نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

346
نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

نحوه رفتار مناسب با کارمندان : کارمندان یک مجموعه به عنوان یک بخش مهم از زیر ساخت های آن مجموعه به شمار می روند . آنها هم مانند خریداران از اقشـار عـادی جـامـعــه بوده و باید با آنها برخورد درستی شود .

نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار
نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

داشتن كارمنداني با صفات و شخصيت مثبت براي رشد و توسعه هر سازماني بسيار مهم است اما اينكه مديران و صاحب كاران چگونه با پرسنل خود رفتار مي كنند هم به همان اندازه مهم است. شما نمي توانيد اخلاق و رفتار كارمندان خود را عوض كنيد اما مي توانيد با رفتار خود در وجدان كاري و روحيه آنها تأثير مثبت بگذاريد. واضح است كه در اين صورت سازماني موفق و رو به رشد خواهيد داشت.

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار را مورد بررسی قرار دهیم . همراه ما باشید .

 

رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار
نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

۱ – همه تقصیرات را گردن کارمند خود نندازید

وقتی در یک کسب و کار اوضاع اشتباه پیش می رود، هر کسی ممکن است بخواهد تقصیر را از گردن خود باز کند و به گردن دیگران بیندازد. پیش از آنکه از مسیر درست خود خارج شوید و تمام مسئولیت یک اشتباه را به گردن یک کارمند خود بیندازید، موقعیت را بی طرفانه بررسی کنید. آیا واقعاً خود شما یا دیگر رهبران، شرکا و یا همکاران شرکت نباید بخشی از مسئولیت را بر عهده بگیرید؟ هنگام برخورد با کارمند خاطی، ابتدا مسئولیت و نقش خود را در اشتباه به وجود آمده بر عهده بگیرید و سپس با او برخورد کنید .

۲ – متهم کردن کارمند کار خوبی نیست

وقتی با متهم کردن آنها به خاطر اشتباهی که مرتکب شده اند شروع کنید (حتی اگر شواهد قابل اتکایی هم برای این اتهام وجود داشته باشد)، بلافاصله فضایی دفاعی شکل می گیرد که در آن همه دیوار دفاعی خود را بالا می گیرند. به جای نشانه رفتن انگشن اتهام به سمت دیگران، باید با احتیاط و تمرکز روی چراییِ مشکل به وجود آمده و راه حل های احتمالی آن به آنها نزدیک شوید تا کمک کنید دیگر مرتکب چنین اشتباهی نشوند .

۳ – در جمع کارمندی را سرزنش نکنید

وقتی کارمندی اشتباه بزرگی مرتکب شده، به احتمال زیاد خودش از این موضوع آگاهی دارد. پس هیچ گاه اشتباه او را پیش همکارانش به رخ نکشید؛ این کار او را وارد حالت دفاعی می کند و می تواند روح حاکم بر شرکت را در هم بشکند. در عوض، برای صحبت کردن با او به صورت خصوصی وقت کافی اختصاص دهید. اطمینان حاصل کنید به جای اتهام زدن بی موقع، در فضایی آرام به این موضوع پرداخته می شود؛ فضایی که هر دوی شما را به سمت پیدا کردن یک راه حل هدایت می کند .

۴ – مدام آمار اشتباهات او را نگه ندارید

الان زمان خوبی برای فهرست کردن تمام اشتباهاتی که او در طول دوران کار خود مرتکب شده نیست. در عوض، اطمینان حاصل کنید او از مشکل به وجود آمده درک درستی دارد، و با یکدیگر به این موضوع فکر کنید که برای برطرف کردن موضوع، چه راه حلی می توان پیدا کرد. او را با نگاهی مثبت و یک نتیجه گیری عملی ترک کنید. این کار تشویش کمتری به او تحمیل می کند و در عین حال ابزار های لازم برای برطرف کردن مشکل را در اختیارش قرار می دهد .

نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار
نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

۵ – موضوع را شخصی نکنید

هر کسی مرتکب اشتباه می شود. گاهی اوقات این اشتباهات یک کسب و کار را در معرض خطر قرار می دهند و بسیاری از مؤسسان و مدیران ممکن است موضوع را به خودشان بگیرند و آن را عمدی و شخصی تلقی کنند. هر تصمیمی که در مورد آینده ی کارمند مورد نظر گرفته می شود، تمرکز همیشه باید روی مسائل موجود باشد، نه روی شخصیت افراد و دخیل کردن آن در موضوع. اشتباهات را برای کارمند مورد نظر و خود شرکت به یک فرصت یادگیری بدل کنید. تغییر یک فرایند می تواند به جلوگیری از تکرار آن اشتباه در آینده کمک کند .

۶ – بلافاصله با او برخورد نکنید

هنگامی که تحت تأثیر احساسات خود قرار دارید با کارمند خود برخورد نکنید. اجازه دهید پیش از مطرح کردن موضوع با او، عصبانیتتان فرو بنشیند. چه یک ساعت، چه یک روز و یا یک هفته، اجازه دهید زمان لازم برای فراهم شدن زمینه ی برخوردی مناسب با موضوع سپری شود. واکنش های آنی برای هیچ یک از طرفین مفید نخواهند بود .

