قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

559
قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

تقریبا در در تمامی ادیان الهی مساله معاد و قیامت مطرح شده است و در دین اسلام ( به عنوان کامل ترین دین ) آیات و روایات بسیاری در این مورد وجود دارد . بنابر آموزه‌های اسلامی قیامت روزی است که تمام انسان‌ها به خواست الهی برای محاسبه اعمالی که در دنیا انجام داده‌اند در پیشگاه الهی حاضر می‌شوند . البته قبل از وقوع قیامت ، تغییرات عظیمی در خلقت رخ میدهد تا شرایط برای برپایی دادگاه عدل الهی مهیا شود . در مورد زمان برپایی قیامت ، سوالی که برای همه انسان ها پیش می آید اینست که قیامت چه زمانی اتفاق خواهد افتاد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود ؟

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود
قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

آنطور که بنظر میرسد دلیل اصلی برپایی قیامت ، برپایی دادگاه الهی و محاسبه اعمال انسان است . در این مرحله علاوه بر اعمالی که به صورت مُجَسَّم و عینی در پیش چشم انسان قرار داده میشود ، نامه اعمال انسان که تمام اعمال انسان در آن ضبط شده به او داده می‌شود . کسی که نامه اعمالش به دست چپش داده شود اهل دوزخ است و آنکه نامه اعمالش به دست راستش داده می‌شود نیکوکار بوده و اهل بهشت و رستگاری است . اما سوال اساسی اینست که این دادگاه و درواقع قیامت در چه زمانی رخ خواهد داد . بی شک آخرالزمان و قیامت جزو مجهولات اساسی هر انسانی است و با توجه به پوشیده بودن زمان دقیق برپایی قیامت ، ما تنها با توجه به روایات میتوانیم بگوییم که پیش نیازهای قیامت چیست . به این ترتیب میتوان نتیجه گرفت تا زمانیکه این پیش نیازها رخ نداده است قیامت رخ نخواهد داد .

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود
قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

یکی از مهمترین وقایعی که قبل از برپایی قیامت رخ خواهد داد ظهور و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) است که در روایات زیادی به آن اشاره شده است . پیامبر خدا (ص) می فرمایند : مردى از خاندان من حکومت خواهد کرد که نامش با نام من یکى است . اگر از دنیا جز یک روز نمانده باشد ، خداوند آن روز را دراز مى گرداند تا او حکومت را به دست گیرد . رسول اکرم (ص) نیز در وعده ظهور حضرت حجت (عج) می فرمایند : قیامت بر پا نمى شود تا زمانى که زمین از ستم و دشمنى آکنده شود ، آن گاه مردى از خاندان من قیام مى کند و زمین را ، همچنان که از ظلم و جور آکنده شده ، از عدل و داد پر مى کند .

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود
قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

امام باقر (ع) می فرمایند: «هر گاه قیام کند، به کعبه تکیه مى دهد و سیصد و سیزده مرد بر گردش حلقه مى زنند. نخستین سخنى که مى گوید این آیه است: «بقیّة اللّه براى شما بهتر است اگر ایمان داشته باشید». آن گاه مى فرماید: «من بقیّة اللّه روى زمین هستم و جانشین و حجّت او بر شما.» آن گاه هر کس بخواهد به او سلام دهد، چنین مى گوید: سلام بر تو اى باقیمانده خدا در زمین خدا . امام مهدى (عج) فرموده اند : «من بقیّة اللّه (باقیمانده حجّت هاى خدا) در زمینم و از دشمنان او انتقام مى گیرم .

از روایاتی که ذکر شد نتیجه میگیریم یکی از زمینه های برپایی قیامت ، تشکیل حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) است که عدالت واقعی را بر روی زمین به اجرا خواهد گذاشت . لذا تا حضرت صاحب الزمان (عج) ظهور نکرده اند قیامت نیز رخ نخواهد داد .

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2 نظرات

 1. خراطین

  ۱۳۹۶-۱۱-۲۷ at ۱۲:۱۲

  خوب بود ،، دنبال یه چیز دیگه تو گوگل بودم اومدم اینجا شانسی

  سایت جالبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

  پاسخ

 2. اختراع

  ۱۳۹۶-۱۲-۰۴ at ۰۹:۵۹

  واقعا خوب بود ،، نت برداری کردم

  سایت جالبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − پنج =

بررسی

ذکری که عبور از پل صراط را آسان می‌کند

ذکری که عبور از پل صراط را آسان می‌کند ذکری که عبور از پل صراط را آسان می‌کند : هر انسانی …