اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

295
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر روز ۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در برج میلاد تهران و با اجرای رضا رشیدپور  از ساعت ۱۹ برگزار شد و برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره معرفی گردید . این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و رضا بهرامی قطعه ای را به صورت زنده در برنامه اجرا کرد و کلیپی از فیلم های حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره پخش شد . این مراسم به زیبایی تمام برگزار و صحنه های زیبایی خلق شد . برای مرور مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و آثار برگزیده آن ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

در ابتدای مراسم ، رضا رشیدپور به مردم ایران و اهالی هنر و سینماگران برجسته ادای احترام کرد و گفت : در شبی ماندگار زیر سقف آسمان تهران دور هم جمع شدیم تا نشستن سیمرغ بر شانه‌های برگزیدگان جشنواره را شاهد باشیم . رشیدپور سپس خطاب به حاضران گفت : به افتخار پرچم ایران و نام ایران و به افتخار هزاران سینماگرانی که با عشق و خون و دل با تمام وجودشان از مسیر پر پیچ و خمی عبور کردند و سینمای ایران را زنده نگه داشتند بایستید و دست شایسته‌ای بزنید . در ادامه ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره در سخنانش از مدافعان حریم انقلاب اسلامی از دیروز تا امروز گفت و از حضار خواست به پاس حماسه‌آفرینی‌های این عزیزان بایستند و دلاوران ایران زمین را تشویق کنند . سپس سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی صحنه آمد و پیام رئیس جمهور را قرائت کرد .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

رشیدپور اسامی برخی فیلم های جشنواره سی و ششم را اعلام کرد و از حضار خواست با تشویق‌ خود فیلم مورد نظرشان را مشخص کنند . از بین فیلم‌ها ، مغزهای کوچک زنگ زده، بیشترین تشویق حضار را به همراه داشت . رشید پور در ادامه گفت : استاد مشایخی هم از بیمارستان برای سینماگران و جشنواره فیلم فجر ویدئویی فرستاده و ما هم از عالیجناب مشایجی تشکر می کنیم . در ادامه کلیپی از فیلم‌های جشنواره سی و ششم روی پرده رفت و ابراز واکنش تماشاگران حاضر در سالن را به همراه داشت. فیلم‌های بمب، یک عاشقانه،به وقت شام، تنگه ابوقریب، چهاراه استانبول، حیوان، خجالت نکش، دارکوب، عرق سرد، لاتاری و مغزهای کوچک زنگ‌زده با تشویق‌های پیاپی حضار روبرو شدند .

 اهدای سیمرغ‌ها

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه : بهرام و بهمن ارک (برای فیلم حیوان) اهدا شد . بهمن ارک بعد از دریافت جایزه از دستان رسول صدرعاملی گفت : از توجهی که به ما شد و مسئولانی که هستند تشکر می کنم و امیدوارم بیشتر به سینمای کوتاه توجه شود .

همچنین بخوانید :   بهترین آهنگ های هفته سوم آذر ۹۶ همراه با متن ترانه

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری به فرید ناظرفصیحی برای فیلم چهارراه استانبول تعلق گرفت . رشیدپور در ادامه پس از دعوت از ابراهیم داروغه‌زاده ، برای اهدای یک جایزه ویژه از خانواده شهید معز غلامی شهید مدافع حرم عالی‌مقام دعوت کرد روی سن بیاید . رشیدپور برای یاد کردن از همه شهدای ایران، از حضار خواست صلواتی ختم کنند . در ادامه سالار عقیلی در صحنه حاضر شد و قطعات زیبای جان من فدای ایران و همچنین شیدایم کن را اجرا کرد که مورد تشویق حاضران قرار گرفت . سالار عقیلی از زنده‌یاد دکتر افشین یدالهی یاد کرد و از قطعه خون غزل او نام برد. او گفت: هروقت این قطعه را اجرا می‌کنم، به نظرم می‌رسد افشین می‌دانسته قرار است از بین ما در بهار برود .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به سحر دولتشاهی برای فیلم های  عرق سرد و چهارراه استانبول تعلق گرفت . سحر دولتشاهی پس از دریافت سیمرغ بلورین ضمن تشکر از مصطفی کیایی برای اعتماد دوباره به او و ذکر این که جای او در مراسم خالی است ، گفت : هر پنج بازیگر اصلی فیلم «عرق سرد» نامزد شده‌اند، عجب کارگردانی . او اظهار امیدواری کرد جشنواره فجر جشنواره واقعی سنیمای ایران باشد و محل تجدید دیدار هنرمندان با هم و این که از کارهای هم کیف کنیم و دلخوری‌ها کم‌تر باشد .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به جمشید هاشم‌پور برای فیلم «دارکوب» تعلق گرفت . در این بخش دختر جمشید هاشم‌پور روی صحنه آمد و به نیابت از پدر از داوران تشکر کرد .

