ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد

495
ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد

ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد

آیا طلاق ارثی است؟ آیا ژنی وجود دارد که موجب بروز طلاق شود؟ این ژن در زنان بیشتر است یا مردان؟ اخبار حول ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد؟ طلاق متاسفانه درحال تبدیل به یکی از اصلی‌ترین مشکلات جامعه نوظهور می‌شود. جدا شدن زن و مردهایی که اغلب فرزند هم دارند، جزو دلخراش‌ترین اتفاقاتی است که هر روزه در جامعه شاهد آن هستیم. در این مطلب از مجله اینترنتی بیرکلیک بررسی خواهیم کرد که آیا ژنتیکی بودن طلاق حقیقت دارد یا نه؟

این جمله را زیاد شنیده‌ایم که در یک خانواده طلاق زیاد انجام می‌شود یا در برخی خانواده‌ها اصلا طلاق وجود ندارد و… واقعیت این است که این جملات می‌شود گفت حقیقت دارد، بسیاری از خانواده‌ها جز در موارد خاص بینشان طلاق وجود ندارد و برعکس دربرخی خانواده‌ها، ماندگاری یک زندگی، عجیب به نظر می‌آید.

ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد
ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد

متاسفانه براساس آمار اغلب فرزندانی که پدر و مادرشان از هم جدا شده‌اند، زندگی شیرینی با همسرشان ندارند. پژوهشگران برای بررسی ژنتیکی بودن طلاق دست به مطالعات گسترده‌ای زدند؛ این پژوهش توسط دانشمندان دانشگاه کومون ولث ویرجینیا (VCU) در ریچموند و باهمکاری تیمی در داشنگاه لوند سوئد شکل گرفت.

طلاق

تا پیش از این پژوهش، تاثیرات محیطی تنها عامل گستردگی طلاق بحساب می‌آمد. یعنی با پذیرش گستردگی طلاق در یک خانواده به دلیل شکسته شدن حرمت خانواده و راحت گذشتن از برخی تعهدات، البته بدون درنظر گرفتن موارد خاص، محیط را عامل طلاق می‌دانستند. روی‌هم رفته هنگامی‌که در جامعه تعداد طلاق های ثبت شده زیاد شود، جامعه برخورد گذراتری نسبت به طلاق ارائه می‌دهد.

بعنوان نمونه در جامعه سنتی مانند ایران در گذشته‌های نه چندان دور، حتی فکر کردن به طلاق هم وجود داشت و تنها شدن زن و مرد فقط با مرگ دیگری رخ می‌داد، ولی این روزها جدایی زوج‌ها به دلایل بسیار زیادی رخ می‌دهد مانند مسائل اقتصادی، مسائل جنسی، اعتیاد و…

تحقیقات مربوط به طلاق

پروفسور سالواتوره پژوهشگر اصلی این تحقیق اعلام نمود، ما تحقیق کردیم که آیا فرزندانی که پدر و مادر اصلی آنها ازهم جدا شدند، بیشتر در معرض طلاق هستند یا اشخاصی که پدر یا مادرخوانده جدا شده دارند؟ درصورتی‌که کودکان مانند والدین بیولوژیکی شان عمل کنند، ما متوجه می‌شویم که این عامل ژنتیکی است یانه؛ اگر کودکان مانند پدر یا مادرخونده خودشان رفتار کنند، ما درمی‌یابیم که علت این تشابه، بزرگ شدن در شرایط و محیط طلاق است!

ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد
ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد

نتیجه تحقیق

پژوهشگران، تجزیه و تحلیل گسترده‌ای روی ۸۲۷۰۰۰ کودک انجام دادند که بیانگر تاثیرات محیطی چشمگیری بود. ولی هنگامی‌که این دانشمندان تلاش داشتند بااستفاده از اطلاعات جمع آوری شده از کودکان بیولوژیکی و فرزند خوانده‌ها، به نتیجه‌ای برسند، مشخص شد فرزند خوانده‌ها از نظر طلاق، مشابه والدین بیولوژیکی خودشان عمل کردند، نه شبیه پدر و مادر خوانده!

به همین‌جهت دانشمندان نتیجه گرفتند، شواهد مستدلی وجود دارد که نشان می‌دهد فاکتورهای ژنتیکی، روی واگیردار بودن طلاق نسلی دخیل است اما شواهدی روی محیطی بودن طلاق بسیار کمتر است!

ژنتیکی بودن طلاق تا چه میزان حقیقت دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شانزده =

بررسی

بدترین شوخی‌های زن و شوهری که نباید انجام داد

بدترین شوخی‌های زن و شوهری که نباید انجام داد بدترین شوخی‌های زن و شوهری : متأسفانه برخی ر…