مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

354
مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

آپاندیس یک زائده کوچک در روده بزرگ است و اگر به هر دلیلی دچار التهاب و عفونت شود به آن آپاندیسیت گفته میشود . با توجه به اینکه در شرایط التهاب آپاندیس امکان پارگی آن وجود دارد که باعث عفونت بدن و حتی مرگ میشود لذا تشخیص به موقع و رساندن بیمار به بیمارستان ، از اهمیت زیادی برخوردار است . مهمترین نشانه آپاندیس ، احساس درد در ناحیه زیر شکمی سمت راست است . عوامل زیادی میتواند باعث این درد شود که تشخیص را برای خود بیمار و اطرافیان او سخت میکند ولی ما در این مقاله به نکاتی اشاره خواهیم کرد که بتوانید با احتمال بیشتری این ناراحتی را تشخیص دهید . برای آگاهی از مهمترین علائم تشخیص آپاندیس ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

مهمترین علائم تشخیص آپاندیس
مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

آپاندیس در قسمت راست و پایین شکم واقع شده است که از یک طف به روده بزرگ متصل است و طرف دیگر آن مسدود مسدود میباشد . عوامل مختلفی میتواند موجب التهاب آپاندیس شود که از مهمترین آنها میتوان به انسداد دهانه آپاندیس اشاره کرد . چون این زایده یک طرفه است و یک دهانه باز دارد ، اگر به علت وجود مدفوع یا مواد زاید دیگر این مجرا بسته شود ، رشد میکروب‌ها باعث ایجاد عفونت در آپاندیس می‌شوند . اگر این عفونت برطرف نشود ممکن است کیسه آپاندیس پاره شده و عفونت در محوطه شکم پخش شود . پاره شدن آپاندیس خطرناک است و می‌تواند در صورت عدم درمان به موقع ، با یک عفونت شدید در شکم منجر به مرگ شود .

علائم آپاندیس

وجود برخی علائم در بدن میتواند نشانه آپاندیسیت باشد از جمله : تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد ، کاهش اشتها ، حالت تهوع و استفراغ ، اسهال یا یبوست ، ادرار دردناک ، درد پشت ، درد ناحیه شکمی . در ابتدا علائم به شکل گفته شده و خفیف است که ظرف مدت کوتاهی شدت یافته و درد شدیدی در ناحیه زیر شکمی سمت راست احساس میشود . درد ناشی از آپاندیسیت در شکم و از نواحی ناف ، به صورت اندک شروع می‌شود و در حرکتی به سمت راست شکم به سوی قسمت‌های زیرین و تا نزدیکی جلوی کشاله ران می‌رود . در این زمان مشخصا می‌توان مکان دقیق و پردرد آن را روی زائده آپاندیس حس کرد . این درد با سرفه ، عطسه ، لمس ، راه رفتن و حتی تنفس بدتر می‌شود و در برخی افراد ممکن است با تهوع ، استفراغ ، تب خفیف و حتی ناتوانی در دفع گاز معده همراه شود . لازم به ذکر است که علائم برخی از بیماری ها مانند عفونت معده و روده کوچک نیز شبیه علائم آپاندیس است با این تفاوت که درد آپاندیس در سمت راست ناحیه زیرشکم شدت می یابد ولی عفونت روده و سایر ناراحتی ها در کل شکم احساس درد ایجاد میکند .

مهمترین علائم تشخیص آپاندیس
مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

برخی نکات مهم

برای تشخیص صحیح و سریع ، به نکاتی که در ادامه ذکر میشود توجه کنید . برای تشخیص دقیق باید به مسیر درد توجه کنید . این درد تیز و شدید ممکن است طی ۱۲ تا ۱۸ ساعت پس از بروز علائم ، از ناف به سمت محل قرارگیری آپاندیس حرکت کند . اگر به صورت واضح چنین انتقال دردی را تجربه کردید سریعا خود را به بخش فوریت های پزشکی بیمارستان برسانید . علائم بیماری آپاندیسیت در بزرگسالان می تواند در طی ۴ تا ۴۸ ساعت تشدید شود .

با انگشت خود روی شکم فشار وارد کنید . اگر این فشار مخصوصا در ناحیه پایین سمت راست شکم حتی نسبت به لمس کردن بسیار دردناک بود به احتمال زیاد آپاندیسیت دارید . همچنین به اثر ارتجاعی فشار توجه کنید با چند انگشت به قسمت زیرین و سمت راست شکم فشار وارد کنید و و سریعا رها کنید . اگر اثر ارتجاعی این فشار و رها سازی باعث ایجاد درد شدید در این ناحیه می شود این احتمال وجود دارد که دچار آپاندیسیت شده اید و در این صورت نیاز به مراقبت های سریع پزشکی است .