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به سارا بهرامی برای فیلم دارکوب تعلق گرفت . سارا بهرامی بعد از دریافت جایزه از رسول صدرعاملی گفت : این سیمرغ خیلی برایم ارزشمند است . از هیات داوران تشکر می کنم و خیلی از بهروز شعیبی ممنونم که این نقش را به من داد و همچنین از محمود رضوی وتک تک دوستانم در دارکوب تشکر می کنم . از همه دوستانی که من را تشویق کردند سپاسگزارم. از نویسندگان فیلم دارکوب و علیرضا برازنده هم تشکر می کنم. از امین حیایی که خیلی من را یاری کرد و پارتنر خوبی بود تشکر می کنم. به افتخار مادرم که در سالن است دست بزنید و سیمرغ بلورینم را به خانواده نازنینم و همه کسانی که برایم عزیز هستند، تقدیم می کنم .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به امین حیایی برای فیلم شعله‌ور تعلق گرفت . امین حیایی، بعد از دریافت دیپلم افتخار بهترین نقش اول مرد برای فیلم «شعله ور» از حضار تشکر کرد و از روی صحنه پایین رفت .

همچنین بخوانید :   سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به همراه تصاویر هنرمندان

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد نبر به امیر جدیدی برای فیلم های عرق سرد و تنگه ابوقریب تعلق گرفت . جدیدی ضمن تشکر از داوران و کارگردان‌های فیلم‌هایش ابراز امیدواری کرد بتواند این راه را به خوبی ادامه بدهد .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به کامبوزیا پرتوی برای فیلم کامیون تعلق گرفت . کامبوزیا پرتوی بعد از حضور روی صحنه ضمن انتقاد از این که داوران بازی سعید آقاخانی را ندیده‌اند، از او خواست روی سن بیاید. پرتوی گفت: این سومین جایزه ای است که این فیلمنامه می گیرد و برای همین با دست و دلبازی آن را به آقاخانی تقدیم می کنم. او سیمرغ خود را به سعید آقاخانی اهدا کرد . سعید آقاخانی گفت : امسال آنقدر بازی‌ها خوب بود، انتخاب سخت شده بود . کامپوزیا پرتوی بی‌نظیر است و از او سپاسگزارم .

دومین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به فیلم مغزهای کوچک زنگ زده ساخته هومن سیدی تعلق گرفت . او بعد از دریافت این جایزه با اشاره به هیجانات برخی تماشاگران حاضر در سالن به شوخی گفت: فکر کردم سالن را اشتباه آمده‌ام و مراسم در سالن دیگری است. بازیگرانم و همه عوامل کارعالی بودند و از آنها تشکر می کنم .

