در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

252
در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

با پیشرفت صنعت ساختمان سازی و افزایش ارتفاع ساختمان ها ، زمینه برای حضور آسانسور در ساختمان ها ایجاد شد و به تدریج مهندسان به این نتیجه رسیدند که میتوانند با ایمن سازی آسانسورها ، مشکل رفت و آمد در ساختمان های مرتفع را حل کنند .هر چند که آسانسور برای استفاده در ارتفاع زیادی طراحی شده بود ولی امروزه راحتی استفاده از آن باعث شده که حتی ساکنین طبقه اول آپارتمان ها نیز برای رفتن به منزل خود از آسانسور استفاده کنند . نکته ای که حائز اهمیت است اینست که آسانسورها با تمامی نکات ایمنی که در ساخت آنها لحاظ میشود باز هم امکان خرابی داشته و میتواند باعث صدمات جبران ناپذیری شود مثلا فرض کنید زمانی که سوار آسانسور شده اید بصورت آنی کابل آسانسور آزاد (یا پاره)  شود . برای پاسخ دادن به سوال ” در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد ” با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد
در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

همانطور که اشاره شد استفاده از آسانسور ، خطرات خودش را دارد . از جمله این خطرات میتوان به سقوط آسانسور اشاره کرد . باید توجه داشت که حادثه هیچگاه خبر نمی کند پس ما باید برای این شرایط بحرانی راه حل هایی در ذهنمان داشته باشیم تا اگر به هر دلیلی با این خطرات مواجه شدیم بتوانیم از بدن خود محافظت نماییم . اجازه بدهید یک سوال از شما بپرسم : اگر شما در یک آسانسور در حال سقوط باشید چکار خواهید کرد ؟ شاید شما فکر میکنید که بهترین کار در زمان سقوط آسانسور اینست که در لحظه آخر به سمت بالا پرش کنیم تا آسیب کمتری ببینیم ! . اما اینکار بنا به چند دلیلی که ذکر میشود صحیح نیست .

اول اینکه در آسانسور در حال سقوط تشخیص لحظه برخورد با زمین شاید غیر ممکن باشد چرا که از داخل اتاق آسانسور چیزی معلوم نیست دوم اینکه آسانسور در لحظات آخر به بیشترین سرعت خود می رسد و در این سرعت زیاد اگر با نیروی زیاد به سمت بالا بپرید بطور حتم با سقف آسانسور برخورد کرده و از دو طرف ضربه خواهید خورد و مهمتر از همه اینکه برای پریدن لازم است که شما سرپا بایستید که اینکار بسیار خطرناک بوده و شما بهتر است در کف آسانسور دراز بکشید .

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد
در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

بهتر است در کف آسانسور دراز بکشید

همانطور که گفتیم بهتر است در کف آسانسور و به پشت دراز بکشید و در همین حالت دستان خود را زیر سر و گردن خود مانند بالشت محکم قرار دهید تا از اصابت شدید آنها جلوگیری کنید دلیل اینکار برمی گردد به کتاب فیزیک سال اول دبیرستان و بحث فشار . اگر بخاطر داشته باشید مفهوم فشار در فیزیک با فرمول P=F/A مشخص میشود . مفهوم این فرمول اینست که اگر مقدار نیروی وارده را به سطح تماس این نیرو تقسیم کنیم میزان فشار وارده مشخص میشود . با دقت به این فرمول متوجه می شویم که هر چقدر مخرج کسر ( یعنی سطح تماس ) کمتر شود مقدار فشار افزایش می یابد به همین خاطر است که یک میخ به آسانی در یک سطح چوبی فرو می رود (چون سطح تماس نوک میخ با سطح بسیار کمتر بوده و در نتیجه با فشار بیشتری به سمت سطح چوبی حرکت می کند) ولی اگر همین میخ را سروته کنیم و بخواهیم میخ را از سمت پهن آن در سطح فرو ببریم امکان پذیر نیست .

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد
در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

در مورد آسانسور نیز این امر صادق است یعنی اگر ما صاف بایستیم سطح تماس ما با کف آسانسور به اندازه کف پاها خواهد بود در نتیجه کل فشار وارد بر بدن ابتدا به این قسمت وارد میشود ولی اگر در کف آسانسور به پشت دراز بکشیم درواقع سطح تماس خود را با کف آسانسور افزایش داده ایم و به این ترتیب فشار در کل بدن پخش شده و میزان آسیب دیدگی کمتر میشود . این تفاوت فشار بسیار زیاد است طوریکه هنگام سقوط آسانسور اگر راست بایستید فشاری که به بدن شما وارد می شود حدود ۱۰ برابر حالتی خواهد بود که در کف آسانسور دراز کشیده اید .

اگر تعداد سرنشینان آسانسور بیش از یک نفر باشد بهتر است بلافاصله روی زمین بنشینید . در این صورت بدن شما متحمل فشار کمتری هنگام برخورد با زمین می شود . کت، کیف یا هر وسیله ی نرمی هم که همراه دارید را زیر خود گذاشته و سر و گردن خود را محکم با دست بغل کنید و به بقیه هم همین توصیه را داشته باشید . اگر فضا کوچک تر از میزانی بود که بتوان نشست در بهترین حالت بهتر است مقداری زانوهای خود را خم کنید تا از میزان فشار کاسته شود .

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 15 =

بررسی

دانستنی های جالب و شنیدنی در مورد آقایان

دانستنی های جالب و شنیدنی در مورد آقایان در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما…