حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید

947
حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید

حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید

حفظ یا بهبود بینایی چشم : چشم ها بخش بسیار حساس و ظریفی از بدن هستند. ما با دقت نکردن در مورد فشار وارده به چشم و رعایت نکردن عادات خوب برای حفظ سلامتی چشم می توانیم به راحتی بینایی خود را به خطر بیندازیم یا آن را از بین ببریم. در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید را مورد بررسی قرار دهیم . همراه ما باشید .

 

حفظ یا بهبود بینایی چشم

حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید
حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید

۱ – بدست آوردن اطلاعات درباره نحوه عملکرد بینایی خود

با این کار متوجه خواهید شد که برای بهبود بینایی خود چه باید انجام دهید.

۲ – استفاده از نمودار چشمی

یک نمونه از نمودار چشمی را تهیه کنید وروی دیوار اتاق خود بچسبانید. سپس بهبود بینایی خود را با کمک آن بسنجید. منظور از نمودار چشمی همان حروف انگلیسی بزرگ و کوچکی است که چشم‌پزشک روی دیوار مطلب خود قرار می دهد و از شما می خواهد یک چشم خود را ببندید و با چشم دیگر جهت آنها را بگویید (بالا، پایین، راست و چپ).

۳ – انجام ورزش آرامش بخش برای چشم

دو تا کف دست خود را به هم بمالید تا گرم شود . سپس آنها را روی چشم های بسته خود قرار دهید . این کار را هر وقت که توانستید انجام دهید، به خصوص وقتی که با کامپیوتر کار می کنید . همچنین می توانید برای آرامش چشم هایتان، هر روز به نوبت کمپرس گرم (مثل حوله گرم) و سرد (کیسه یخ) روی آنها بگذارید .

– ورزش ۲۰-۲۰-۲۰ را انجام دهید، یعنی هر ۲۰ دقیقه یکبار، ۲۰ ثانیه به جایی در ۲۰ فوتی (حدود ۶ متری) خود نگاه کنید. با این کار بینایی شما خیلی بهتر می شود.

– انگشت شست خود را در فاصله ۱۲ سانتیمتری از جلوی صورت خود بگیرید و به آن خیره شوید. بعد از ۵ ثانیه، به چیزی دورتر از آن نگاه کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید. هر وقت که توانستید این تمرین را انجام دهید.

۴ – حفظ رطوبت چشم

حفظ رطوبت طبیعی چشم ها، یکی از مهم ترین کارها برای حفظ سلامت آنهاست. خشکی چشم باعث خارش، قرمزی و درد آنها می شود . لذا به طور مرتب پلک بزنید، حتی وقتی که به تلویزیون نگاه می کنید و یا با کامپیوتر کار می کنید .

۵ – افزایش انعطاف پذیری چشم

اگر به طور مرتب ورزش کنید، متوجه می شوید که چقدر بدنتان انعطاف دارد. اگر تمرینات کششی انجام ندهید و یا برای مدت زمان طولانی فقط از یک سری از عضلات خود به طور یکنواخت استفاده کنید و آنها را خم و راست نکنید، انعطلف پذیری آنها کم می شود . در مورد چشم ها نیز همینطور است. اگر شغل شما طوری است که مجبورید مدت زمان طولانی به یک جا نگاه کنید (مثل صفحه مانیتور)، هر چند مدت یکبار چشم خود را از روی کارتان بردارید و به اجسام دیگری خیره شوید . هرگز برای زمان طولانی به یک جا خیره نشوید، بلکه بالا و پایین و اجسام دور و نزدیک را هم نگاه کنید تا انعطاف پذیری چشم ها حفظ شود.

حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید
حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید

۶ – کاهش میزان روشنایی مانیتور

با این کار چشم ها آرام می شوند، البته نباید روشنایی مانیتور را خیلی کم کنید، زیرا با این کار به سختی می بینید. همچنین مانیتور خود را در جایی قرار دهید که نور از روی آن به چشم های شما منعکس نشود.

۷ – استراحت هر چند وقت یکبار به چشم ها

اگر کار شما طوری است که مدت زمان طولانی به جا نگاه می کنید (مثل کتاب، مانیتور و …)، هر چند مدت یکبار به چشم ها استراحت دهید . اگر هر ساعت، ۱۰ دقیقه استراحت کنید و چشم های خود را ببندید، از خستگی چشم ها جلوگیری می شود و چشم ها می توانند خودشان را التیام دهند.

