مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

195
مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال : ارزهای رمزنگاری شده اساساً همان پول الکترونیکی (e-money) هستند . مانند وب مانی (WebMoney) یا پی پل (PayPal). یعنی این ارزها به عنوان سیستم های پرداخت الکترونیکی کلاسیک، همان مشکلات پول الکترونیکی را دارند . با این حال، گاهی اوقات اصول عملیاتی مخصوص ارزهای رمزنگاری شده ، احتمال وقوع مشکلات و در نتیجه نگرانی ها را بیشتر می کند . علاوه بر این، همین اصول، مسبب برخی از ریسک هایی هستند که منحصر به ارزهای رمزنگاری شده می باشند .

اگر چه فناوری های بیت کوین و بلاک چین راه طولانی را طی کرده اند ، اما هنوز هم باید به آن ادامه دهند . اما برخی مسائل بزرگ در بلاک چین و ارزهای دیجیتال وجود دارد که باعث شده بعضی از افراد و شرکت ها، راه های سنتی را با وجود مشکلات زیاد ترجیح دهند . حوزه توسعه بلاک چین یکی از حوزه هایی است که خلاقیت و تعهد هرگز در متوقف نمی شود و به همین دلیل، از نظر بسیاری از کارشناسان به زودی این مسائل حل خواهند شد .

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال بیشتر صحبت کنیم . همراه ما باشید .

مشکلات رایج در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال
مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

۱ – مقیاس پذیری

وقتی از مشکلات ارزهای دیجیتال صحبت می کنیم اولین و مهمترین کلمه ای که به ذهن می آید، مقایس پذیری است. ظرفیت معاملات و تراکنش های بیت کوین در ماه های اخیر آزمایش شده است و نتایج آن امیدوار کننده بوده است . مسئله مقیاس پذیری یک مشکل بزرگ است، اما تنش و شایعه درباره آن به همان اندازه بد است که منجر به ترس مردم و فروش ارز، تغییرات پروتکل رقابتی و سردرگمی کاربران جدید می شود . اما خوشبختانه، این مسئله مورد تمرکز توسعه دهندگان است و پروژه پلاسما به زودی برای حل این مسئله ارائه خواهد شد . همچنین بسیاری از توسعه دهندگان، اهداف خود را به بلاک چین های جایگزین که با توجه به جدیدترین فن آوری و توزیع جمعی طراحی شده اند، تغییر داده اند.

۲ – تضمین مشتری

تضمین پایداری ارز و کم کردن ریسک خرید بسیار مهم است . با توجه به این، باید بدانیم که بازار ارزهای دیجیتال هنوز یک بازار فرار است . بنابراین، مردم هنوز هم از پی پال بیشتر از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند، هر چند که فناوری و امنیت ارزهای دیجیتال بسیار پیشرفته تر است. تضمین مشتری در بازار ارزهای دیجیتال به سادگی امکان پذیر نیست . اگر بخواهید چیزی با بیت کوین بخرید، یا باید به طور کامل به فروشنده اعتماد کنید و یا باید به یک عامل واسطه اضافی که بتواند جلوی تقلب را بگیرد متصل شوید .

نونو کوریا، مدیر عامل شرکت Utrust می گوید تیم او در حال ساخت یک راه حل ساده، در عین حال موثر بر روی پلتفرمی است که به کاربران اجازه می دهد تا به سادگی و با اطمینان، مثل پی پال و حتی راحت تر از آن بتوانند خریدهای آنلاین خود را انجام دهند.

کوریا در پاسخ به این سوال که این پلتفرم در کاربردی سازی ارزهای دیجیتال چقدر موثر است گفت :

“شرکت UTRUST اعتماد را برای مشتریان ارزهای دیجیتال به ارمغان می آورد. آن ها دیگر هنگام خرید با ارزهای دیجتال ذره ای احساس خطر نخواهند کرد. “

مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال
مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

۳ – نوسان

نوسان ارزهای دیجیتال بسیار بالا است البته تا کنون بیشتر ارزهای دیجیتال نوسان سالانه مثبت داشته اند . بیت کوین با واژه نوسان بیگانه نیست . اگر چه نوسان جزئی از تجارت است ولی برای حوزه ی ارز اصلا خوب نیست . این مشکل به مسئله “تضمین مشتری” که درباره آن گفتیم ارتباط مستقیم دارد. بازرگانان و مشتریان دو جزء اساسی هر معامله هستند و اگرچه بیت کوینرهای زیادی وجود دارد که آماده استفاده از بیت کوین خود هستند ، بازرگانان تمایلی برای ریسک ندارند .

سیستم استفاده شده در پلتفرم Utrust می تواند برای استفاده بیشتر مردم از ارزدجیتال بسیار موثر باشد، اما نمی تواند مسئله نوسان را حل کند.

با این حال، پروژه هایی مانند Bitshares، Waves و Tether با استفاده از فناوری بلاک چین، به ترتیب توکن هایی مانند BitUSD، WUSD و USDT را برای ما فراهم کرده اند که با استفاده از آن ها با قیمت ثابت می توانید از آن استفاده کنید .

