عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی

481
عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی

عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی

عرق یونجه از جمله مهمترین داروهای گیاهی است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد . یونجه سرشار از ویتامین‌های A ، C ، E ، K و همچنین دارای آمیلاز که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته‌ای است می‌باشد . آنزیم‌های بسیاری در یونجه یافت می‌شود به‌عنوان مثال می‌توان از امولسین ، اینورتاز ، و پکتیاز نام برد . بدلیل خواص فوق العاده ای که این گیاه دارد معمولا از عرق یونجه در موارد مختلفی از طب سنتی استفاده میشود . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا بیشتر در مورد فواید عرق یونجه صحبت کنیم .

عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی
عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی

عرق یونجه

يونجه از زمانهاي بسيار قديم در ايران كشت مي شده است و در حدود پنج قرن قبل از ميلاد مسيح از ياران به يونان برده شد و در قرن هفتم بعد از ميلاد به اروپا راه يافت . يونجه در ايران در مناطق مركزي و جنوبي به مقدر بسيار زياد كشت مي شود . يونجه ريشه اي بسيار عميق دارد و ريشه آن تا سه متر بداخل زمين نفوذ مي كند بنابراين این گیاه میتواند منابع معدنی و ويتامين ها را به راحتی از خاك گرفته و در خود ذخیره کند شاید هم به همین دلیل است که یونجه به عنوان سلطان داروهای گیاهی شناخته شده است .

عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی
عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی

يونجه از نظر طب قديم ايران گرم است . البته تاره آن گرم و تر و همچنین خشك شده آن گرم و خشك است بنابراین میتوان با رعایت طبع بدن خود ، بیشتر از فواید این گیاه بهره برد . از جمله خواص مهمی که عرق یونجه دارد میتوان به خاصیت چاق کنندگی ، خون سازی و درمان کم خونی ، نیرو دهنده قوای جنسی ، تقویت عمومی بدن ، تقویت و استحکام استخوان بندی و درمان نرمی استخوان اطفال را نام برد . ساده ترین روش مصرف به این صورت است که قبل از غذا یک لیوان عرق یونجه مصرف نمود .

خانم ها توجه داشته باشند که این گیاه ضعف بدن ناشی از کم خونی را اصلاح کرده و باعث خونسازی در بدن می شود ولی در عین حال میتواند زمان قاعدگی را جلوتر آورد . یونجه برای ضعف عمومی بدن و تقویت کردن اعصاب مفید است همچنین این گیاه خاصیت ملین نیز دارد افرادی که در ادرارشان خون وجود دارد بهتر است از خود یونجه یا دمکرده یونجه استفاده کنند .

عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی
جوانه یونجه

از دیگر خواص عرق یونجه میتوان به خاصیت چاق کنندگی آن اشاره کرد . افراد لاغر میتوانند برای درمان لاغری خود ، عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده و هر روز در دو وعده صبح و عصر یک لیوان بنوشند . همچنین نیروبخش بودن ، معالج رعشه و ناراحتی های عصبی ، تصفیه کردن خون ، کاهش قند خون ، تقویت عمومی و تقویت اعصاب ، جلوگیری از خونریزی های داخلی بدن ، موثر در رشد اطفال ، زیادکننده شیر مادران ، در ترک اعتیاد بعلت داشتن ماده ساپونین ، از دیگر فواید مهم عرق یونجه است .

عرق یونجه و فواید بی نظیر آن در طب سنتی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 4 =

بررسی

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی نبات از گذشته های دور تا به امروز برای درمان سردی مزاج مورد اس…