۸ – کاهش استرس و فشار روی چشم ها

هر کدام از اندام های بدن، پاسخ متفاوتی به استرس و فشار وارده به خود می دهند . وقتی چشم ها تحت فشار و استرس مداوم هستند، مانند تماشای زیاد تلویزیون، کار زیاد با کامپیوتر و بازی بیش از حد با موبایل و تبلت و…، بینایی شما کم می شود . سعی کنید تا حد امکان از نور طبیعی برای کارهای چشمی استفاده کنید و هر چند وقت یکبار از وسیله خود (تلویزیون، موبایل و …) دور شوید. با این کار بینایی شما بهتر می شود.

۹ – خوابیدن کافی

حتما دقت کرده اید وقتی برای مدت زمان طولانی به مقدار کافی نمی خوابید، دچار خستگی و سردرد می شوید. همچنین حتما متوجه شده اید که تار می بینید و به سختی می توانید چشم های خود را باز نگه دارید.

خواب کافی برای تمامی عملکردهای بدن لازم است و استراحت کافی به بهبود بینایی کمک می کند، زیرا خوابیدن باعث می شود عضلات خسته چشم کاملا استراحت کنند.

حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید
حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید

۱۰ – محافظت از چشم ها در برابر اشعه ماورای بنفش

در مقابل نور آفتاب، از عینک آفتابی با کیفیت مناسب و ضد اشعه ماورای بنفش استفاده کنید.

۱۱ – غذای چشم ها

همانند استراحت، چشم ها نیز برای عملکرد صحیح، به تغذیه مناسب نیاز دارند . هویج، زردآلو، کدو حلوایی، انبه و سایر موادغذایی غنی از بتاکاروتن برای چشم ها مفیدند . از خوردن تنقلات بی ارزش مثل چیپس و پفک خودداری کنید.

۱۲ –  نوشیدن به میزان کافی آب

به طور میانگین، ۶۰ درصد بدن انسان را آب تشکیل می دهد . اگر چشم های شما معمولا خشک و خسته هستند و تار می بینید، سعی کنید آب بیشتری بنوشید. غیر از این، نوشیدن آب کافی برای کل بدن مفید است.

۱۳ – خوردن مکملهای ویتامینی

تحت نظر پزشک از مکمل ویتامین A و ویتامین C و نیز امگا-۳ استفاده کنید که برای چشم ها مفیدند. امگا-۳ باعث حفظ سلامت شبکیه چشم می شود و از کاهش بینایی در اثر افزایش سن جلوگیری می کند.

۱۴ – مصرف اسیدهای آمینه 

تحت نظر پزشک از مکمل اسید آمینه استفاده کنید. اسیدآمینه ها به خصوص تورین برای سلامت چشم ها لازم هستند. اسیدهای آمینه از چشم ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند، بافت چشم را سالم نگه می دارند و از کاهش بینایی جلوگیری می کنند.

 

چند نکته در رابطه با حفظ یا بهبود بینایی چشم

حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید
حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید

۱ – در محل تاریک تلویزیون نبینید و با کامپیوتر کار نکنید.

۲ – اگر تمام شب را بیدار مانده اید و چشم هایتان خسته اند، موقع استراحت چند برش خیار تازه روی چشم های خود قرار دهید.

۳ – دقت کنید موقع دیدن اجسام، چه حسی دارید. استرس باعث بروز مشکلات بینایی می شود.

۴ – در مورد اینکه چگونه به طور صحیح از چشم هایتان برای دیدن استفاده کنید، اطلاعاتی کسب کنید.

۵ – به یاد داشته باشید که بینایی شما فورا خوب نمی شود. بهبود بینایی آهسته، ولی دائمی است.

۶ – سه یا چهار بار در روز چشم های خود را بشویید ( همان شستن صورت).

۷ – اگر با انجام کارهای بالا، بینایی شما بهتر نشد، کار درست این است که نزد چشم پزشک بروید. اگر چشم شما واقعا مشکلی داشته باشد، چاره ای جز استفاده از عینک ندارید.

حفظ یا بهبود بینایی چشم با چند راهکار مفید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 3 =

بررسی

تقویت چشم و بهبود بینایی با ۶ ماده غذایی

تقویت چشم و بهبود بینایی با ۶ ماده غذایی تقویت چشم و بهبود بینایی با ۶ ماده غذایی : چشم یک…