۶ تکنیک ساده برای ایجاد اعتماد به نفس در خود

321
ایجاد اعتماد به نفس

۶ تکنیک ساده برای ایجاد اعتماد به نفس در خود

اعتماد به نفس همانند ماهیچه عمل می‌کند، می‌توان آن را از راه‌های آموزش و تمرین، به صورت آگاهانه، ایجاد نمود. در این مقاله از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم ۶ تکنیک ساده برای ایجاد اعتماد به نفس را بیان کنیم. اینکه زمان کوتاهی است که با این موضوع درگیر شده‌اید و یا اینکه مدت هاست با آن درگیر هستید، تفاوتی ندارد.

  • صحبتهای منفی را از کلام خود حذف کنید

توصیه می‌شود که سخت گیری را در مورد خود، متوقف نمایید. جالب است که زمانی‌که قصد داریم خودمان را نقد کنیم، به مراتب سخت گیر تر از وقتی هستیم که دیگران را نقد می‌کنیم. ما به شما توصیه می کنیم که دفعه‌ی بعدی که با مشکلی مواجه شدید، این الگو را تغییر دهید. به جای اینکه روی کارهایی که به درستی آن را انجام نداده‌اید، تمرکز کنید، راه حل مشکل را بیابید و از جملات منفی استفاده نکنید. استفاده از جملات ناخوشایند با بار منفی، مشکل را حل نخواهد کرد، بلکه تنها موجب تخریب اعتماد به نفس و تخلیه انرژی خواهد شد.

ایجاد اعتماد به نفس
ایجاد اعتماد به نفس
  • تظاهر به اعتماد به نفس داشته باشید تا واقعا به آن دست یابید

مطالعات نشان می‌دهد که با تظاهر به داشتن اعتماد به نفس، می‌توانید آن را احساس کنید. بدن می‌تواند ذهن را کنترل کند. به همین جهت با کمک ایجاد تغییرات کوچکی در زبان بدن، می‌توانید در خود اعتماد به نفس ایجاد کنید. اغلب مواقع لبخند بزنید، این لبخند نشان دهنده این است که شما آرام هستید و در مقابل سایرین احساس راحتی دارید. همچنین شرایط بدن خود را بهبود ببخشید. شرایط بدن شما بر روی هورمون های بدنتان تاثیر می‌گذارد و در نتیجه خلق و خوی شما تغییر خواهد کرد. از خمیده بودن اجتناب کنید، بدن افتاده و خمیده، دفاعی به نظر می‌رسد. اگر ایستاده‌اید، در بلندترین حالت خود بایستید و شانه ها را عقب بگیرید. اگر نشسته اید، صاف بنشینید. توجه داشته باشید که زبان بدن شخصی که اعتماد بنفس دارد، باید باز و گشوده باشد.

آراسته لباس بپوشید. شیوه لباس پوشیدن می تواند تفکر شما را تحت تاثیر قرار دهد، به همین جهت باید اطمینان حاصل کنید که لباسی که برتن دارید، احساس اعتماد به نفس در شما ایجاد می کند. آراسته لباس پوشیدن دید شما را نسبت به خودتان تغییر داده و نشان می‌دهد که دوست دارید سایرین شما را چگونه ببینند. هنگامی‌که ظاهر مناسبی داشته باشید، حس خوبی هم خواهید داشت و این احساس خوب به سایرین نیز منتقل می‌شود.

  • سختی را تمرین کنید

هرچقدر که خود را بیشتر در شرایط خاص و دشوار قرار دهید، بهتر می‌توانید از پس مشکلات و غلبه بر این نوع شرایط‌ها، برآیید. باگذشت زمان، در برخورد با شرایط سخت و موقعیت‌های مشکل ساز، راحت‌تر خواهید شد. از همه مهمتر هنگامی‌که شما قادر باشید غلبه بر مشکلات را بیاموزید، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید نمود و در شرایط ناراحت کننده و سخت، واکنش مناسبتری نشان می‌دهید. با تمرینات می‌توانید فرصتی جهت بهبود خود ایجاد کنید، به تدریج چالش هایی را برای خودتان در نظر گرفته و برای حل آن تمرین کنید. باگذر زمان تخصص لازم را بدست خواهید آورد.

