نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد

193
نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد

نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد

روزانه ایده‌های متعددی در ذهن ما جریان پیدا می‌کنند و خیلی سریع هم به فراموشی سپرده می‌شوند. با نوشتن این ایده‌ها می‌توانید خلاقیت خود را تقویت کرده و به شخصی موفق در کار و زندگی خود تبدیل شوید. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا به فواید نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت بپردازیم.

  • ایده‌های بزرگ اغلب هنگامی اتفاق می‌افتد که یک شخص آماده نباشد

اغلب ایده‌های بزرگ هنگامی رخ می‌دهند که مغز شما در حالت تفکر نیست و هنگامی اتفاق می‌افتد که شما به طور کامل متمرکز نباشید، مانند زمانی که در حال رویاپردازی و یا دوش گرفتن می‌باشید. ایده‌های خلاق اغلب در این شرایط ذهنی به ما می‌آیند زیرا هنگامی است که ذهن ما آرام‌تر است و در حال استراحت به سر می‌برد. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که مغز ما از مسیرهای عصبی متفاوتی استفاده می‌نماید تا ایده‌های بسیار نوینی را به وجود آورد. (همان‌گونه که خلاقیت به ما اجازه می‌دهد که نقاط را متصل کنیم، مغز ما این کار را به طور پیشفرض در این حالت انجام می‌دهد)

نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد
نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد
  • هرگز به مغز خود اعتماد نکنید

اغلب ایده‌هایی که در حالت آرامش به ما می‌آیند می‌توانند مقداری انتزاعی هم باشند. فراتر از حد و مرز‌ها اندیشیدن مناسبترین محتوای شماست. ایده‌های سطح بالا، خلاقانه و نوین که می‌خواهند جهان را به لرزه در می‌آورند. آیا ایده‌ی بی‌نظیری را که در حمام به ذهن شما آمد را به خاطر دارید؟ ایده‌ای که قصد تغییر جهانی که می‌شناسیم را داشت؟ مشخص است به خاطر ندارید. ایده‌ی فوق‌العاده شما از طریق شکاف حافظه شما ناپدید گردید و هرگز مجددا آن را به خاطر نمی‌آوردید زیرا زمانی برای نوشتن آن صرف نکردید.

در مسابقه‌ی زمان امروز ما قادر نخواهیم بود چند دقیقه‌ای را صرف یادداشت کردن ایده‌هایی که دائما از سر ما می‌گذرند بکنیم. برخی از اشخاص احتمال دارند  فکر کنند که این کار اتلاف وقت می‌باشد و فکر می‌کنند که درصورتی‌که آن ایده مهم باشد، آن را بعدها به خاطر آورده و طبق آن عمل می‌کنند؛ اما این‌گونه نیست و ما فقط با حس تهی بودن مبهم باقی می‌مانیم: “می‌دانم چیزی در ذهنم داشتم، آن ایده چه بود؟”

  • یادداشت کنید

تنبل نباشید، ایده عالی را بدون توجه به اینکه چه‌مقدار اطمینان دارید که آن را به یاد می‌آورید، یادداشت کنید. ابزار ضبط را در دسترس قرار دهید، ولی به‌گونه‌ای که مستقیم در دید نباشند. درصورتی‌که دفتر و قلم خود را به طور مستقیم در مقابل خود قرار دهید، در حالت تفکر قرار می‌گیرید و افکار آزادانه جریان نمی‌یابند، ولی دفتر خود را به اندازه‌ی کافی نزدیک خود قرار دهید به‌شکلی که هنگامی که افکار به شما می‌آیند، تلاش‌های ذهنی و فیزیکی بسیار کمی برای سرعت بخشیدن به نوشتن آن‌ها انجام گردد.

برنامه‌های گوشی‌های هوشمند مانند Evernote گزینه‌ی ایده‌آلی برای انجام این کار می‌باشد. اپلیکیشن‌های دیگر می‌تواند برنامه‌های ضبط صدا، دفتر ضد آب برای استفاده در هنگام دوش، لپ تاپ شما و یا یک دفتر و قلم ساده باشد ( دفتر و قلم گزینه‌ی مورد علاقه من است زیرا که قابل اعتمادتر است.)

نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد
نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد
  • در برابر تمایل سازمان‌دهی ایده‌‌های خود مقاومت داشته باشید

احتمال دارد ‌تمایلی برای سازمان‌دهی و مرتب کردن فوری افکارتان داشته باشید، این کار را انجام ندهید. سازمان‌دهی یک کار جداگانه برای بعدا است، هنگامی‌که شما در حالت تمرکز و تفکر هستید نه حالت آرامش. به روند تفکر آزاد و نوشتن ایده‌ها بپردازید و سپس آن‌ها را برای مدتی رها کنید. درصورتی‌که شما سعی کنید که آن‌ها را به همان ترتیب سازمان‌دهی کنید، بسیاری از ایده‌ها را از دست خواهید داد زیرا که شما بیش از حد بر یک ایده متمرکز شده‌اید و همچنین انگیزه خود را از دست داده زیرا که خود را با کار و پیچیدگی روند خسته خواهید کرد‌.

  • مرور داشته باشید

اکنون که ایده‌هایتان را نوشته‌اید، باید ایده‌های خود را تقویت کنید تا آن‌ها را به چیزی بیشتر تبدیل کنید. شما باید ایده‌های خود را حداقل ۲ بار در هفته مرور کنید. در هنگام بررسی شما می‌توانید ایده‌های کم کاربردی‌تر را حذف کرده، آن‌ها را سازمان‌دهی کنید و شروع به توسعه‌ی آن‌هایی که پتانسیل موفقیت را دارند بپردازید. توجه داشته باشید، اغلب مردم ایده‌های بزرگ زیادی دارند، فقط تعداد اندکی از آن‌ها به خود زحمت نوشتن آن را می‌دهند و کسانی که آن‌ها را یادداشت می‌کنند کسانی هستند که موفق می‌شوند.

نوشتن ایده ها در افزایش خلاقیت شما تاثیر شگفت انگیزی می‌گذارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هفت =

بررسی

راهکارهای افزایش خلاقیت به کمک طوفان ذهنی

راهکارهای افزایش خلاقیت به کمک طوفان ذهنی راهکارهای افزایش خلاقیت به کمک طوفان ذهنی : روش …