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم بمب ، یک عاشقانه ساخته پیمان معادی تعلق گرفت . پیمان معادی بعد از دریافت سیمرغ بهترین فیلم از نگاه داوران گفت: به هیات داوران خسته نباشید می‌گویم و از رسول اف تهیه کننده فیلم هم سپاسگزارم . در این بخش وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی به جمع داوران روی سن اضافه شدند .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

 اولین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم به وقت شام تعلق گرفت . ابراهیم حاتمی کیا بعد از دریافت سیمرغ گفت : ممنونم از محبت داوران عزیز. من فیلمساز وابسته و فیلمساز این نظامم. من افتخار می کنم از کسانی حرف می زنم که باورشان دارم. من سی سال است روی این سن می آیم و می روم . از سازمان اوج تشکر می کنم . آنها خیلی زحمت می کشند و باید نام سربازان گمنام امام زمان را به آنها داد . متاسفم از همکارانم که وقتی اسم این سازمان هاو… به میان می آید ، به آن معنا می دهم . افتخار می کنم برای مدافعان حرم فیلم ساختم . افتخار می کنم از بچه های سپاه و حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم . بابت کارهایم پشیمان نیستم . اگر خانه سینما به محل کارآفرینی تبدیل شود، من کارآفرینم چراکه یک سال رزق به آنها رساندم . امثال رشیدپور این واژه ها را می سازند . به تلویزیون اعتراض می کنم از مسئولان شبکه یک و دو ، شکایتم را به خدا می برم . حاج قاسم سلیمانی با دیدن فیلم من اشک ریخت. این نگاه واقعا زشت است برای این مملکت. من شکایتم را به خدا می برم . رشیدپور در واکنش به سخنان حاتمی‌کیا گفت : هرچه آقای حاتمی‌کیا گفت به جان می‌خرم و بر چشمم می‌گذارم و از اظهار لطفش تشکر می‌کنم . از نقد های صحیح او سپاسگزارم .

همچنین بخوانید :   تیپ زیبای لاله اسکندری در بلغارستان با همراهی محمدرضا هدایتی

دومین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به بهرام توکلی بخاطر فیلم تنگه ابوقریب تعلق گرفت . بهرام توکلی هم بعد از دریافت سیمرغ کارگردانی گفت: از هیات داوران و همه کسانی که به من کمک کردند سپاسگزارم .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز
اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلم نیز به فیلم تنگه ابوقریب ساخته سعید ملکان تعلق گرفت . سعید ملکان بعد از دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای «تنگه ابوقریب» گفت: از هیات داوران تشکر می کنم و جایزه ام برای همه اعضای گروه فیلم است و از آنها دعوت می‌کنم روی سن بیایند.

برای اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی، اسحق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سیدعباس صالحی وزیر ارشاد و محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی روی سن آمدند تا سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را به فیلم سرو زیر آب به تهیه کنندگی سیدحامد حسینی اهدا کنند . سید حامد حسینی تهیه کننده این فیلم ، گفت : ما تیمی داشتیم که کار سختی انجام دادند و محمدعلی باشه آهنگر سرپرست این تیم بود . خوشحالم تیم ما بسیار همدل بود و هرچه داریم در این فیلم از خون پاک شهدا بود و خواهش می کنم آنها را تشویق کنید .

برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران دبیر جشنواره و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما به حاضران روی سن اضافه شدند . منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت : شب‌های شورانگیز و شکوهمند سی و ششمسن جشنواره فیلم فجر با این جایزه پایان می‌یابد و یقین دارم روزهای خوب سینمای ایران در راه است . فاصله فیلم ششم تا فیلم اول ۳۸ صدم است و هیچ فیلمی نتوانست از این فاصله عبور کند . به عنوان مسئول خانه سینما و خدمتگزار اهالی سینمای ایران، باید بگویم همدلی و هم پیمانی ما با هیچ تیری از بیرون شکافته نمی‌شود . سینمای ما یکپارچه است و هیچ کس حق ندارد آن را بشکافد .

در نهایت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نیز به فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده ساخته هومن سیدی اهدا شد . تا تکلیف همه سیمرغ های جشنواره سی و ششم مشخص شود .

اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 8 =

بررسی

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به همراه تصاویر هنرمندان

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به همراه تصاویر هنرمندان همه ساله با فرارسیدن دهه مبارک فجر ، …