۷ – تحت هیچ عنوان توهین نکنید

هنگام برخورد با یک کارمند خاطی هیچگاه به او توهین نکنید. عملکرد او هر چقدر هم که بد بوده باشد، توهین به او هیچ توجیهی نخواهد داشت. اگر هدف شما از صحبت کردن با او، فهم اتفاق روی داده و رسیدن به یک نتیجه ی مثبت است، توهین هیچ وقت راه مناسبی برای این کار نیست. به حرف های کارمند خود نیز گوش دهید و با پیشفرض وارد مکالمه با او نشوید. شاید شنیدن حرف های او زوایای تازه ای از موضوع را برایتان روشن کند .

نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار
نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

۸ – علیه کارمند خود شایعه پراکنی نکنیم

اصلاً خوب نیست در مجموعه ای که کار می کنیم شایعه ای درست کنیم و یا ما هم جزو شایعه پراکن ها باشیم . برای یک شخصِ حرفه ای پخش کردن شایعه و دامن زدن به شایعات اصلاً وجهه خوبی نداره. شاید در کوتاه مدت این مدل رفتار ها زیاد به چشم نیاد، اما در دراز مدت و در تصمیماتی که مدیران قرار است برای ترفیع رتبه، پاداش و یا هر چیز دیگر که باعث پیشرفت ما بشود حتماً تأثیر گذار خواهد بود.

۹ – کارکنان را با هم مقایسه نکنید

هر فردی توانایی خاص خود را دارد و در زمینه‌ای خبره است. اگر می‌خواهید با رفتارتان کارکنان را آزرده نسازید، بهتر است این را مد نظر داشته باشید که هر فردی در حوزه توانمندی خودش باید دیده شود و مقایسه افراد با یکدیگر تنها به نادیده گرفتن بخشی از توانایی‌های افراد می‌انجامد.

وقتی افراد را با هم مقایسه می‌کنیم، مبنای این مقایسه عمدتاً برداشت‌های احساسی ماست و کمتر پیش می‌آید معیارهای واقعاً درستی را برگزینیم. به همین دلیل مقایسه افراد از روی احساسی که نسبت به آنها داریم صورت می‌گیرد و طبعاً این کار درستی نیست.

۱۰ – با کارمندان صحبت دوستانه داشته باشید

جدای از سلسله مراتب و نظم اداری و اجرایی و … همه افراد تمایل دارند مورد رفتارهای دوستانه قرار بگیرند. حتی در بین افراد نظامی هم که به نظر می‌رسد خشک‌ترین ارتباطات را با یکدیگر داشته باشند، این تمایل وجود دارد که خارج از چارچوب و محیط نظامی، ارتباطات دوستانه برقرار باشد.

وجود این ارتباط دوستانه به نزدیکی قلوب افراد و همسو شدن افکار و اهداف بسیار کمک می‌کند و می‌تواند مشکلات را کاهش دهد.

نکته‌ای که باید در این میان لحاظ شود این است که تیپ شخصیتی افراد باید درنظر گرفته شود تا این راهکار به یک عامل مخرب تبدیل نشود.

۱۱ – به مشکلاتشان دامن نزنید

کاری که بسیاری از مدیران به اشتباه انجام می‌دهند. وقتی مشاهده می‌کنند یک کارمند دچار افت کاری شده، تنش‌های جدیدی به او وارد می‌کنند . باید بررسی کرد و دید هر یک از کارکنان چه مسائل و مشکلاتی دارند و چه هنگام بر کار اثر منفی می‌گذارد، و چگونه می‌توان اثر این مشکلات را بر کار کم کرد، نه اینکه با ایجاد تنش‌های جدید، موج دیگری بر مشکلات آنها بیافزاییم.

 

چند نکته قابل توجه برای مدیران و کارفرمایان

نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار
نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار

– كاري كنيد كه هر روز با روزهاي ديگر متفاوت باشد.

– اجازه دهيد كارمندان آخر هفته يك ساعت زودتر محل كار را ترك كنند . در اين صورت آخر هفته شادتري خواهند داشت و به شما در پيشبرد اهداف بيشتر كمك خواهند كرد.

– براي كارمندان خود به مناسبت هاي مختلف ميهماني بگيرد .

– كاري كنيد كه پرسنل شما احساس كنند عضوي از تيم هستند . وقتي به موفقيتي دست مي يابيد به آنها هم پاداش بدهيد. فراموش نكنيد آنها به شما كمك كرده اند تا به اينجا برسيد .

– اگر كارمندان شما از كار خود لذت ببرند و از سازماني كه در آن مشغولند راضي باشند با پول كمتر بهتر كار خواهند كرد.

– با امتيازاتي كه به پرسنل خود مي دهيد هر چند مدتي از زمان كاري آنها صرف مي شود اما در بقيه زمان كاري بهتر كار خواهند كرد و در نهايت سود اصلي را شما مي بريد.

نحوه رفتار مناسب با کارمندان در محیط کار نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 5 =

بررسی

۴ ویژگی یک کارمند غیر قابل جایگزین و استثنایی

۴ ویژگی یک کارمند غیر قابل جایگزین و استثنایی ۵ ویژگی یک کارمند غیر قابل جایگزین و استثنای…