اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

323
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر روز ۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در برج میلاد تهران و با اجرای رضا رشیدپور  از ساعت ۱۹ برگزار شد و برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره معرفی گردید . این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و رضا بهرامی قطعه ای را به صورت زنده در برنامه اجرا کرد و کلیپی از فیلم های حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره پخش شد . این مراسم به زیبایی تمام برگزار و صحنه های زیبایی خلق شد . برای مرور مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و آثار برگزیده آن ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

در ابتدای مراسم ، رضا رشیدپور به مردم ایران و اهالی هنر و سینماگران برجسته ادای احترام کرد و گفت : در شبی ماندگار زیر سقف آسمان تهران دور هم جمع شدیم تا نشستن سیمرغ بر شانه‌های برگزیدگان جشنواره را شاهد باشیم . رشیدپور سپس خطاب به حاضران گفت : به افتخار پرچم ایران و نام ایران و به افتخار هزاران سینماگرانی که با عشق و خون و دل با تمام وجودشان از مسیر پر پیچ و خمی عبور کردند و سینمای ایران را زنده نگه داشتند بایستید و دست شایسته‌ای بزنید . در ادامه ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره در سخنانش از مدافعان حریم انقلاب اسلامی از دیروز تا امروز گفت و از حضار خواست به پاس حماسه‌آفرینی‌های این عزیزان بایستند و دلاوران ایران زمین را تشویق کنند . سپس سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی صحنه آمد و پیام رئیس جمهور را قرائت کرد .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

رشیدپور اسامی برخی فیلم های جشنواره سی و ششم را اعلام کرد و از حضار خواست با تشویق‌ خود فیلم مورد نظرشان را مشخص کنند . از بین فیلم‌ها ، مغزهای کوچک زنگ زده، بیشترین تشویق حضار را به همراه داشت . رشید پور در ادامه گفت : استاد مشایخی هم از بیمارستان برای سینماگران و جشنواره فیلم فجر ویدئویی فرستاده و ما هم از عالیجناب مشایجی تشکر می کنیم . در ادامه کلیپی از فیلم‌های جشنواره سی و ششم روی پرده رفت و ابراز واکنش تماشاگران حاضر در سالن را به همراه داشت. فیلم‌های بمب، یک عاشقانه،به وقت شام، تنگه ابوقریب، چهاراه استانبول، حیوان، خجالت نکش، دارکوب، عرق سرد، لاتاری و مغزهای کوچک زنگ‌زده با تشویق‌های پیاپی حضار روبرو شدند .

 اهدای سیمرغ‌ها

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه : بهرام و بهمن ارک (برای فیلم حیوان) اهدا شد . بهمن ارک بعد از دریافت جایزه از دستان رسول صدرعاملی گفت : از توجهی که به ما شد و مسئولانی که هستند تشکر می کنم و امیدوارم بیشتر به سینمای کوتاه توجه شود .

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری به فرید ناظرفصیحی برای فیلم چهارراه استانبول تعلق گرفت . رشیدپور در ادامه پس از دعوت از ابراهیم داروغه‌زاده ، برای اهدای یک جایزه ویژه از خانواده شهید معز غلامی شهید مدافع حرم عالی‌مقام دعوت کرد روی سن بیاید . رشیدپور برای یاد کردن از همه شهدای ایران، از حضار خواست صلواتی ختم کنند . در ادامه سالار عقیلی در صحنه حاضر شد و قطعات زیبای جان من فدای ایران و همچنین شیدایم کن را اجرا کرد که مورد تشویق حاضران قرار گرفت . سالار عقیلی از زنده‌یاد دکتر افشین یدالهی یاد کرد و از قطعه خون غزل او نام برد. او گفت: هروقت این قطعه را اجرا می‌کنم، به نظرم می‌رسد افشین می‌دانسته قرار است از بین ما در بهار برود .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به سحر دولتشاهی برای فیلم های  عرق سرد و چهارراه استانبول تعلق گرفت . سحر دولتشاهی پس از دریافت سیمرغ بلورین ضمن تشکر از مصطفی کیایی برای اعتماد دوباره به او و ذکر این که جای او در مراسم خالی است ، گفت : هر پنج بازیگر اصلی فیلم «عرق سرد» نامزد شده‌اند، عجب کارگردانی . او اظهار امیدواری کرد جشنواره فجر جشنواره واقعی سنیمای ایران باشد و محل تجدید دیدار هنرمندان با هم و این که از کارهای هم کیف کنیم و دلخوری‌ها کم‌تر باشد .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به جمشید هاشم‌پور برای فیلم «دارکوب» تعلق گرفت . در این بخش دختر جمشید هاشم‌پور روی صحنه آمد و به نیابت از پدر از داوران تشکر کرد .

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به سارا بهرامی برای فیلم دارکوب تعلق گرفت . سارا بهرامی بعد از دریافت جایزه از رسول صدرعاملی گفت : این سیمرغ خیلی برایم ارزشمند است . از هیات داوران تشکر می کنم و خیلی از بهروز شعیبی ممنونم که این نقش را به من داد و همچنین از محمود رضوی وتک تک دوستانم در دارکوب تشکر می کنم . از همه دوستانی که من را تشویق کردند سپاسگزارم. از نویسندگان فیلم دارکوب و علیرضا برازنده هم تشکر می کنم. از امین حیایی که خیلی من را یاری کرد و پارتنر خوبی بود تشکر می کنم. به افتخار مادرم که در سالن است دست بزنید و سیمرغ بلورینم را به خانواده نازنینم و همه کسانی که برایم عزیز هستند، تقدیم می کنم .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به امین حیایی برای فیلم شعله‌ور تعلق گرفت . امین حیایی، بعد از دریافت دیپلم افتخار بهترین نقش اول مرد برای فیلم «شعله ور» از حضار تشکر کرد و از روی صحنه پایین رفت .

