روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

568
روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP : وظیفه یک نرم افزار ERP، مدیریت تمامی عملکردهای کسب و کار در یک سیستم مرکزی است . با به کار گیری ERP می توان بهره وری سازمانی را افزایش و نقاط ضعفی که کاهش هزینه ها را منجر می شوند ، شناسایی نمود . علاوه بر این، کاهش هزینه های عملیاتی مرتبط با مدیریت و کنترل انبار و حتی بازاریابی نیز از جمله مزایای استفاده از ERP است . یک سیستم ERP مناسب ، می تواند ارتباط بین تمامی بخش های سازمانی را بهبود بخشد؛ ارتباط آسان و موثرتر بین بخش های سازمانی به معنای افزایش بهره وری و رضایت شغلی کارمندان می باشد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP را مورد بررسی قرار دهیم .

راهکارهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP
روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

۱ – همکاری بخش بازاریابی – فروش (Marketing-Sales Collaboration)

بازاریابی و فروش بخش هایی از سازمان هستند که باید با یکدیگر در تعامل باشند. با این حال، در بسیاری از شرکت ها، این بخش ها عمدتا مستقل عمل می کنند، اهداف مختلفی را دنبال می کنند و گاهی حتی متضاد یکدیگر می شوند . یک سیستم ERP با کیفیت، با ارائه یک برنامه واحد برای هماهنگی بین این دو بخش سبب همکاری بهتر آن ها می شود .

با شروع اهداف مشترک، فروش و بازاریابی می توانند از یک سیستم برنامه ریزی منابع یکپارچه برای ایجاد ارتباطات شفاف تر بین کمپین های بازاریابی خاص و فروش استفاده کنند. هر دو بخش نه تنها به راحتی به اطلاعات مربوط به محصول و خدمات دسترسی دارند، بلکه به جزئیات (مشتریان بلقوه) lead و مشتری نیز دسترسی دارند.

این شیوه به تیم های فروش اجازه می دهد تا دانش معتبری درباره پیشنهادات شرکت ها و کمپین های فعلی را در اختیار داشته باشند و بازاریابی را با دید روشن تری از هر دو استراتژی ارائه دهد که به آنها کمک می کند تا lead های جدید را جذب کنند. این همکاری بهبود یافته منجر به معاملات بیشتر و در نهایت افزایش درآمد شرکت خواهد شد .

۲ – هوش تجاری (Business Intelligence)

بهبود هوش تجاری نیز یکی دیگر از روش هایی است که یک سیستم ERP به وسیله آن میتواند درآمد سازمان را افزایش دهد. این سیستم نه تنها دسترسی راحتی به مجموعه اطلاعات منحصر به فرد هر گروه را فراهم می کند، بلکه همچنین به تصمیم گیرندگان در سراسر شرکت اجازه می دهد تا تصویر بزرگتری از عملیات کسب و کار و پایگاه های داده به طور کلی مشاهده کنند.

این دید کلی میتواند ارتباطات غیرمنتظره ای بین مجموعه داده ها و همچنین مناطقی را که امکان رشد و بهره وری وجود دارد نشان میدهد. اعمال این یافته ها می تواند به سازمان کمک کند تا بتوانند تشخیص دهند که چه عواملی کارایی دارند ، چه عواملی ناکارآمد و غیر مفید هستند که باید تغییر کنند یا حذف شوند. نتیجه کاهش هزینه ها و افزایش درآمد است.

۳ – یکپارچه سازی انبار (Warehouse Integration)

برای کسب و کارهایی که با محصولات فیزیکی سر وکار دارند، یکپارچه سازی انبار یکی دیگر از مزایای ارائه شده توسط سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی می باشد. این بخش از سیستم های ERP مانع از عملیات انبار ناشی از تاثیرات سیلو می شود و همچنین سبب کاهش هزینه ها و افزایش سود کلی شرکت می شوند.

یک انبار که توسط یک سیستم ERP اداره می شود، خطاهایی را که ممکن است در هنگام استفاده از چند سیستم مورد استفاده قرار گیرد، کاهش می دهد و باعث می شود که محاسبه موجودی انبار دقیق تر انجام گیرد و نیاز کمتری به بازشماری داشته باشد. همچنین باعث افزایش بهره وری می شود، زیرا سازمان به کارمندان این امکان را می دهد که در یک زمان بتوانند به میزان بیشتری کار موثر انجام دهند.

۴ – مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

راه دیگر درآمد حاصل از سود سیستم برنامه ریزی منابع ، بهبود تعامل با مشتریان است. خریداران به طور طبیعی به محصولاتی توجه دارند که موجب افزایش درآمد آن ها می شود و در نتیجه مشتریان راضی به مشتریان وفادار تبدیل می شوند.

یک سیستم ERP خوب دسترسی آسان تری به اطلاعات مشتری و جزئیات سوابق را فراهم می کند، به اعضای تیم پشتیبانی فروش و مشتریان کمک میکند تا تجربه های بهتری را برای مشتریان خود ایجاد کنند که به نوبه خود باعث ایجاد اعتماد و اشتیاق به برند می شود.

این اطلاعات مشتری همچنین می تواند به تیم بازاریابی کمک کند تا تشخیص دهند چه کسی می تواند از اطلاعات برای ساختن خریداری بهتر برای برنامه بازاریابی مبتکرانه، ارائه محصولات و خدمات مناسب تر و استفاده از زبان بازاریابی مختص به شرایط هر مشتری استفاده کند.

با توجه به این مزایا، واضح است که سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی نه تنها بهبود کارآیی و سازماندهی کسب و کار را افزایش می دهند، بلکه می توانند به طور مستقیم بر درآمد سازمان تأثیر بگذارند.

