۱۱ بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند

808
11 بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند

۱۱ بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند

۱۱ بند کاربردی قانون کار :  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصل نوزدهم (مربوط به حقوق ملت ) تصریح نموده است (مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد ، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود ) . برای همه اعم از کسانی که برای مجموعه هائی مشغول به کار هستند تا مسئولین حقوق و دستمزد که وظیفه محاسبه و پرداخت حقوق رو بر عهده دارند مود استفاده می باشد .

اینکه چه مبالغی و با چه قوانینی باید در ازاء انجام کار مشخص کارکنان به ایشان پرداخت شود و همچنین کارکنان بدانند که به موجب فعالیت هائی که انجام می دهند توقع دریافت چه مبالغی رو از کارفرمایان داشته باشند.

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم با ۱۱ بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند آشنا شویم . همراه ما باشید .

 

۱۱ بند کاربردی قانون کار

11 بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند
11 بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند

۱ – میزان حداق حقوق و مزایا

حداقل حقوق و مزایا در ابتدای هر سال توسط وزارت کار و امور اجتماعی اعلام می گردد.

۲ – ساعت کار استاندارد

در طول هفته ۴۴ ساعت به ازاء کارهای معمولی و ۳۶ ساعت به ازاء کارهای سخت و زیان آور می باشد، که عدد ماهیانه آن ۱۷۶ ساعت بوده و کارفرما در خصوص میزان بکارگیری تعداد ساعات روزانه فعالیت کارمند می تواند با او توافق نماید، ولی نباید ساعات کار عادی از ۴۴ ساعت در هفته بیشتر شود.

۳ – مرخصی

در کارگاه های دارای ۱۰ نفر کارمند و بیشتر ، مرخصی سالیانه کارمندان ۲۶ روز و متناسب با کارکر کارکنان می باشد و فقط ۹ روز آن می تواند در سال ذخیره شود. مرخصی کارمندانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند۳۰ روز کاری در سال است. در کارگاه های دارای ۹ نفر و کمتر کارمند میزان مرخصی سالانه با حقوق ۲۱ روز کاری بوده که کارمند فقط می تواند ۵ روز آن را ذخیره نماید. در این قبیل کارگاهها مرخصی کارمندانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند ۲۴ روز کاری در سال می باشد.

11 بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند
11 بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند

۴ – مرخصی زایمان و شیردهی

مرخصی زایمان برای کارمندان زن که به فرزندخود شیر می دهند. چنانچه زایمان یک یا دوقلو باشد ۶ ماه و برای زایمان ۳ قلو یا بیشتر یکسال می باشد. تایید شیردهی مادر به فرزند به عهده پزشک معتمد می باشد. در مورد زنان کارمندی که به فرزند خود شیر نمی دهند، مرخصی زایمان ۹۰ روز و چنانچه زایمان ۲ قلو یا بیشتر ۱۰۴ روز خواهد بود. طبق ماده ۷۸ قانون کار در کارگاههایی که دارای کارمند زن است کارفرما مکلف است به بانوان شیرده تا پایان دو سالگی پس از هر سه ساعت ، نیم ساعت فرصت شیر دادن بدهد این فرصت جزء ساعات کار آنان محسوب می شود.

۵ – فوق العاده نوبت کاری

۱ – در صورتی که نوبت کار کارمند در صبح و عصر واقع شود ۱۰ درصد حقوق ماهانه خود را علاوه بر حقوق به عنوان فو ق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد

۲- در صورتیکه نوبت کار کارمند در صبح و عصر و شب واقع شود ۱۵ درصد حقوق ماهانه خود ار علاوه بر حقوق به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد

۳- در صورتیکه نوبت کار کارمند در صبح و شب یا عصر و شب واقع شود ۲۲/۵ در صد حقوق ماهانه خود ار علاوه بر حقوق به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد.

۶ – اضافه کاری

۱- در شرایط عادی هر کارمند می تواند روزانه ۴ ساعت اضافه کار انجام دهد

۲- اضافه کار باید با توافق طرفین باشد

۳- میزان فوق العاده اضافه کار ۴۰ در صد اضافه بر مزد هر ساعت کارعادی می باشد. انجام کار در تعطیلات کاری بر خلاف قوانین کار می باشد مگر با ارائه دریاتف تعطیلی جایگزین از کارفرما.

11 بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند
11 بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند

۷ – بیمه

کلیه کارفرمایان ی مشول قانون کار جمهوری اسلامی ایران مکلف اند بر اساس قانون تامین اجتماعی و ماده ۱۴۸ قانون کار نسبت به بیمه نمودن کارمندان واحد خود اقدام نمایند و در صورت استکناف با توجه به ماده ۱۸۳ قانون فوق الذکر با آنها رفتار خواهد شد.

۸ – عیدی و پاداش

برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی عیدی و پاداش کارمندانی که ۱۲ ماه تمام اشتغال به کار داشته اند معادل ۲ ماه آخرین حقوق می باشد منوط به این که از سقف ۹۰ برابر حقوق مزد روزانه تجاوز ننماید. عیدی کارمندانی که کمتر از ۱۲ ماه سابقه کار داشته باشند متنا سب با ماههای کارکرد آنان پرداخت می شود.

۹ – خدمت نظام وظیفه

خدمت نظام وظیفه و همچنین شرکت داوطلبانه کارمندان در جبهه از تاریخ ۱۳۶۹/۱۲/۱۵ تا ۱۳۸۳/۳/۸ جزء سنوات خدمت و کار آنان محسوب می شود مشروط به آنکه کارمند از همان کارگاه به خدمت اعزام شده و پس از پایان خدمت وظیفه نیز در همان واحد ادامه کار دهد.

۱۰ – پاداش بازنشستگی

پاداش بازنشستگی به میزان سالی ۱ ماه آخرین حقوق می باشد و فقط در هنگام بازنشستگی کارمند ، از سوی کارفرما قابل پرداخت است.

۱۱ – اخراج و سنوات

در صورتیکه اخراج کارمندی مورد تایید مراجع حل اختلاف مقرر در قانون کار قرار گیرد، کارفرما مکلف است به نسبت هر سال سابقه کار معادل یک ماه آخرین حقوق کارمند را به عنوان حق سنوات به وی پرداخت نماید. کارمندانی که از کار اخراج می شوند باید به اداره کارو امور اجتماعی محل کار خود مراجعه و دادخواست رسیدگی دهند در صورتیکه اخراج مورد تایید واقع نشود ، کارفرما مکلف است کارمند را به کار بازگرداند.

۱۱ بند کاربردی قانون کار که یک کارمند باید بداند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 9 =

بررسی

میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۷ به همراه جزئیات قانون کار جدید

میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۷ به همراه جزئیات قانون کار جدید هر سال قبل از شروع تعطی…