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد نبر به امیر جدیدی برای فیلم های عرق سرد و تنگه ابوقریب تعلق گرفت . جدیدی ضمن تشکر از داوران و کارگردان‌های فیلم‌هایش ابراز امیدواری کرد بتواند این راه را به خوبی ادامه بدهد .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به کامبوزیا پرتوی برای فیلم کامیون تعلق گرفت . کامبوزیا پرتوی بعد از حضور روی صحنه ضمن انتقاد از این که داوران بازی سعید آقاخانی را ندیده‌اند، از او خواست روی سن بیاید. پرتوی گفت: این سومین جایزه ای است که این فیلمنامه می گیرد و برای همین با دست و دلبازی آن را به آقاخانی تقدیم می کنم. او سیمرغ خود را به سعید آقاخانی اهدا کرد . سعید آقاخانی گفت : امسال آنقدر بازی‌ها خوب بود، انتخاب سخت شده بود . کامپوزیا پرتوی بی‌نظیر است و از او سپاسگزارم .

دومین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به فیلم مغزهای کوچک زنگ زده ساخته هومن سیدی تعلق گرفت . او بعد از دریافت این جایزه با اشاره به هیجانات برخی تماشاگران حاضر در سالن به شوخی گفت: فکر کردم سالن را اشتباه آمده‌ام و مراسم در سالن دیگری است. بازیگرانم و همه عوامل کارعالی بودند و از آنها تشکر می کنم .

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم بمب ، یک عاشقانه ساخته پیمان معادی تعلق گرفت . پیمان معادی بعد از دریافت سیمرغ بهترین فیلم از نگاه داوران گفت: به هیات داوران خسته نباشید می‌گویم و از رسول اف تهیه کننده فیلم هم سپاسگزارم . در این بخش وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی به جمع داوران روی سن اضافه شدند .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

 اولین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم به وقت شام تعلق گرفت . ابراهیم حاتمی کیا بعد از دریافت سیمرغ گفت : ممنونم از محبت داوران عزیز. من فیلمساز وابسته و فیلمساز این نظامم. من افتخار می کنم از کسانی حرف می زنم که باورشان دارم. من سی سال است روی این سن می آیم و می روم . از سازمان اوج تشکر می کنم . آنها خیلی زحمت می کشند و باید نام سربازان گمنام امام زمان را به آنها داد . متاسفم از همکارانم که وقتی اسم این سازمان هاو… به میان می آید ، به آن معنا می دهم . افتخار می کنم برای مدافعان حرم فیلم ساختم . افتخار می کنم از بچه های سپاه و حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم . بابت کارهایم پشیمان نیستم . اگر خانه سینما به محل کارآفرینی تبدیل شود، من کارآفرینم چراکه یک سال رزق به آنها رساندم . امثال رشیدپور این واژه ها را می سازند . به تلویزیون اعتراض می کنم از مسئولان شبکه یک و دو ، شکایتم را به خدا می برم . حاج قاسم سلیمانی با دیدن فیلم من اشک ریخت. این نگاه واقعا زشت است برای این مملکت. من شکایتم را به خدا می برم . رشیدپور در واکنش به سخنان حاتمی‌کیا گفت : هرچه آقای حاتمی‌کیا گفت به جان می‌خرم و بر چشمم می‌گذارم و از اظهار لطفش تشکر می‌کنم . از نقد های صحیح او سپاسگزارم .

دومین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به بهرام توکلی بخاطر فیلم تنگه ابوقریب تعلق گرفت . بهرام توکلی هم بعد از دریافت سیمرغ کارگردانی گفت: از هیات داوران و همه کسانی که به من کمک کردند سپاسگزارم .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلم نیز به فیلم تنگه ابوقریب ساخته سعید ملکان تعلق گرفت . سعید ملکان بعد از دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای «تنگه ابوقریب» گفت: از هیات داوران تشکر می کنم و جایزه ام برای همه اعضای گروه فیلم است و از آنها دعوت می‌کنم روی سن بیایند.

برای اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی، اسحق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سیدعباس صالحی وزیر ارشاد و محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی روی سن آمدند تا سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را به فیلم سرو زیر آب به تهیه کنندگی سیدحامد حسینی اهدا کنند . سید حامد حسینی تهیه کننده این فیلم ، گفت : ما تیمی داشتیم که کار سختی انجام دادند و محمدعلی باشه آهنگر سرپرست این تیم بود . خوشحالم تیم ما بسیار همدل بود و هرچه داریم در این فیلم از خون پاک شهدا بود و خواهش می کنم آنها را تشویق کنید .

برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران دبیر جشنواره و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما به حاضران روی سن اضافه شدند . منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت : شب‌های شورانگیز و شکوهمند سی و ششمسن جشنواره فیلم فجر با این جایزه پایان می‌یابد و یقین دارم روزهای خوب سینمای ایران در راه است . فاصله فیلم ششم تا فیلم اول ۳۸ صدم است و هیچ فیلمی نتوانست از این فاصله عبور کند . به عنوان مسئول خانه سینما و خدمتگزار اهالی سینمای ایران، باید بگویم همدلی و هم پیمانی ما با هیچ تیری از بیرون شکافته نمی‌شود . سینمای ما یکپارچه است و هیچ کس حق ندارد آن را بشکافد .

در نهایت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نیز به فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده ساخته هومن سیدی اهدا شد . تا تکلیف همه سیمرغ های جشنواره سی و ششم مشخص شود .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

بررسی

خواننده سرود تیم ملی در جام جهانی روسیه چه کسی است

خواننده سرود تیم ملی در جام جهانی روسیه چه کسی است سال پیش خبر صعود تیم ملی فوتبال کشورمان…