کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران در استرس

681
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران در استرس

همه ما کم و بیش از تاثیرات استرس بر زندگی خود اطلاع داریم و سعی میکنیم در برنامه روزانه خود این استرس را به حداقل برسانیم . مردم شهرهای بزرگ با استرس های زندگی شهری بخوبی آشنا هستند و تقریبا همه روزه با آن روبرو میشوند . در یک بررسی که اخیرا انجام گرفته لیستی از ۱۵۰ شهر بزرگ در کشورهای مختلف تهیه شده که یک رتبه بندی بر اساس مقدار استرسی است که مردم ساکن این شهرها تحمل میکنند . ما به چند مورد از این شهرها اشاره خواهیم کرد که شهروندانش کمترین استرس را در زندگی خود تجربه میکنند و زندگی مملو از آرامشی دارند و سپس در ادامه به رتبه شهر تهران در این لیست خواهیم پرداخت . پس با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما را با کم استرس ترین شهرهای جهان آشنا کنیم .

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

کم استرس ترین شهرهای جهان

وقتی صحبت از استرس زندگی شهری به میان می آید عوامل مختلفی در ذهن تداعی میشود . ترافیک شهری ، مترو ، حس آرامش و امنیت در شهر ، نور کافی و روشنایی در سطح شهر ، فضاهای سبز و مکان های تفریحی از جمله فاکتورهای مهمی هستند که در میزان استرس یک شهر تاثیرگذار هستند . با رشد جمعیت‌ شهری ، مساله شهرنشینی و سلامت روانی به‌طور فزاینده‌ای هر روز مهم‌تر می‌شود . بیش از نیمی از جمعیت جهان اکنون در مناطق شهری زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود این میزان تا سال  ۲۰۵۰، به دوسوم جمعیت جهان افزایش پیدا کند . این روند در ایران نیز رخ خواهد داد و موجب گسترش شهرهای کوچک و رشد شدید کلان‌شهرها خواهد شد که نیاز به مدیریت صحیح و مناسب را در این میان افزایش می‌دهد تا از افزایش استرس، بیماری‌های روانی و فیزیکی و اثرات منفی روانی زندگی شهری جلوگیری کند .

همچنین بخوانید :   با این راهکارها و ترفندها با آلرژی فصلی بجنگید

رویکرد دولت ها و ملت های مختلف جهان به مساله استرس یکسان نیست و هر کدام از کشورهای جهان با توجه به تواناییها و فرهنگ خودشان با این مساله روبرو میشوند لذا برخی از کشورها وضعیت بهتری نسبت به بقیه دارند . در ادامه به کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران در رده بندی شهرهای جهان بر اساس استرس خواهیم پرداخت .

۱ – اشتوتگارت Stuttgart آلمان 

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

شهر اشتوتگارت در آلمان در صدر این لیست قرار دارد و کم استرس ترین شهر جهان شناخته شده است . مردمی که در این شهر زندگی می کنند کمترین استرس را در زندگی روزانه خود دارند . این شهر بیشترین امتیاز خود را در میزان فضای سبز ، قدرت خرید خانواده ها و برابری جنسیتی کسب کرده است . هرچند کم استرس ترین شهر جهان همچنان از لحاظ آلودگی صوتی و میزان روشنایی در بالاترین حد قرار ندارد و شاید بتوان این دو را تنها موارد استرس زا در این شهر دانست .

۲ – لوگزامبورگ Luxembourg لوگزامبورگ

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

لواگزامبورک شهری کوچک است در کشوری کوچک که در میان ثروتمندترین کشورهای جهان نیز قرار گرفته است. کم بودن جمعیت ، فضای سبز بسیار ، امنیت اجتماعی و سلامت روانی از جمله مواردی است که مردمان این شهر نگرانی درباره آنها ندارند. اما شاید بتوان گفت چیزی که آنها را ناراحت می کند مدت زمان کم روشن بودن هوا و میزان آلودگی صوتی است .

