علایم عفونت سینوسی را بشناسیم

296
علایم عفونت سینوسی را بشناسیم

علایم عفونت سینوسی را بشناسیم

سینوس‌ها حفره‌های پر از هوا در داخل جمجمه و صورت هستند که وظایفی از جمله محافظت از مغز در مقابل ضربات خارجی ، سبک کردن جمجمه و بهبود و زیباتر کردن طنین صوت را به عهده دارند و در انسان به صورت ۴ جفت هستند . تمامی حفره های سینوسی یک مسیر به داخل مجاری بینی دارند تا آلودگی ناحیه سینوسی را از طریق ترشحات خارج نمایند . سینوس ها به کمک این ترشحات هم آلودگی ها را از داخل جمجمه خارج میکنند و هم باعث میشوند مجاری بینی و حلق گرم و مرطوب شود . عفونت سینوسی زمانی اتفاق می افتد که حفره های سینوسی دچار التهاب شود . عفونت سینوسی که آن را بیشتر با نام سینوزیت میشناسیم یک عفونت بسیار شایع مجاری بالایی تنفسی است که سالانه میلیون ها نفر در جهان را تحت تاثیر قرار میدهد و چون در داخل جمجه قرار دارد باید مورد توجه قرار گیرد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد علایم عفونت سینوسی با شما صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

علایم عفونت سینوسی را بشناسیم
علایم عفونت سینوسی را بشناسیم

علایم عفونت سینوسی

باید توجه داشت سینوزیت بک بیماری نیست و تنها التهاب و عفونتی است که در داخل حفره هایی در صورت ایجاد می شود . با شروع پاییز و کم کم فصل سرما این مشکل بیشتر به چشم می آید و گاهی به دلیل آب ریزش بینی و سردرد های مکرر زندگی شما را دچار اختلال می کند . اگر مراقیت های لازم برای کنترل سینوزیت صورت نگیرد ممکن است باعث افزایش عفونت در داخل جمجه شده و حتی برای بینایی فرد نیز مشکلاتی بوجود بیاورد . در علم پزشکى نقش بینى در سلامت بدن و حفظ سلامت سایر اعضاى بدن از اهمیت زیادی برخوردار است . همانطور که میدانید بینى به عنوان عضوى که گذرگاه هوایى تنفسى است و در تنفس و رسیدن اکسیژن به بدن نقش اساسى دارد و در سیستم دفاعى بدن به سبب تصفیه هوای ورودی از ذرات غبار و آلوده و میکروبها نیز نقش مهمی دارد .

ممکن است برخی اختلالات تنفسی باعث گرفتگی بینی شده در نتیجه فرد به تنفس دهانی روی بیاورد . مطالعات انجام شده نشانگر آن است میزان اکسیژن موجود در خون افرادى که تنفس دهانى دارند ، نسبت به کسانى که تنفس از راه بینى دارند، کمتر بوده که این مسئله عوارض و مخاطرات زیادى براى بیمار در بر دارد . البته بروز عارضه انسداد بینی ممکن است بعد از عمل زیبائی نیز اتفاق بیفتد .

علایم عفونت سینوسی را بشناسیم
علایم عفونت سینوسی را بشناسیم

وظایف سینوس ها

سینوس ها وظایف مهمی بر عهده دارند از جمله : سبک شدن استخوان جمجمه و استخوانهای صورت ، تقویت تن صدا ، عمل به عنوان ضربه گیر در برابر ضربات وارده به سر و صورت ، مرطوب و گرم کردن هوای تنفسی واره به مجاری تنفسی و همچنین تصفیه آن ، عایق بندی ساختارهای حساس از قبیل ریشه دندانها و چشمها در برابر نوسانات سریع دمایی حفره بینی را میتوان نام برد . سینوسهای مجاور بینی توسط سوراخهای ریزی ostia به حفره بینی مرتبط می باشند . توسط این روزنه ها تبادل هوایی صورت گرفته و ترشحات سینوس ها تخلیه میگردد . موکوس mucus یک ترشح لغزنده مخاط بینی از جنس کلوئید چسبناک و غلیظ که حاوی آنزیم های آنتی باکتریال نظیر لیزوزیم و پادتنها است . موکوس بطور طبیعی سفید و یا بی رنگ است .

علایم عفونت سینوسی را بشناسیم
علایم عفونت سینوسی را بشناسیم

مهمترین علایم عفونت سینوسی

از جمله نشانه های سینوزیت تغییر رنگ مخاط بینی که البته بسته به درجات وشدت آن متفاوت است ، اختلال در خواب به دلیل مشکل در تنفس ، آبریزش و همچنین احساس درد در نواحی از صورت و همچنین سر درد در ناحیه پیشانی گاها سرفه و تب های نه چندان شدید میباشد . ممکن است زمانی که سرتان را به جلو خم می کنید یا زمانی که به ناحیه ای که حفره های سینوسی تان زیر آن قرار دارد دست می زنید ، درد داشته باشید . سینوس های آرواره ای که زیر چشمهایتان قرار دارند نیز ممکن است زمانی که آنها را فشار میدهید یا لمس میشوند ، دردناک و ناراحت کننده باشند . یکی دیگر از علائم اصلی عفونت سینوس ها ، ترشحات بد رنگ سینوسی یا آب بینی است که در صورت داشتن عفونت سینوسی رنگ ترشحات سبز ، زرد یا کمی خونی خواهد بود .

افرادی که از آلرژی مزمن رنج میبرند،ممکن است پلیپ بینی داشته باشند که مانع از آبریزش میشود و زمینه را برای بروز عفونت مهیا می کند . مدت زمان طول کشیدن علائم مهم ترین عاملی است که تعیین می کند به مراجعه به پزشک نیاز دارید یا خیر . اگر بیشتر از ۷ روز از علائم عفونت سینوس رنج میبرید و علائم بهتر نشده اند ، لازم است تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید . احتمال زیادی دارد که باکتریها در سینوس هایتان رشد کرده باشند که میتواند باعث ایجاد عفونت ثانویه شود.این مورد،موقعیت را بدتر میکند و درد و ناراحتی بیشتری ایجاد می کند .

از مهمترین روشهای درمان میتوان به موارد زیر اشاره کرد : مرطوب نگه داشتن هوای تنفسی و بخور اکالیپتوس ، اسپری های بینی مخصوص که توسط دکتر متخصص تجویز میشود ، شست و شوی مجاری بینی به کمک آب نمک و همچنین برنامه غذایی سرشار از ویتامین ها .

علایم عفونت سینوسی را بشناسیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

بررسی

رهایی از سردرد با ماساژ ۴ نقطه حساس صورت

رهایی از سردرد با ماساژ ۴ نقطه حساس صورت رهایی از سردرد با ماساژ ۴ نقطه حساس صورت : قطعاً …