شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است

570
شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است

شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است

در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری از سطح زمین لایه اوزون قرار دارد که بیش از ۹۵ درصد پرتو فرابنفش خورشیدی را در خود جذب میکنند و مانع از ورود این پرتوهای خطرناک به سطح کره زمین شده و با این کار موجب ادامهٔ حیات بر روی کرهٔ زمین می‌شود . در اوایل سال ۱۹۳۰، ترکیباتی به نام کلروفلوئوروکربنها (CFC) در ایالات متحده آمریکا اختراع‌ شد و در صنعت و خانه مورد استفاده قرار گرفت . این ترکیبات به استراتوسفر راه یافتند و عناصر کلر و برم موجود در آن‌ها طی واکنش‌های شیمیایی موجب تخریب تدریجی لایهٔ اُزون شدند . به ویژه، لایهٔ اُزون بر فراز قطب جنوب به شدت کاهش یافته‌است . خوشبختانه با تلاش جامعه جهانی ، استفاده از CFC ها ممنوع شد و اخیرا ناسا اعلام کرد طبق آخرین تحقیقات ، لایه ازون در حال ترمیم است و تا سال ۲۰۶۰ شکاف بوجود آمده به طور کامل بسته خواهد شد . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است
شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است

شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است

اوزون یا O3، گاز آبی کمرنگی است که هر ملکول آن از ۳ اتم اکسیژن تشکیل شده است . بیشترین مقدار ازن و اتمسفر زمین در منطقه ای به نام استراتوسفر وجود دارد . لایه ازن که در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری بالای سطح زمین تشکیل شده است، اشعه خطرناک ماورای بنفش (UV) را جذب و از رسیدن آن به سطح زمین جلوگیری می کند به همین دلیل وجود این لایه برای ادامه حیات بر روی کره زمین ضروری است . شکاف در لایه اوزون میتواند موجب سرطان پوست ، آب مرواريد و كاهش محصولات کشاورزی و … شده و تقریبا زندگی را با خطرات بسیار مواجه کند . در گذشته بدلیل استفاده از برخی مواد شیمیایی مانند CFC ها در صنعت ، بخشی از لایه اوزون مخصوصا در قطب جنوب آسیب دید . کلروفلوئوروکربن موادی شیمیایی هستند که در تهویه و در چرخه‌های انتقال حرارت به عنوان ماده واسط کاربرد وسیعی دارند به عنوان مثال از کلروفلوئوروکربن‌ها به عنوان گاز یخچال استفاده می‌شد . به دلیل خطرات استفاده از این مواد ، پروتکل مونترال به امضا کشورها رسید و به این ترتیب استفاده از این مواد ممنوع اعلام گردید .

شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است
شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است

ایران در سال ۱۳۶۹ به کنوانسیون وین و پروتکل مونترال مرکزی ملحق شد . دفتر حفاظت لایه ازن در سال ۱۳۷۲ با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه عمران سازمان ملل متحد تشکیل شد و به طور رسمی کار خود را از سال ۱۳۷۳ آغاز کرد. کنوانسیون وین در سال ۱۹۸۵ برای حفاظت از لایه ازن توسط سازمان ملل متحد و دیگر کشورها تدوین شد و در سال ۱۹۸۷ پروتکل مونترال توسط ۴۶ کشور پذیرفته شد .

با این اقدام جهانی ، شکاف لایه اوزون رو به ترمیم نهاد تا اینکه تصاویر ماهواره‌ای سال گذشته نشان داد که حفره لایه ازون شروع به ترمیم کرده است و تا سال ۲۰۶۰ می‌تواند به طور کامل بهبود یابد . ناسا پس از دریافتن این‌که سطح کلرین در استراتوسفر زمین به سرعت در حال کاهش است ، تایید کرد که سوراخ لایه ازون به دلیل ممنوعیت CFCها کاهش یافته است .

شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است
شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است

در حال حاضر مشاهدات ماهواره‌ای بلندمدت توسط ناسا نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۵ میزان کلرین موجود در جو زمین به میزان ۲۰ درصد کاهش یافته است و برای اولین بار اثبات شده است که اقدام جهانی در سراسر جهان تاثیر قابل توجهی روی سیاره ما دارد . سوزان استراهان دانشمند جوشناس از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در این مورد گفته است : ناسا از سال ۲۰۰۵ به طور دائم سوراخ لایه ازون را با ماهواره “اورا” (Aura) نظارت کرده است ما به طور واضح می‌بینیم که کلرین حاصل از CFC در سوراخ لایه ازون در حال کاهش است و از این جهت، لایه ازون در حال ترمیم است .

تحقیق جدید استفاده از اندازه‌گیری ترکیب شیمیایی درون سوراخ ازون است تا تایید کند که نه تنها تخریب ازون در حال کاهش است، بلکه کاهش آن به دلیل کاهش CFCها است . با توجه به اینکه CFCها عمر ۵۰ تا ۱۰۰ ساله دارند و مدت زمان بسیار طولانی در جو زمین قرار دارند پیش‌بینی می‌شود که لایه ازون به تدریج بهبود یابد ، زیرا CFCها جو را ترک می‌کنند ، اما ده‌ها سال طول خواهد کشید تا این‌که سوراخ به طور کامل بسته شود .

شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفده =

بررسی

انسان در فضا چگونه پیر می شود

انسان در فضا چگونه پیر می شود از جمله موضوعاتی که همیشه برای انسان جذاب بوده سفر به فضا ست…