ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

580
ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

ما در طول عمر خود با اطلاعات زیادی مواجه هستیم و این اطلاعات از طریق حواس ما به ذهنمان مخابره میشوند . به عنوان مثال زمانیکه در خیابان راه میرویم و یا کاری انجام میدهیم حواس ما به عنوان ورودی ذهن مان پیام های محیطی را به مغزمان ارسال میکنند و مغز بطور ناخودآگاه تصمیم میگیرد که کدام اطلاعات را مورد توجه قرار داده و نسبت به کدام بی توجه باشد پس بنابراین مغز بطور پیوسته اطلاعات را فیلتر و دسته بندی میکند . اگر خوب به اطراف خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که برخی افراد هر اتفاقی هم که برایشان بیفتد حس مثبت اندیشی و امید همیشه همراهشان است ولی عده ای هم با کوچکترین اتفاق در زندگی خود احساس شکست میکنند اینجاست که اهمیت فیلترهای ذهنی مشخص میشود . درست است که این فیلتر کردن اطلاعت تا اندازه زیادی بطور ناخودآگاه انجام میشود اما ما میتوانیم از طریق برخی روش ها در آن تاثیر بگذاریم . در واقع ما از طریق تنظیم کردن هر روزه‌ی طرز فکر خودکار و غیر ارادی خود ، می‌توانیم ساختار جدیدی به ذهن خود بدهیم و در نتیجه بر روی رفتارها و احساسات خودمان تاثیرات مثبتی بگذاریم . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی
ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

همانطور که میدانید باورها و اعتقادات ما نقش اساسی در زندگی ما دارند اگر ما باورهای مثبت داشته باشیم نیمه پر لیوان را خواهیم دید و برعکس اگر باورهایمان منفی باشد دچار مشکلات زیادی خواهیم شد . شاید از خودتان بپرسید که این اعتقادات از کجا می آیند ؟ جواب این سوال بسیار مهم است و در واقع اساس علم NLP میباشد . شما دو کودک را درنظر بگیرید که در خانواده های متفاوت زندگی میکنند . هر کدام از این دو کودک تحت شرایط خاصی تربیت می یابند و حواس آنها اطلاعات مختلفی را به ذهنشان میفرستد . اگر دقت کرده باشید در خانواده های موفق اغلب فرزندان موفق تربیت میشوند و در خانواده های نابسامان کودکانی با انواع مشکلات رشد می یابند .

میتوان اینطور نتیجه گیری کرد که اطلاعاتی که یک فرد در طول عمر خود و حتی دوران کودکی از محیط اطراف خود (مخصوصا خانواده) بوسیله حواس خود (حس بینایی ، شنوایی ، بویایی ، لامسه ، چشایی و افکار ) دریافت میکند از فیلترهای ذهنی گذشته و به مرور زمان تبدیل به باورها و اعتقادات ما میشوند و همین باورها منشا همه رفتارهای ما خواهد بود . به همین دلیل است که  کودکی که در خانواده خود شاهد بی احترامی باشد در آینده رفتار محترمانه ای نخواهد داشت . به گفته آقای آنتونی رابینز : ما باید هر روز در آستانه دریچه ذهنمان به نگهبانی بایستیم و بدانیم که چه افکاری داریم و مسائل را چگونه درک میکنیم . برای این که بدانیم دقیقا به چه چیزی فکر می کنیم ، باید از خودمان بپرسیم که چه احساسی داریم . احساسات ابزار با ارزشی هستند که فوراً به ما می گویند به چه چیزی فکر می کنیم . داشتن احساس بد و افکار خوب در آن واحد غیر ممکن است .

ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی
ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

همانطور که اشاره شد روزانه حجم زیادى از اطلاعات دریافتى از محیط توسط ضمیرناخودآگاه فیلتر می‌شود . اطلاعاتی که از دنیای خارج وارد فیلترهای ذهنی شما عبور کرده و در ذهن شما جای می گیرند ، متشکل از تصاویر ، احساسات ، صداها ، بوها و مزه ها هستند که بازنمایی درونی پیدا می کنند و این بازنمایی درونی است که حالات و رفتار شما را تعیین می کند . ضمیرناخودآگاه هنگام فیلترکردن اطلاعات سه فرایند جالب بر روى اطلاعات انجام می‌دهد که عبارتند از : حذف (هر لحظه در حال حذف اطلاعاتی هستیم که از حواس خود دریافت میکنیم)، تعمیم (مرتب سازی اطلاعات) و تحریف( تفسیری متفاوت از اطلاعات دریافتی) . پس از انجام این سه تغییر ، بخش کوچکى از اطلاعات وارد ذهن می‌شود . حال دیگر این اطلاعات به قدری مهم هستند که در ذهن همانند یک قانون با آنها رفتار میکند .

 

نکاتی مهم برای ساختاربندی مجدد ذهن

اولین قدم شناخت افکار و تسلط بر آنهاست . شما به خوبی میتوانید تمامی افکار خود را شناخته و افکار مثبت را از منفی تشخیص دهید . شما می‌توانید یک لیست از تمام مشکلاتی که در طرز فکر خود دارید تهیه نمایید . یک معاینه ذهنی این اجازه را به شما می‌دهد که بفهمید ذهن شما دقیقا به سمت و سوی کدامیک از این طرز فکرهای منفی ، جهت‌گیری دارد . بعد از تسلط یافتن به افکار خود ، میتوانید جهت صحیحی به طرز فکر خود بدهید . فراموش نکنید که هر فکر منفی در اثر برخی از شرایط خاص رخ میدهد . سعی کنید تا جای ممکن ، تمام زمینه‌هایی که باعث ایجاد طرز فکرهای منفی و نادرست در شما می‌شوند را پیدا کنید و سپس آنها را به چالش بکشید . بررسی کنید ببینید در ذهن شما چه شواهد و مدارکی کاشته شده که باعث می‌شود از فلان طرز فکر منفی حمایت کنید و ساختار بندی ذهن شما را تحت تاثیر قرار دهد؟ به احتمال زیاد در ذهن شما قبلا هم نمونه‌های زیادی از این دست وجود داشته و شما توانسته‌اید بر آنها پیروز شوید ، این بار هم به راحتی می‌توانید .

ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی
ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

در برخی مواقع شاید خود شما دقیقا از ایرادات خود و طرز فکر منفی خود زیاد آگاهی نداشته باشید و بنظر شما همه چیز در حالت نرمال باشد اما یکی از دوستان و نزدیکان مورد اعتماد شما از طرز فکر منفی شما بگوید . شما میتوانید از نظر افراد دیگر در مورد خودتان کمک بگیرید و ببینید از نظر آنها آیا نگرش و طرز فکر شما ، بجاست یا نابجا . به جای اینکه خودتان را در قطب سیاه سیاه یا در قطب سفیدسفید قرار دهید و هیچ رنگی به جز سیاهی محض یا سفیدی محض را برای خودتان در نظر نگیرید، سعی کنید موارد را رتبه بندی کنید و به آنها از صفر تا ۱۰۰ نمره بدهید . مثلا در مورد یک شکست، این را به خاطر داشته باشید هر شکستی واقعا شکست نیست بلکه می‌تواند بخشی از حرکت شما به سمت موفقیت باشد . می توانید به این شکست از صفر تا صد نمره بدهید که تا چند قدم شما را به هدف نزدیک کرده است .

ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 11 =

بررسی

اصل پارتو چیست و چه تحولی در زندگی شما ایجاد می‌کند

اصل پارتو چیست و چه تحولی در زندگی شما ایجاد می‌کند تقریبا هرروز با چالش منابع محدود مواجه…