۴ – امنیت

متمرکز بودن صرافی ها باعث ایجاد شکاف امنیتی در بازار ارزهای دیجیتالی شده است . این یک مسئله مهم برای ارزهای دیجیتال نیست چون پروژه های بلاک چینی بارها از امتحانات امنیتی سربلند بیرون آمده اند، اما از آنجایی که ارزهای دیجیتال همینطور به صعود خود ادامه می دهند، مسئله امنیت باید مورد توجه قرارگیرد . صرافی ها به یک دروازه به دنیای ارزدجیتال تبدیل شده اند و اکثر افرادی که قصد ورود به این حوزه ی ارزهای دیجیتال را دارند حداقل یکبار به صرافی ها سرزده اند.

۵ – جعل اطلاعات پرداخت (Spoofing) و فیشینگ (Phishing)

بگذارید این مثال را بزنم که شما می خواهید به یک دوست، پول انتقال دهید. آدرس کیف پول او را به دقت کپی می کنید اما بدافزار یک آدرس دیگری را در کلیپ برد (Clipboard) جایگزین می کند. کاربر هم متوجه نمی شود و هم این که پس از کپی، به خصوص اگر آدرس شامل کاراکترهای نامفهوم و درهم بسیاری باشد، آن را مجدد چک نمی کند.
یا به عنوان مثالی دیگر در این زمینه، فیشینگ را در نظر بگیرید. همانند پول های الکترونیکی مرسوم و متداول، کاربران ممکن است برای ورود به یک وب سایت فیشینگ، فریب بخورند و در آن سایت، کیف پول ارزِ رمزگذاری شده خود(crypto wallets) را آپلود نموده و رمز عبور را وارد کنند.
البته، کاربران سنتی بانک یا یک سیستم پرداخت نیز ممکن است با مشکل سرقت های سایبری مواجه شوند. با این حال، در یک سیستم پرداخت سنتی، همیشه امکان نسبتاً خوبِ لغو کردن انتقال وجود دارد. در مورد ارزهای رمزنگاری شده، شما می توانید از سرقت های سایبری به سازمان ملل شکایت کنید زیرا هر اتفاقی که در بلاکچین می افتد، درون آن ثبت شده و باقی می ماند.

مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال
مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

۶ – هک کردن یک درگاه (Gateway) پرداخت

حتی استفاده از یک دروازه ی پرداخت واقعی با آدرسی درست می تواند منجر به از دست دادن پول شود . در ژوئن ۲۰۱۷(خرداد ۱۳۹۶)، ناگهان سرقت از محبوب ترین کیف پول تحت وب برای اتریوم کلاسیک ، با آدرس اصلی classicetherwallet.com ، آغاز شد . معلوم شد که هکرها از روش های مهندسی اجتماعی(Social-Engineering) استفاده کرده اند تا ارائه دهنده ی خدمات هاستینگ(میزبانی وب) را متقاعد کنند که آن ها صاحبان واقعی دامنه هستند. پس از به دست آوردن دسترسی، شروع به مسدود کردن وجوه در گردش کردند .

۷ – خطای وارد کردن آدرس توسط کاربر

موارد پیشین، مشکلات عادی کیف پول های الکترونیکی بودند؛ اما همانطور که پیشتر گفتیم، ارزهای رمزنگاری شده علاوه بر این ها مشکلات خودشان را نیز دارند. برای مثال، یکی از ریسک هایی که مخصوص ارزهای رمزنگاری شده است، از دست دادن پول به دلیل بروز خطا در آدرسی که برای انتقال پول ساخته شده است . در مورد اتریوم ، اگر آخرین رقم آدرس کپی نشود، پول ناپدید می شود! یا به جایی می رود که برای آن تعیین شده، اما مبلغ پولی که شما برای انتقال در نظر گرفته بودید، در ۲۵۶ ضرب خواهد شد .
این خطا به بیت کوین مربوط نمی شود؛ سیستم بیت کوین برپایه ی اعتبارسنجی آدرس بنا شده است . اما با این حال در بیت کوین، ممکن است شما پول را به یک گیرنده ی مشکوک ارسال کنید.

۸ – جعل آدرس یک کاربر

گاهی اوقات، روش ساده تری هم برای ربودن پول وجود دارد. جمع آوری وجوه در یک ICO، معمولاً در مدت زمان معینی آغاز می شود و هنگامی که مبلغ مورد نیاز جمع آوری شد، خاتمه می یابد. در زمان شروع، آدرس مکان جمع آوری به وب سایت پروژه ارسال می شود (البته هیچ الزامی در آن نیست، بلکه تنها یک روش رایج است) .
در طول ICO، یک هکر به وب سایت پروژه دسترسی می یابد و تا ICO باز می شود آدرس را با آدرس خودش جایگزین می کند. در یک ساعت چند هزار شرکت کننده، چندین میلیون دلار به دارایی اضافه می کنند. سپس آدرس ها به عنوان آدرس جعلی مشخص (برچسب گذاری) می شوند. اما در صورتی که از فعالیت این سرمایه گذاران مشتاق، ممانعت به عمل نیاید، بسیاری از آن ها به انتقال پول به همان آدرس جعلی ادامه می دهند و هکر چند میلیون دلار دیگر در آن روز به دست می آورد.

مشکلات و ریسک ها در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

بررسی

توکن ارز دیجیتال چیست چند نوع دارد و چه کاربردهایی دارد

توکن ارز دیجیتال چیست چند نوع دارد و چه کاربردهایی دارد به دلیل رونق چشمگیر ارزهای دیجیتال…