خرید بیت کوین در ایران چه مزایا و معایبی می‌تواند داشته باشد

319
خرید بیت کوین در ایران

خرید بیت کوین در ایران چه مزایا و معایبی می‌تواند داشته باشد

سال ۲۰۱۷ سالی شگفت‌انگیز برای ارز دیجیتال بیت کوین بود که تقریبا ۸ ساله شده است. طی یک سال گذشته ارزش این ارز دیجیتال به‌صورت شگفت‌آوری افزایش یافت تا جایی که از ارزش هر بیت کوین آن از مرز ۱۸۰۰۰ دلار هم گذشت. رشد چشمگیر بیت کوین درطول کمتر از یک سال موجب شده است که این ارز دیجیتال توجه افراد زیادی را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. همین امر موجب شده است که بانک‌های مرکزی سراسر دنیا نظرات خود درباره این ارز دیجیتال را بیان کنند. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا به بررسی شرایط خرید بیت کوین در ایران بپردازیم.

بزرگ‌ترین بانک‌های مرکزی جهان درباره بیت کوین چه می‌گویند

  • آلمان

آلمان کشوری است که اغلب شهروندانش هنوز هم به پرداخت پول نقد تمایل زیادی دارند. ولی بانک مرکزی آلمان نسبت به اهمیت ارزهای اینترنتی و دیجیتالی مانند بیت کوین کاملاً آگاه است و بیت کوین را بیشتر از نوعی ابزار جهت پرداخت، نوعی ابزار برای بازی سودآورانه می‌پندارد. به همین جهت بانک مرکزی آلمان درحال مطالعه روی این تکنولوژی برای سیستم پرداخت است.

 

خرید بیت کوین در ایران
خرید بیت کوین در ایران
  • چین

بانک مرکزی چین از سال ۲۰۱۵ در حال گسترش نوعی پول دیجیتال می‌باشد. اکنون بانک مرکزی چین به این نتیجه رسیده است که ایده آن‌ها کاملاً پخته شده است و آماده فعالیت می‌باشد؛ اما هنوز به‌صورت رسمی تاریخ آغاز فعالیت این ارز دیجیتال اعلام نشده است. بانک مرکزی چین بر این باور است ایجاد این‌چنین ارزی موجب بهبود روند پرداخت‌ها شده و امکان کنترل دقیقی را روی ارز ایجاد می‌کند. اکنون که بانک مرکزی چین به‌صورت کامل کنترل ارز دیجیتال را به دست گرفته است، مبادله بیت کوین را ممنوع کرده است.

  • بیت کوین در ایران

علی کاشمری، دارای دکترای تخصصی اقتصاد مالی از دانشگاه پوترا مالزی، کارشناس در مطالعات استراتژیک اقتصادی با اشاره به ممنوعیت استفاده از بیت کوین در چین و تبدیل ایران به یک بازار مناسب برای بازاریابان این حوزه، اخطار داد که حتی درصورتی‌که بانک مرکزی هم مجوز داد، بیت کوین نخرید، این حباب مخرب است.

این کارشناس امور اقتصادی براین باور است که رکود و شرایط فعلی اقتصاد در بخش‌های متعدد، موجب شده است که مردم ایران جهت حفظ ارزش دارایی‌ها، به سمت خرید طلا و ارزها رو بیاورند. حتی به تشویق تعدادی از سودجویان به سمت ارزهای دیجیتال سوق داده شده‌اند که درنهایت گرایش به خرید بیت کوین و… به ضرر مردم خواهدبود به آن‌ها آسیب خواهد زد.

خرید بیت کوین در ایران
خرید بیت کوین در ایران

ممنوعیت بیت کوین در چین موجب شده که این ارز دیجیتال بازار بسیار بزرگی را از دست بدهد. همین موضوع موجب شده که فعالان صنعت بیت کوین به دنبال یافتن بازارهای جایگزین باشند. در چنین موقعیت‌هایی بازارهایی که از بیت کوین دانش کافی نداشته باشند و درعین حال انگیزه کافی جهت فعالیت در این حوزه را داشته باشند و ایران دقیقاً یکی از مناسبترین گزینه‌های پیش رو است. مراکشی دلیل اصلی این موضوع را چنین عنوان کرد که چون مردم با کاهش سود بانکی، دیگر اولویتی جهت حفظ سپرده بلند‌مدت خود در بانک‌ها ندارند، همچنین اعتمادی هم به بورس ندارند و بازدهی فعالیت‌های تولیدی هم برایشان مقرون به‌صرفه نیست، مؤسسات مالی غیر بانکی هم دیگر اعتبار چندانی پیش مردم ندارند؛

بنا به دلایلی که در بالا ذکر شد مردم خرید طلا و دلار را ترجیح می‌دهند تا ارزش دارایی خود را حفظ نمایند. دراین‌بین اشخاص سودجو آن‌ها را تشویق می‌نمایند که بیت‌کوین بخرند و چندین برابر سود کنند. حتی اخبار بدست آمده حاکی از این است که این کار توسط برخی عوامل بانک‌ها و صرافی‌ها هم صورت می‌گیرد و برای خرید بیت کوین تبلیغ هم می‌کنند. البته احتمال دارد دولت یا بانک مرکزی بر این باور باشند که با هجوم مردم به بازار بیت ‌کوین، فشار تقاضا از دلار برداشته شود و مدتی قیمت دلار ثبات پیدا کند ولی روی‌هم این یک مسکن موقتی خواهد بود و در نهایت آسیب آن به مردم می‌رسد.

خرید بیت کوین در ایران چه مزایا و معایبی می‌تواند داشته باشد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

بررسی

استخراج ابری ارز دیجیتال یا Cloud Mining چیست

استخراج ابری ارز دیجیتال یا Cloud Mining چیست یکی از تکنیک‌های استخراج ارزها که به خرید سخ…