ایجاد اعتماد به نفس
ایجاد اعتماد به نفس
  • از مقایسه کردن بپرهیزید

مقایسه خود با سایرین، مثل آتش زدن به زندگی است که موجب بدبختی و عدم اعتماد به نفس می‌شود. همیشه اشخاصی وجود دارد که از شما موفق‌تر و ثروتمندتر است. انسان ها به طور عادی خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، باید شیوه کنترل این عمل طبیعی را یاد بگیریم. باید به این موضوع برسید که مقایسه کردن، هیچ گاه سازنده و مفید نیست.

همیشه ما در مورد خودمان بدترین چیزها را تصور می‌کنیم، به این مفهوم که از آن چیزی که هستیم خود را کمتر می‌دانیم، هنگامی‌که بنا بر تمایل طبیعی، خود را با سایرین مقایسه می‌کنیم، با این نوع قضاوت در مورد خود، قطعا حس سرخوردگی و شکست را برای خودمان ایجاد می کنیم. توجه داشته باشید که ما هرگز نمی توانیم میزان موفقیت و ارجحیت افراد را اندازه گیری نماییم. بنابراین دفعه‌ی بعدی که خود را با سایرین مقایسه کردید، به خود یادآوری کنید که این بازی نیست که در آن برنده باشید، پس توصیه می‌شود به آن پایان دهید. به جای این کار زمان بگذارید و به کارهایی که برای زندگی با نشاط می توانید انجام دهید، بیاندیشید.

  • از طفره رفتن اجتناب کنید

طفره رفتن به اعتماد به نفس شما آسیب می‌رساند و شما را در یک ورطه ی ناخوشایند خواهد انداخت. از جملات منفی که موجب می‌شود، امور را به تعویق بیاندازید دوری نمایید، این کار موجب از دست دادن اعتماد به نفس خواهد شد. حتی اگر شرایط سخت است، باید به آن بپردازید تا چرخه ی زندگی تداوم یابد. درجا زدن کاری را از پیش نخواهد برد و شما را از شرایط کنونی نجات نخواهد داد.

برای شروع کافی است تنها یک گام کوچک به سمت اهداف بردارید. این کار ذهن شما را به سمت عوامل مثبت، متمرکز خواهد کرد. به این توجه داشته باشید که چه می‌خواهید و برای خواسته‌ی خود چه می‌کنید، از خطرات و مشکلات احتمالی نهراسید و حصار دور خود را در هم بشکنید. این دیدگاه به شما نشان می‌دهد که می توانید از نگرانی های خود عبور کرده، کال تو اکشن کنید و در نتیجه پیش رفت نمایید. درصورتی‌که چالش بزرگی پیش رو دارید، احتمالا مناسبترین کار این است که کمی با آن مواجه شوید و ذره ذره به حل آن بپردازید. این کار اعتماد به نفس شما را برای مقابله با چالش بزرگ بالا می برد.

ایجاد اعتماد به نفس
ایجاد اعتماد به نفس
  • از کمال گرایی اجتناب کرده و پیروزی های خود را جشن بگیرید

زمانی را برای جشن گرفتن موفقیت های بزرگ و کوچک خود، صرف کنید. به خودتان یادآوری کنید که پیش رفتی که بدست آورده‌اید و مشکلاتی که بر آن غلبه نموده اید، بسیار چشمگیر بوده‌اند. این عمل قاعدتا موجب پیش رفت شما خواهد شد. بسیاری از مردم از پروژه ای به پروژه ی بعد می روند، بدون اینکه کمی برای لذت بردن از موفقیت خود توقف کنند.

۶ تکنیک ساده برای ایجاد اعتماد به نفس در خود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

بررسی

۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید

۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید ۷ راهکار عملی برای بیان چیزی که می خواهید : اگر …