۳ – هانوفر Hannover آلمان

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

هانوفر مرکز ایالت فدرال نیدرزاکسن است و یکی از مراکز مهم در شمال آلمان به شمار می رود. به گفته این سایت ، هانوفر نیز از جمله شهرهاییست که در آن فضای سبز نقش مهمی دارد ، آلودگی صوتی کم است ، قدرت خرید خانواده ها بالاست و در نتیجه مردم آن ریلکس تر بوده و از سلامت روان بیشتری برخوردارند. اما چیزی که در این شهر امتیاز کمتری گرفته است میزان روشنایی در طول روز و در کل میزان روشنایی شهر است .

همچنین بخوانید :   با همسر زود رنج و حساس خود چگونه رفتار کنیم

۴ – برن Bern سوییس

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

برن پایتخت کشور سوییس و چهارمین شهر پرجمعیت آن است . این شهر همواره در لیست برترین شهرهای جهان از نظر کیفیت زندگی قرار گرفته است . برن از جمله شهرهاییست که فضای سبز و طبیعت زیبایی دارد ، در این شهر برابر جنسیتی و قومیتی از اهمیت بالایی برخوردار است و مردم رضایت کافی از ترافیک شهری و حمل و نقل عمومی شهر دارند . با اینحال به نظر می رسد چیزی که به مردم این شهر استرس وارد می کند آلودگی صوتی و کمبود نور در شهر است .

۵ – مونیخ Munich آلمان

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان پس از برلین و هامبورگ است و همچنین یکی از شهرهای ثروتمند آلمان به شمار می رود که جاذبه های دیدنی بسیاری نیز دارد. مراکز دیدنی جشن ها ، امکانات و برنامه های فرهنگی موجب شد این شهر در رتبه چهارم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار بگیرد. اما مردمی که در چهارمین شهر مهم جهان زندگی می کنند از چه چیزهایی رضایت دارند؟ بر اساس آمارهای گرفته شده قدرت خرید مردم و برابری جنسیتی از جمله مواردیست که مردم شهر مونیخ از آن رضایت کامل دارند پس از آن سیستم حمل و نقل خوب و امنیت شغلی نیز استرس آنها را کاهش می دهد . اما از سوی دیگر کمبود نور و آلودگی صوتی موجب نارضایتی آنها گردیده است .

۶ – بوردو Bordeaux فرانسه

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران
کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران

بوردو یک شهر بندری در جنوب غربی فرانسه است که کنار رودخانه گارون واقع شده است. بوردو ششمین شهر بزرگ فرانسه بعد از پاریس ، مارسی ، لیون ، تولوس و لیل است. سیستم حمل و نقل مناسب و ترافیک کم هر دو موجب می شوند آلودگی های صوتی و آلودگی هوا نیز کم شود و مردم این شهر از این چهار مورد رضایت کافی داشته باشند. علاوه بر اینها وجود فضای سبز نیز باعث خوشحالی مردم است. اما از سوی دیگر بوردو نیز همچون سایر شهرهای اروپایی مدت زمان کوتاهتری دارای نور طبیعی خورشید است که همین موجب شده تا نور فضای شهر در ساعاتی از روز از نظر ساکنین آن کم باشد . شاید برایتان جالب باشد بدانید مردم این شهر از امنیت شغلی کافی برخوردار نیستند .

همچنین بخوانید :   چرا قلب منشأ احساسات قوی مانند عشق می باشد

 و اما … تهران Tehran ایران

احتمالا شما نیز حدس زده باشید که شهر تهران جزو شهرهای پراسترس جهان باشد . حق با شماست . متاسفانه شهر تهران یکی از پر استرس ترین پایتخت ها به شمار می رود که در میان ۱۵۰ شهر این لیست در رتبه ۱۴۵ ایستاده است . بدون شک خود ما هم بیش از هر چیز میدانیم مواردی همچون شلوغ بودن شهر از لحاظ جمعیت ، سیستم حمل و نقل عمومی و مهم تر از همه آلودگی هوا از جمله مواردیست که باعث استرس در فضای شهر می گردد .

کم استرس ترین شهرهای جهان و رتبه تهران در استرس نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

بررسی

هر روز ۱۰ دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

هر روز ۱۰ دقیقه برای خودتان وقت بگذارید شاید برای شما پیش آمده که احساس نا امیدی و نارضایت…