خواص گیاه مریم گلی برای سلامتی از دیدگاه طب سنتی

353
خواص گیاه مریم گلی برای سلامتی از دیدگاه طب سنتی

خواص گیاه مریم گلی برای سلامتی از دیدگاه طب سنتی

کارشناسان برای رایحه درمانی و طب جایگزین معمولا از مریم گلی به عنوان اسانس یا روغن در درمان‌هایشان بهره می‌برند و براین باورند که این گیاه ویژگی‌های درمانی متعددی دارد. همچنین از روغن مریم گلی به علت خواص ضد افسردگی، ضد التهابی، تقویت فرآیند هضم، تاثیر آنتی باکتریال، کاهش استرس و تقویت گردش خون استفاده می‌شود. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما را با خواص گیاه مریم گلی آشنا نماییم.

  • تاثیرات ضد افسردگی

در سال ۲۰۱۱ در پژوهشی تاثیر ضد افسردگی چندین اسانس متعدد روی موش‌ها بررسی شد. دانشمندان مشاهده کردند در میان اسانس‌های بررسی شده اسانس مریم گلی بهترین تاثیر ضد استرس را داشته است. به گفته دانشمندان اسانس مریم گلی می‌تواند درمان مفیدی برای اشخاص مبتلا به افسردگی باشد. همچنین تاثیر این اسانس با هورمون دوپامین که موجب احساس سرخوشی در فرد می‌شود مرتبط است.

  • کاهش فشار خون و تاثیر ضداسترس

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت مشاهده شد استشمام اسانس مریم گلی به طور چشمگیری فشار خون را پایین می‌آورد. همچنین نتایج مطالعات حاکی از آن است که استشمام اسانس این گیاه راهکار مفیدی برای تقویت آرامش اشخاص است.

خواص گیاه مریم گلی برای سلامتی از دیدگاه طب سنتی
خواص گیاه مریم گلی برای سلامتی از دیدگاه طب سنتی
  • تاثیر ضدالتهابی

دانشمندان در پژوهشی دریافتند عصاره مریم گلی تاثیرات ضد التهابی چشمگیری در موش‌ها دارد. علاوه‌برآن عصاره این گیاه می‌تواند درمان مفیدی برای بیماری التهابی لثه باشد.

  • تقویت عملکرد ذهنی و روانی

دانشمندان در بررسی تاثیر ویژگی گیاه مریم گلی به نقش آن در تقویت حافظه، افزایش میزان هوشیاری و تاثیر بالقوه آن در مقابله با آلزایمر دست پیدا کردند.

  • تاثیر آنتی باکتریال

اسانس گیاه مریم گلی حاوی ویژگی‌های آنتی باکتریال است. در پژوهش انجام گرفته در سال ۲۰۱۶ به ارزیابی تاثیرات آنتی‌باکتریال اسانس مریم گلی پرداخته و این نتایج حاصل شد که تاثیر ضد باکتری این گیاه برای مقابله با انواع باکتری‌های تست شده موثر است. اسانس‌ مریم گلی علاوه برخواصی که دارد می‌تواند با عوارض جانبی نیز همراه باشد. نتایج برخی مطالعات حاکی از آن است که این گیاه موجب افزایش سطح استروژن در بدن می‌شود بااینکه در یک تحقیق اخیر این ارتباط مشاهده نشده است. همچنین دیگر عوارض جانبی اسانس مریم گلی در تحقیقات مورد تایید قرار نگرفته‌اند.

خواص گیاه مریم گلی برای سلامتی از دیدگاه طب سنتی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

بررسی

۱۰ خاصیت گیاه مریم گلی برای سلامتی

۱۰ خاصیت گیاه مریم گلی برای سلامتی ۱۰ خاصیت گیاه مریم گلی برای سلامتی : مریم‌ گلی از گیاها…