آموزش نه گفتن به دیگران تنها در چند گام ساده

541
آموزش نه گفتن به دیگران

آموزش نه گفتن به دیگران تنها در چند گام ساده

یكی از اصلی‌ترین مهارت‌های زندگی، مهارت «نه» گفتن می‌باشد. هر شخصی می‌تواند با فراگرفتن و گسترش آن به مرور زمان به‌سادگی به سایرین پاسخ منفی بدهد. شخصی كه این مهارت را فرامی‌گیرد به‌سادگی می‌تواند كارهایی را كه به آن تمایل ندارد رد كند و بسیار مؤدبانه درمقابل خواسته‌های غیراصولی سایرین، پاسخ منفی داده و از استرس، نگرانی وخشم حاصل‌از پذیرش اجباری درخواست‌های سایرین در امان بماند. در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک به آموزش نه گفتن به دیگران را فراخواهیم گرفت. با ما همراه باشید

این مهارت همانند دیگر مهارت‌های زندگی باید از همان ابتدای كودكی یادگرفته شود، تا شخص در بزرگسالی از مواجهه و برخورد بار سایرین نترسیده و بدون ترسی موقعیت‌هایی را كه به هر شكل مشكلات جدی برای او ایجاد می‌كند رد کند. مهارت «نه» گفتن یعنی اعتماد به نفس، اراده و پایبندی برحقوق خود و نباید به اشتباه به‌مفهوم مخالفت محض با اطرافیان از آن برداشت شود. باكمال تأسف درجامعه كنونی ما، كودكی مؤدب و خوب قلمداد می‌شود كه درمقابل بزرگترها سكوت كند و هیچ‌وقت از خود دفاع نكند. به‌عبارت ساده‌تر همواره همه آموزش، اطراف حول بله گفتن می‌چرخد.

آموزش نه گفتن به دیگران
آموزش نه گفتن به دیگران

شیوه «نه» گفتن یكی از موارد مهم در حیطه روانشناسی بحساب می‌آید كه والدین وظیفه دارند این مهارت را به مناسبترین صورت به كودك آموزش دهند. البته این موضوع بانحوه پرورش اعتماد به نفس در كودك ارتباط دارد. اشخاصی كه دارای اعتماد به نفس بالایی می‌باشند به‌راحتی و به آسانی و دركمال احترام از واژه «نه» استفاده می‌كنند، درمقابل شخصی كه اعتماد به نفس كمتری دارد ازترس این‌كه مبادا از جمع اطرافیان و دوستانش طرد شود از پاسخ منفی هراس دارد.

خانواده، والدین، مربیان و مسئولان بخش‌های آموزشی به عنوان الگو می‌توانند این تکنیک را به سادگی و بموقع به كودك آموزش دهند. البته به شرطی كه آن‌ها خود راهکار صحیح پاسخ‌دهی منفی را فرا گرفته باشند و به سادگی از كلمه «نه» استفاده كنند تا آموزش مؤثری داشته باشند.

كودكان از رفتار والدین و معلمان بیشتر از آموزش كلامی تأثیر می‌گیرند. بجهت آموزش باید از مسائل بسیار ساده شروع كنیم، سن سه تا چهار سالگی هم ایده‌آل‌ترین زمان جهت یادگیری كودكان ماست زیرا كودك در این سنین به آرامی دنبال استقلال است.

والدین باید توجه داشته باشند درزمان آموزش به كودكان نباید تسلیم و دلسرد شوند، آن‌ها باید بدون استفاده از ابزار خشم و عصبانیت باقاطعیت رفتار كنند. والدین باید با درك نیازهای كودك و بدون خشم درگفتن كلمه «نه» ثابت‌قدم باشند درغیر این صورت مراحل آموزش بامشكل مواجه خواهد شد. از سویی قاطعیت والدین تأثیر اساسی در شكل‌گیری شخصیت كودكان خواهد داشت.

آموزش نه گفتن به دیگران
آموزش نه گفتن به دیگران

پدر ومادر یا هر شخصی كه مسئولیت نگهداری و تربیت كودك را برعهده دارد می‌تواند در قالب داستان و بازی تکنیک «نه» گفتن را با كودك تمرین كند و در این تمرین‌ها، خطرات خجالت كشیدن و «نه» گفتن را برای او توضیح دهد. كودك باید متوجه باشد در صورت قرارگرفتن درشرایط سخت و در صورتی كه احساس مناسبی نسبت به انجام درخواست اطرافیان ندارد، می‌تواند از انجام درخواست اطرافیان خودداری كند و به خواسته آنها پاسخ منفی دهد.

كودك باید آگاه باشد که «نه» گفتن، پررویی، گستاخی و بی‌ادبی بحساب نمی‌آید بلكه رد محترمانه خواهش یكی از دوستان یا اطرافیان است. «نه» گفتن نوعی تکنیک است‌كه باید فرابگیریم و در تعاملات روزمره از آن استفاده نماییم.

آموزش نه گفتن به دیگران تنها در چند گام ساده نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 12 =

بررسی

۵ تمرین کارساز برای اینکه به یک مذاکره کننده موفق تبدیل شویم

۵ تمرین کارساز برای اینکه به یک مذاکره کننده موفق تبدیل شویم به احتمال فراوان همانند بسیار…