اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

127
اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

براساس قانون پولی و بانکی کشور ، امتیاز انتشار پول رایج کشور در انحصار دولت است و این امتیاز ، با رعایت مقررات این قانون ، به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واگذار شده است . بانک مرکزی نیز در راستای انجام این وظیفه قانونی ، سازمان تولید اسکناس و مسکوک را راه اندازی کرد تا از آن طریق نسبت به مدیریت اسکناس موجود در بازار اقدام کند . حال اگر نحوه چاپ اسکناس برای شما موضوع جذابی است و میخواهید بدانید اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود ، مجله اینترنتی بیرکلیک را همراهی نمایید .

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود
اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

همانطور که اشاره شد سازمان تولید اسکناس و مسکوک از طرف بانک مرکزی مامور است تا اسکناس های جدید را چاپ کرده و اسکناس های قدیمی و از بین رفته را ابطال کند . میزان چاپ پول بستگی به وضعیت اقتصادی و شرایط دارد که این امر در کشورهای مختلف متفاوت است . شاید شما بگویید که چرا دولت ها اسکناس بیشتری چاپ نمی کنند تا در اختیار دولت قرار دهند ؟ در جواب این حرف باید گفت که میزان اسکناسی که هر دولت چاپ می کند به فاکتورهای مهمی از جمله میزان پشتوانه آن دولت بستگی دارد یعنی هر دولت میتواند به اندازه دارایی و خزانه خود ، اسکناس چاپ کند و اگر بیشتر از این مقدار اسکناس چاپ کند در اصطلاح به این نوع اسکناس ها ، پول بدون پشتوانه می گویند .

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود
اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

پشتوانه اسکناس میتواند طلا ، اوراق بهادار و یا هرنوع دارایی باشد . این پشتوانه به دولت کمک میکند تا هر زمان که تشخیص داد که نقدینگی افزایش یافته ، اقدام به جمع آوری پول (نقدینگی) مردم از طریق فروش طلا و اوراق بهادار نماید تا نقدیتگی موجود در جامعه را کاهش داده و از این طریق تورم را کنترل نماید . پس اگر دولت بدون توجه به دارایی خود ، پول بدون پشتوانه چاپ کند میزان نقدینگی جامعه و به دنبال آن تورم افزایش خواهد یافت و مشکلات اقتصادی زیادی را برای مردم بوجود خواهد آورد . به عنوان مثال در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد ، دستگاه های چاپ اسکناس در دو شیفت پول چاپ می‌کردند که باعث افزایش نقدینگی و مشکلات بعدی در جامعه شد . با این مقدمه به سراغ اصل موضوع می رویم .

تا قبل از سال ۱۳۳۹ وظیفه چاپ اسکناس بر عهده بانک ملی ایران بوده که بعد از این تاریخ بانک مرکزی عهده دار آن میشود . قبل از انقلاب اسلامی و تا اوایل دهه شصت ، تمامی اسکناس های کشورمان در اروپا چاپ می شد و سپس به کشور منتقل می شد . در حدود سال ۱۳۶۲ کارخانه چاپ اوراق بهادار توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس و راه اندازی شد تا بتوانیم اسکناس مورد نیاز را در کشور خودمان چاپ کنیم در سال ۱۳۸۱ نیز کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار در کشور به بهره برداری رسید تا بدین ترتیب تمامی مراحل تهیه اسکناس در داخل کشور انجام گیرد همچنین بانک مرکزی در راستای انجام این وظیفه قانونی، سازمان تولید اسکناس و مسکوک را راه اندازی کرد تا از آن طریق نسبت به مدیریت اسکناس موجود در بازار اقدام کند .

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود
اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

سازمان تولید اسکناس و مسکوک که در آدرس تهران، پاسداران، سه راه ضرابخانه قرار دارد ، مسئولیت چاپ و امحای اسکناس های رایج در بازار را بر عهده دارد البته اوراق ‌بهادار دیگری مانند اوراق مشارکت بانک‌های مختلف، اسناد هویتی مانند گذرنامه ها و شناسنامه ها و کارت‌هایی که جنبه امنیتی یا اعتبار خاصی دارد نیز به این مجموعه ارجاع داده و از مرحله طراحی تا اجرا و چاپ در این سازمان انجام می‌شود .

لازم به ذکر است که نکات امنیتی و حفاظتی شدیدی برای ورود به این سازمان انجام میگیرد و کارکنان آن تحت کنترل تدابیر شدید حفاظتی و بدون هیچگونه وسایل شخصی حتی موبایل ، وارد این سازمان میشوند . ساعت کاری از ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر است البته در زمان دولت آقای احمدی نژاد ، این سازمان در دوشیفت کاری اسکناس چاپ می کرد تا باعث افزایش نقدینگی (و شاید تورم) در جامعه شود !. در کشور ما چاپ اسکناس به صورت ۲۴ قطعه ای صورت می گیرد که هر دستگاه در روز ۵۰ هزار ورق اسکناس تولید می کنند و این یعنی چاپ یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه اسکناس توسط هر دستگاه .

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود
اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

کارمندان و کارگران سالن چاپ اسکناس و ضرب سکه با لباس کار مخصوص اجازه ورود به سالن را پیدا کرده و در فضایی با رطوبت ۵۵ و دمای بیش از ۲۰ درجه پشت ماشین های مخصوص مستقر می شوند . پشت هر ماشین چاپ اسکناس تقریبا پنج شش نفر مشغول کار هستند که علاوه بر نظارت بر چاپ اسکناس ها موظف به نقل و انتقال اسکناس های چاپ شده به سبدهای مخصوص نیز می باشند . حقوق دریافتی کاگرانی که پشت ماشین های چاپ اسکناس کار می کنند طبق اذعان خودشان معمولی است و یک کارگر ماهانه ۲ میلیون تومان دریافت می کند؛ البته دریافتی کارگران بسته به نوع تحصیلات و رتبه شغلی‌شان متفاوت است. تحصیلات این کارگران نیز عمدتاً لیسانس است .

لازم به ذکر است تولید اسکناس در ۲۷۰-۲۸۰ روز کاری در سال انجام می شود ضمن آنکه طبق اعلام مسئولان سازمان تولید اسکناس و مسکوک خروجی ماشین های چاپ اسکناس در یک سال ۲۳۰-۲۴۰ روز کاری است . طبق اعلام بانک مرکزی هزینه تولید یک قطعه اسکناس حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ تومان است .

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + ده =

بررسی

۵ ایده پولساز برای ساختن زندگی در منزل

۵ ایده پولساز برای ساختن زندگی در منزل ۵ ایده پولساز برای ساختن زندگی در منزل : خیلی‌ها دو…