یکی دیگر از روشهای تشخیص آپاندیسیت اینست که سعی کنید راست بایستید و راه بروید یعنی موقع راه رفتن کمر خود را خم نکنید . اگر نمی توانید بدون احساس درد شدید اینکار را انجام دهید ، احتمالا از آپاندیسیت رنج می برید لازم به ذکر است که اغلب خم کردن کمر باعث کاهش درد آپاندیس میشود .

مهمترین علائم تشخیص آپاندیس
مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

فردی که دچار آپاندیسیت است در ابتدای امر شاید یکی از علائم ذکر شده را داشته باشد که به تدریج علائم بیشتری را تجربه کرده و احساس درد نیز شدت خواهد یافت . چنین فردی نباید داروهای مسکن ضد درد و یا داروهای مربوط به ناراحتی معده مصرف کند چرا که علائم بیماری را تغییر داده و پزشک نمیتواند تشخیص صحیحی داشته باشد . بعد از تجربه علائم گفته شده بایستی فرد را به سرعت به یک بیمارستان مجهز منتقل کرد چرا که فرد به احتمال زیاد مورد عمل جراحی قرار خواهد گرفت . شاید پزشک برای اطمینان یافتن از تشخیص صحیح ، چند آزمایش تجویز کند و سپس در صورت اطمینان از وجود آپاندیس ، اقدام به جراحی نماید .

اگر این ناراحتی به موقع تشخیص داده شود میتوان از جراحی لاپراسکوپی استفاده کرد که با حداقل جراحت همراه هستند و شما می توانید به سرعت و بدون دشواری خاصی به زندگی معمول خود برگردید . ولی اگر عمل جراحیزمان زیادی مانند یک روز عقب بیفتد احتمال پارگی آپاندیس افزایش یافته و در اینصورت ممکن است عمل جراحی باز صورت گیرد .

مهمترین علائم تشخیص آپاندیس
مهمترین علائم تشخیص آپاندیس

بیماری که درد در قسمت پایینی و راست شکم دارد، ولی چند روز متوالی این درد را داشته است به احتمال زیاد مبتلا به آپاندیسیت نیست ، زیرا آپاندیسیت در مدت کوتاهی ( حداکثر ۴۸ ساعت ) به طول انجامیده و اگر جراحی نشود سیر بدی پیدا می کند . چنین دردهایی می تواند نتیجه عفونت های لگنی در خانم ها باشد یا در اثر بیماری های التهابی روده مثل کرون ایجاد شده باشد . تب ملایمی در سیر بیماری ایجاد می شود ، ولی تب شدید که بیشتر از ۵/۳۸ درجه باشد می تواند نشانه یک بیماری عفونی مثل آبسه های شکمی باشد . پرسیدن زمان شروع آخرین عادت ماهیانه در خانم ها و دختران بسیار مهم است . حاملگی خارج رحمی گاهی علائمی دقیقا شبیه آپاندیسیت خواهد داشت و تاخیر عادت ماهیانه می تواند آن را مشخص کند .

در دختران جوان اواسط دوره عادت ماهیانه یعنی حدود ۲ هفته بعد از تاریخ آخرین عادت ممکن است در محل تخمدان راست یعنی دقیقا جای آپاندیس دردی مشابه آپاندیسیت ایجاد شود . این درد ساعاتی بعد برطرف شده، ولی ماه بعد تکرار می شود و این نکته مهمی در تشخیص ناراحتی ها خواهد بود . تشخیص و درمان عفونت آپاندیس در زنان (به سبب وجود شباهت علائم آن با بیماری‌های زنانه) و افراد چاق (به سبب وجود لایه‌های زیاد چربی) سخت‌تر است . اگر جزو این افراد هستید بیشتر احتیاط کنید و به دردهای شکمی سریع‌تر مشکوک شوید .

مهمترین علائم تشخیص آپاندیس نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 10 =

بررسی

مرخص شدن حمید فرخ نژاد از بیمارستانی در برزیل

مرخص شدن حمید فرخ نژاد از بیمارستانی در برزیل حمید فرخ نژاد هنرمند سرشناس کشورمان که نقش ه…