان می‌رساند و پس از آن روی فوتبال تمرکز می‌کند . مادرش می گوید : علی پر جنب و جوش و سرشار از انرژی بود که تمام فکر و ذکرش را فوتبال گرفته بود . در دوران کودکی و نوجوانی تا دلتان بخواهد شیشه همسایه ها و خانه مان را شکسته است .

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال
بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

علی کریمی فوتبال خود را از سال ۱۳۶۹ در سن ۱۲ سالگی با تیم نوجوانان باشگاه فوتبال نفت تهران آغاز کرد ، جایی که برادر بزرگ‌ترش فرشید ، یک سال پیش از ورود او در آن بازی می‌ کرد . کریمی بعد از چند تغییر باشگاه به فتح تهران منتقل شد، جایی که ابتدا در رده جوانان بازی می‌کرد و در سال ۱۳۷۵ موفق شد به تیم بزرگسالان راه یابد علی کریمی مجموعاً ۲ فصل برای فتح تا سال ۷۷ به میدان رفت که خدمت سربازی او محسوب شد . با درخشش کریمی در تیم فتح، استقلال و پرسپولیس پیشنهاد جذب او را دادند علی کریمی در تاریخ ۱۳۷۶/۱۱/۲۰ با باشگاه ورزشی استقلال قرارداد داخلی امضا کرد . در این تفاهم نامه قرار بود کریمی با پیش پرداخت ۵ میلیون تومان از ابتدای فصل ۷۷ به عضویت استقلال تهران در بیاید؛ بعد از این تفاهم تیم های فتح و استقلال بازی داشتند اما هواداران استقلال که از قرارداد او خبر نداشتند، برخورد مناسبی با کریمی انجام ندادند تا این قرارداد خیلی زود لغو شود .

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال
بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

علی کریمی در ۲۱ سالگی با سحر داوری ازدواج کرد همسرش اصالتا تورک زبان است این زوج صاحب یک دختر بنام هیما و دو پسر بنام های هاوش و هیرسا هستند . در مورد این که فرزندانش مانند او بازیکن فوتبال شوند ابراز علاقه کرده‌است ، اما گفته‌است آن‌ها را به فوتبال بازی‌کردن مجبور نمی‌کند و ترجیح می‌دهد آن‌ها را در انتخاب آینده خود آزاد بگذارد .

علی کریمی در خرداد ۱۳۷۷ در زمان مربی‌ گری ایویکا مت‌کوویچ به پرسپولیس پیوست اولین بار؛ در ۲۲ شهریور ۱۳۷۷ در مقابل پلی‌ اکریل اصفهان در جام آزادگان برای پرسپولیس به میدان رفت . کریمی اولین گل خود را برای پرسپولیس را در مقابل سایپا در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۷۷ به ثمر رساند و یک روز بعد از سوی منصور پورحیدری به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد . او در دوران ملی خود حضور پیوسته‌ای داشته و در ۳ دوره جام ملت‌های آسیا (۲۰۰۰، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷) و یک دوره بازی‌های آسیایی در سال ۱۹۹۸ برای ایران بازی کرده‌است . وی در ۴ دوره انتخابی جام جهانی سالهای ۲۰۰۲ ، ۲۰۰۶ ، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ مجموعاً در ۳۶ بازی به میدان رفته‌است و ۲ بار در راهیابی ایران به جام جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ مشارکت داشته‌است که در یک دوره جام جهانی (۲۰۰۶) حضور داشت و ۲ بازی انجام داد . علی کریمی تحت نظر مربیان مختلف تیم ملی ایران مانند پورحیدری ، طالبی ، بلاژوویچ ، ایوانکوویچ ، قلعه‌نویی ، دایی ، قطبی و کی روش در تیم ملی بازی کرده‌است .

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال
بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

کریمی با ۱۲۷ بازی پس از علی دایی و جواد نکونام ، از لحاظ تعداد بازی ملی سومین بازیکن تاریخ تیم ملی فوتبال ایران به‌شمار می‌رود . او همچنین ۳۸ گل ملی به‌ثمر رسانده‌است که از این حیث نیز پس از علی دایی و کریم باقری نفر سوم محسوب می‌شود . نکونام با ۱ گل کمتر در جای چهارم در تعقیب کریمی است .

کریمی در سال ۱۳۸۰ به الاهلی امارات پیوست و همان سال بعنوان بهترین بازیگن لیگ امارات انتخاب شد و در ۴ سال حضور خود در این تیم با ۶۹ بازی ۴۵ گل به ثمر رساند . درخشش علی کریمی باعث شد بایرمونیخ دنبال جذب وی باشد در نهایت این انتقال در سال ۸۴ در زمان سرمربیگری فیلیکس ماگات صورت گرفت این حضور چندان برای کریمی موفق آمیز نبود چرا که او در دو سال حضور خود چندین بار مصدوم شد و در بیشتر بازی ها نیمکت نشین بود . علی کریمی با پایان یافتن قرار داد خود با بایرن ابتدا یکسال به القصر و سپس یکسال به السیلیه پیوست او سپس یکسال بصورت قرضی به پرسپولیس آمد و بعد دوباره به استیل آذین رفت . در سال ۸۹ وقتی ۳۱ ساله بود به درخواست فیلیکس ماگات کریمی به تیم شالکه ۰۴ پیوست اما دیگر از دوران اوج این بازیکن گذشته بود و تنها توانست دو بازی برای این تیم انجام دهد او سال ۹۰ تا ۹۲ را در پرسپولیس گذراند .

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال
بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

آذری بودن همسر علی کریمی و اصرارهای او باعث شد کریمی قبل از خداحافظی ، یک سال هم در تبریز توپ بزند به همین خاطر کریمی تصمیم گرفت تا با تیم تراکتورسازی قرارداد یکساله ببندد و بعد از پایان این قرارداد در ۲۹ تیر ۱۳۹۳ برای همیشه از فوتبال خداحافظی کند . او اکنون سرمربی تیم سپیدرود رشت است .

افتخارات

علی کریمی در سال ۲۰۰۰ به عنوان بهترین بازیکن غرب آسیا ، در سال ۲۰۰۳ به عنوان بهترین بازیکن جام قهرمانی آسیا-اقیانوسیه ، در سال ۲۰۰۴ به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا و آقای گل جام ملت‌های آسیا و در سال ۲۰۱۲ به عنوان دومین بازیکن آسیا انتخاب شد . در سال ۲۰۰۴ به عنوان آقای گل لیگ برتر فوتبال امارات رسید . او همچنین جایگاه گلزن ترین هافبک نهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران با ۱۴ گل ، گلزن ترین هافبک یازدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران با ۱۲ گل و دومین گلزن برتر آسیایی تاریخ پرسپولیس با ۱۰ گل را بدست آورد .

 

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

بررسی

بیوگرافی محمد صلاح ستاره‌ی نو ظهور دنیای فوتبال

بیوگرافی محمد صلاح ستاره‌ی نو ظهور دنیای فوتبال محمد صلاح غالی ۱۵ ژوئن سال ۱۹۹۲ در شهر بسی…