برای جلوگیری از زوال عقل رفتارهای منظمی داشته باشید

622
برای جلوگیری از زوال عقل رفتارهای منظمی داشته باشید

برای جلوگیری از زوال عقل رفتارهای منظمی داشته باشید

زوال عقل یک اصطلاح کلی برای کاهش توانایی ذهنی به میزانی است که در زندگی روزانه فرد تداخل ایجاد می کند . از مهمترین تاثیرات زوال عقل میتوان به از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر اشاره کرد . زوال عقل به طور کلی شامل کاهش تدریجی مهارت های حافظه ، تفکر و استدلال می شوند . با توجه به اهمیت این موضوع لازم است که با رعایت نکات لازم ، از بروز این ناراحتی پیشگیری نماییم . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک ، برای جلوگیری از زوال عقل نکاتی را به شما تقدیم خواهیم کرد .

برای جلوگیری از زوال عقل

علائم اولیه زوال عقل اغلب خفیف است و ممکن است به تدریج بدتر شوند . از جمله این علائم میتوان به این موارد اشاره کرد : از دست دادن حافظه ، فراموشی و پرسیدن سوالات مکرر ، سردرگمی در محیط های نا آشنا ، مشکل در پیدا کردن کلمات ، مشکل در شمارش یا کارکردن با پول ، تغییر در شخصیت و خلق و خوی ، افسردگی ، مشکل در برقراری ارتباط ، تغییرات شخصیتی ، عدم توانایی در استدلال ، رفتار نامناسب ، بی قراری و توهم است . بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است و ۶۰ تا ۸۰ درصد تمامی موارد را شامل می شود . بیماری آلزایمر یک اختلال مرگبار است که سلول های مغز و قابلیت شناختی را خنثی می سازد . در ادامه به برخی نکات مهم برای پیشگیری از این ناراحتی اشاره خواهیم کرد .

داشتن عادات منظم

برای جلوگیری از زوال عقل رفتارهای منظمی داشته باشید
برای جلوگیری از زوال عقل رفتارهای منظمی داشته باشید

کارشناسان در جدیدترین پ‍ژوهش‌های خود دریافتند افراد منظم کمتر دچار نابودی سلول‌های مغزی می‌شوند . به عنوان مثال خوردن وعده‌های غذایی در ساعت‌های منظمی در روز می‌تواند مانع از ابتلای افراد به زوال عقل شود . کارشناسان توصیه می‌کنند افراد بازه زمانی مناسبی برای مصرف هر سه وعده اصلی صبحانه ، نهار و شام در نظر بگیرند تا افزون بر کمک به سلامت دستگاه گوارش ، بهبود کیفیت خواب و سلامت قلب را نیز مورد توجه قرار دهند . دگرگونی‌های مثبت در عادت‌های زندگی ، اصلاح برخی شیوه‌های زندگی ، داشتن نظم در انجام کارهایی چون ساعت خواب ، بیدار شدن از خواب ، خوردن وعده‌های غذایی و ورزش روزانه می‌تواند مانع از مرگ سلول‌های مغزی و از بین رفتن مسیر ارتباطی بین نورون‌های مغزی بر اثر تولید پروتئین سمی بتا آمیلیوئید شود .

پژوهش‌ها نشان می‌دهند ۳۰ هزار نفر در آمریکا و ۶۷۰۰ نفر در کشور انگلستان به بیماری هانتینگتون (HD) مبتلا هستند که فرم خاصی از زوال عقل است . هانتینگتون یک بیماری ژنتیکی است و درمان قطعی ندارد، دگرگون کردن سبک زندگی می‌تواند تا حد زیادی به کاهش علائم آن و بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک کند . علامت‌های بیماری در میانسالی بروز می‌کند و حدود ۹۰ درصد از مبتلایان دارای حرکت اندام‌های بدن به شکل غیرارادی، افسردگی، تحریک پذیری و اضطراب می‌شوند . لازم به ذکر است نتایج این پژوهش‌ها در نشریه‌ای نِرو eNeuro منتشر شده است .

برای جلوگیری از زوال عقل رفتارهای منظمی داشته باشید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هجده =

بررسی

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن : دمانس (زوا…