کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود

564
کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود

کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود

از سال ۱۹۷۵ که کاوشگر وایکینگ ۱ بسوی مریخ پرتاب شد تا به امروز ، دانشمندان بسیاری در آرزوی فتح مریخ و کشف اسرار این سیاره سرخ بودند . در ادامه این اکتشافات قرار است که به زودی کاوشگر اینسایت به سمت مریخ پرتاب شود تا ساختار لایه های درونی این سیاره را مورد بررسی قرار دهد . ناسا به تازگی آخرین تست محیطی اصلی روی کاوشگر InSight را با موفقیت به انجام رساند تا بدین ترتیب از برنامه زمانبندی خود برای تکمیل این پروژه پیشی بگیرد . کاوشگر مذکور قرار است در اردیبهشت ۹۷ به فضا پرتاب شده و در نهایت روی سطح کره مریخ فرود بیاید . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاوشگر اینسایت ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود
کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود

کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود

همانطور که اشاره شد در اردیبهشت ۱۳۹۷ قرار است کاوشگری موسوم به اینسایت InSight به سوی مریخ پرتاب شود . هدف اصلی این سایت در مریخ ، بررسی ساختار لایه‌های درونی این سیاره است . نخستین بار است که کاوشگری با این هدف ، راهی سیاره سرخ می‌شود. هدف اغلب کاوشگرهای قبلی مریخ، بررسی جو و ساختار سطحی این سیاره بوده است . ابتدا این کاوشگر قرار بود سال گذشته به مریخ پرتاب شود ، اما بروز نقص فنی در هفته‌های آخر آماده‌سازی کاوشگر ، باعث شد پرتاب آن به مریخ لغو شده و به اردیبهشت ۹۷ موکول شود . زیرا زمین و مریخ هر دو سال یکبار به نزدیک‌ترین فاصله نسبت به هم می‌رسند و برای ارسال کاوشگر به این سیاره ، ازچند ماه قبل از این حالت فرایند ارسال کاوشگر آغاز میشود .

کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود
کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود

کاوشگر مذکور به محض فرود روی سطح مریخ عملیات تحقیقاتی خود برای درک بهتر چگونگی شکل گیری و نحوه تحول مریخ را بر روی اتمسفر و خاک این سیاره آغاز خواهد کرد . اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، عملیات پژوهشی InSight از اواخر ماه نوامبر آغاز می شود . مریخ از نظر زمین‌شناسی سیاره غیرفعال و تقریبا مرده‌ای محسوب می‌شود ، زیرا میلیون‌ها سال است در آن پدیده‌هایی همچون زلزله و آتشفشان رخ نمی‌دهد . همین ویژگی باعث می‌شود تا بررسی و مدل‌سازی ساختار لایه‌های درونی مریخ اندکی سخت باشد ، اما این سایت به کمک یک لرزه‌نگار حساس و ویژه قادر است هر گونه لرزش احتمالی در مریخ را ثبت و بررسی کند . این لرزش‌ها عموما در نتیجه برخورد شهاب سنگ‌ها در مریخ ایجاد می‌شود و بررسی آنها به دانشمندان کمک می‌کند مدل‌سازی دقیقی از ساختار درونی سیاره انجام دهند .

شناخت ساختار درونی مریخ به دانشمندان کمک می‌کند علت برخی اتفاقاتی را که روی سطح و جو این سیاره طی میلیون‌ها سال گذشته رخ داده است بفهمند . به طور مثال، آیا مریخ در گذشته میدان مغناطیسی داشته یا خیر؟ اگر داشته، این میدان چگونه به مرور زمان ضعیف شده است؟ همین موضوع یکی از علل کاهش غلظت جو مریخ و شاید نابودی حیات احتمالی در آن است .

کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود
کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود

از طرفی دانشمندان می‌خواهند علت سردشدن گوشته مریخ را بدانند، زیرا این اتفاق باعث شده آتشفشان‌های مریخی به مرور غیرفعال شوند. همچنین سردشدن گوشته موجب توقف تدریجی زمین‌لرزه‌ها در این سیاره شده است، زیرا یکی از عوامل مهم وقوع زمین لرزه در زمین حرکت صفحات پوسته روی گوشته مذاب و خمیری‌شکل زمین است. اما این تمام ماموریت اینسایت نیست. زمانی که این کاوشگر روی مریخ فرود بیاید، قادر است با ابزارهای خاصی به حفاری در این سیاره بپردازد و ترکیبات سنگ و خاک آن را تا عمق چند متری بررسی و کاوش می‌کند؛ چیزی که تا پیش از این سابقه نداشته است .

حدود دو سال پیش زمانی که اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده می‌شد، مدیران این ماموریت از مردم جهان خواستند تا نام خود را در وبگاهی که معرفی کرده بودند، ثبت کنند تا این اسامی در یک دیسک کوچک همراه با کاوشگر به مریخ پرتاب شود . بیش از ۸۰۰ هزار نفر نام خود را در این سامانه ثبت کرده اند . شما میتوانید با مراجعه به آدرس اینترنتی https://mars.jpl.nasa.gov/participate/send-your-name/insight  مشخصات کامل این پروژه را مشاهده فرمایید . لازم به ذکر است ناسا در حال تلاش برای شناخت هرچه بیشتر مریخ است تا بتواند تا سال ۲۰۳۰ اولین ماموریت انسانی به مریخ را ترتیب دهد .

کاوشگر اینسایت برای پرتاب به مریخ آماده میشود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 1 =

بررسی

آشنایی با تلسکوپ هابل و نحوه کارکرد آن

آشنایی با تلسکوپ هابل و نحوه کارکرد آن اکتشافات فضایی از جمله هیجان انگیزترین کارهای بشر ا…