آموزش کامل و مرحله‌ای کاشت زعفران در منزل

1,122
کاشت زعفران در منزل

آموزش کامل و مرحله‌ای کاشت زعفران در منزل

زعفران گیاهی کم‌توقع بوده که می‌توان آن رادر محیط و فضای خانه همچون باغچه، پشت‌بام و یا در گلدان کشت و تکثیر کرد. بعداز کاشت زعفران در گلدان تا حداقل ۵ سال احتیاجی به تعویض گلدان وجود ندارد، توجه داشته باشید که شیوه کاشت این گیاه در گلدان با شیوه کشت گیاه در محیط باز و مزرعه کاملا متفاوت بوده و توجه به زمان کاشت، قراردادن گلدانها در محیطی مناسب و شیوه آبیاری مهم و حیاتی است. جهت آشنایی با مراحل کاشت زعفران در منزل با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید!

 

مراحل کاشت زعفران در خانه

  • گلدان مناسب برای کشت پیاز زعفران را انتخاب نمایید. دقت کنید که گلدان از جنس سفال و بزرگ باشد. علاوه‌بر‌آن دارای سوراخهای مناسب در ته گلدان جهت زهکش باشد تا آب اضافی بسادگی خارج شده و زهکشی به‌طور مناسب صورت گیرد.
  • داخل گلدان را با خاک مناسب شامل ترکیبی از خاک باغچه به همراه کمی کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست پرنمایید.
  • گلد‌ان خود را به پنج بخش، تقسیم نموده و د‌ر هر بخش، تقریبا پنج پیاز با عمق ۱۳ سانتی‌متر بکارید.
  • پیازهای زعفران را روبه بالا با فاصله ۴ سانتیمتر از هر طرف بچینید.
کاشت زعفران در منزل
کاشت زعفران در منزل

زمان کاشت زعفران

مناسبترین زمان جهت کاشت پیاز زعفران اواخر خرداد تا اوایل مهرماه می‌باشد. البته پیشنهاد ما این است که اواخر تیر و اوایل مرداد از کاشت زعفران خوداری نمایید. توجه داشته باشید درصورتی‌که در خرداد پیاز زعفران خود را کاشتید از آب دادن به آن تا اواخر شهریور خودداری نمایید زیراکه که به دلیل عدم فعالیت گیاه پیازها فاسد می‌شوند. در مهرماه پیازها را آبیاری نموده به حدی که آب از کف گلدان خارج شود.

خاک گیاه زعفران

گیاه زعفران دراکثر انواع خاكها اعم از سبک و شنی و یا رسی و سنگین امکان کشت و رشد دارد ولی مناسبترین رشد و عملكرد را در خاكهای هوموس‌دار با بافت متوسط لومی دارد.

آبیاری گیاه زعفران

گیاه زعفران نیازی به آبیاری زیادی ندارد. توجه داشته باشید، درفاصله دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید. بسیار مهم است که بعد از پایان عمر برگهایش، آبیاری را قطع نمایید.

کود گیاه زعفران

هنگامی که عمر گلهای زعفران به اتمام رسید هرهفته با کودهای تقویتی آن را تقویت کنید، وقتی که برگهایش خشک شد دیگر به آن کود ندهید.

کاشت زعفران در منزل
کاشت زعفران در منزل

نور گیاه زعفران

گیاه زعفران علاقه فراوانی به نور و آفتاب دارد و دوستدار نور کامل می‏باشد.

دمای مناسب گیاه زعفران

زعفران جهت رشد، احتیاج به گرمای متوسط داشته، گرما به باز شدن شکوفه‏‌های زعفران کمک شایانی می‏‌کند. به طورکلی هر چه نور و گرما بیشتر باشد بازه رشد جوانه‏‌ها کوچکتر خواهد بود.

آموزش کامل و مرحله‌ای کاشت زعفران در منزل نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =

بررسی

۷ گیاه مفید برای سلامتی و محافظت چشم

۷ گیاه مفید برای سلامتی و محافظت چشم سلامتی و محافظت چشم : چشم یک عضو حساس در بدن است . گی…