عوامل موثر در تعیین قیمت یک سیستم ERP

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP
روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

• محل میزبانی سیستم ؛ سرورهای محلی یا ابر
• تعداد کاربران ؛ با افزایش تعداد کاربر، هزینه نیز افزایش پیدا می کند.
• تعداد و نوع اپلیکیشن های مورد نیاز
• میزان سفارشی سازی مورد نیاز

به طور میانگین قیمت اولیه برای استقرار یک سیستم ERP در یک کسب و کار کوچک با پنج کاربر با کمتر از ۲۰ هزار دلار شروع می شود و برای کسب و کارهایی با بیش از ۱۰۰ کاربر به ۴۳۰ هزار دلار می رسد. با به کار گیری سیستم ابری و مهم تر از آن مهارت های مذاکره ای شما، این هزینه می تواند به ۵۰ درصد کاهش پیدا کند !

مزایای ERP

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP
روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

۱ – گردش اطلاعات

ERP به سازمان شما اجازه می دهد تا گردش اطلاعاتی کارآمد و بهینه ای را در سراسر بخش های سازمان تجربه کنید. شما با استفاده از این نرم افزار می توانید تمام رخدادهای کسب و کارتان را در هر زمانی تحت نظر داشته باشید. زمانی که اطلاعات بهتر، دقیق تر و سریع تری را داشته باشید، تصمیمات بهتر و آگاهانه تری را اتخاذ خواهید نمود.

۲ – کنترل موجودی

تقریبا در همه کسب و کارها، موجودی به عنوان بخش پرهزینه شناخته می شود. ERP می تواند شما را در برقراری تعادل بین نیازهای مشتریان و آنچه در توان شماست یاری نماید. برای مثال شما با وجود ERP می توانید بفهمید که چه کالاهایی مدت هاست که در انبار خاک می خورند!

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP
روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

۳ – کنترل صورت حساب

ERP می تواند با تسریع در امور فاکتور و صورتحساب، چرخه کسب و کار شما را تسریع بخشد. هرچه فاکتوردهی شما با سرعت بیشتری صورت بگیرد، تسویه حساب های دیگران با شما نیز با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت!

۴ – افزایش در آمد سازمان

نرم افزارهای ERP تنها برای یک هدف ساخته شده اند؛ درآمد زایی بیشتر برای سازمان ها. اگر شما نیز هم اکنون در حال استفاده از ERP هستید باید منتظر افزایش درآمد در طول زمان باشید. این لزوما بدان معنا نیست که باید شاهد افزایش درآمد سه ماهه سه ماهه باشید بلکه این افزایش درآمد به صورت متعادل نمایان می شود به گونه ای که در پایان هر سال مالی از این پیشرفت مالی سالانه خوشحال خواهید شد. اما اگر نتایج به دست آمده از نظر شما منفی بود، اینجا باید بدانید که اشتباهی در این بین رخ داده است که باید سریعا اصلاح شود.

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP
روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

۵ – کاهش هزینه های سازمانی

این معیار هم راستا با نکته قبلی پیش می رود. پس از استقرار ERP، یک سازمان می تواند به طور سریع و کارآمد تری به فعالیت هایش ادامه دهد به این ترتیب هزینه نهایی بیشتری از دوش کسب و کار برداشته می شود. این امر عمدتا به علت نظم زمانی و کاریِ دقیقی است که توسط ERP بر فرآِیندها اعمال می شود. یک ERP موفق می تواند هزینه های تحمیل شده بر سازمان را در مقایسه با سال گذشته به صورت عدد منفی نشان بدهد.

۶ – افزایش راندمان تولید

این عنوان به طور مستقیم به مسئله نیروی کار، درستی فرآیندها و نحوه عملکرد سریع و موثر عملیات های تولیدی یک سازمان مربوط می شود. نیروی کاری که از ERP استفاده می کند می تواند چالش های تولیدی را درک و با بهره گیری از اطلاعاتی که سیستم ERP فراهم می آورد، به سرعت به آن ها پاسخ دهد و به نوبه خود مسائل را با دقت و در مدت کوتاه تری ترتیب دهد.

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP
روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP

۷ – کاهش هزینه های پشتیبانی

همانطور که هزینه های کلی سازمان کاهش و بهره وری تولیدی افزایش می یابد، هزینه های پشتیبانی نیز باید به مراتب کاهش پیدا کنند. این کاهش عمدتا مستقیما به حذف خطاهای فرآیند ناشی از خطای انسانی بستگی دارد؛ در واقع اگر هزینه های پشتیبانی کاهش پیدا کنند، می توان هزینه صرفه جویی شده را صرف قابلیت های سود آور سیستم نمود.

۸ – افزایش بازگشت به سرمایه

این مورد یکی از مهم ترین معیارهایی است که برای سنجش ارزش شرکت های بزرگ در نظر گرفته می شود، چرا که مدیران ارشد و هیئت نظارتی سازمان ها، قبل از هرچیزی “بازگشت به سرمایه ” یا همان ROI را در نظر می گیرند؛ این بدان معنی است که اگر خرید، استقرار و یکپارچگی سیستم برای شما X دلار هزینه برداشت، معمولا این انتظار می رود که هزینه های صرف شده طی ۳ سال کاری بازگردد. اگر نه که شرمساری، جلسات طولانی و یا بدتراز آن مجادله در انتظار خریداران ERP خواهد بود.

روشهای افزایش درآمد کسب و کار به کمک ERP نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

بررسی

سیستم BPMS چیست و چگونه باعث بهبود سازمان می شود

سیستم BPMS چیست و چگونه باعث بهبود سازمان می شود سیستم BPMS چیست : BPMS فناوری جدیدی است ک…