مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

1,237
مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

نابودی انگیزه کارکنان : توانمند‌سازی و انگیزه‌دهی به کارمندان از وظایف اصلی مدیران است . بی‌انگیز‌گی کارکنان مجموعه را در باتلاق رکود گرفتار می‌کند . متأسفانه اکثر مدیران اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند . کارمندان پر هزینه ترین «دارایی های انسانی» شرکت های ما هستند و از دست دادن کارکنان شرکت ، به ویژه متعهدترین ها، با استعداد ترین ها و با سابقه ترین های آنها، یکی از ویرانگر ترین اتفاقاتی است که می تواند برای هر شرکتی رخ دهد .

تقویت انگیزه‌ی کارمندان به آن‌ها کمک می‌کند که همیشه خودکفا و خودآموز باشند . چنین سیاستی در نهایت باعث خلق فضای مستعد خواهد شد و نتایج خارق‌العاده‌ای رقم خواهد زد . تشکیل تیمی قوی کار چندان سختی نیست؛ اما اغلب مدیران به وسیله‌ی اشتباهات زیر، روحیه‌ی کارکنان را نابود می‌کنند.

مدیران باید برای حفظ بهترین کارکنانشان، به طور پیوسته نگاه دقیقی به خود و فرایند های شرکت خود بیاندازند . وقتی یکی از بهترین کارمندان شما شرکتتان را ترک می کند یا حداقل چنین قصدی در وجودش شکل می گیرد، شما به عنوان مدیر برای بهبود و تغییر این اوضاع باید تا جایی که می توانید از ماهیت و علل نارضایتی او آگاهی پیدا کنید. بنابراین پیش از هر چیز باید به بررسی این موضوع بپردازیم که مدیران خواسته یا ناخواسته چه اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که باعث کوچ کارمندان خوب از سازمان می‌شود .

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم با مهمترین اشتباهات مدیران که منجر به نابودی انگیزه کارکنان می شود آشنا شویم . همراه ما باشید .

 

مهمترین اشتباهات مدیران که منجر به نابودی انگیزه کارکنان می شود

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان
مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

۱ –  دخالت بیش از حد

وقتی برای تقویت افراد مسئولیتی به آن‌ها محول می‌کنید ، باید به آن‌ها اجازه‌ بدهید که به سلیقه و روشی که خودشان ترجیح می‌دهند عمل کنند. به مدیران میانی باید اطمینان داده شود که درصورت مواجهه با هر مشکلی می‌توانند از دیگران کمک بخواهند و این کار باعث خدشه‌دار شدن اعتماد ما به توانایی‌های آنان نخواهد شد.  متأسفانه اغلب مدیران بیش‌ از اندازه در جزئیات دخالت می‌کنند. آن‌ها مسئولیت‌های سازنده را به اعضای تیم محول می‌کنند؛ اما تمایلی به واگذاری اختیارات ندارند. همواره افراد را تحت نظر می‌گیرند و در روند انجام امور دخالت می‌کنند . با دخالت‌های بی‌جا در واقع اختیار عمل کارکنان را سلب می‌کنیم که سرانجام باعث تضعیف آن‌ها می‌شود و ناامیدی و بی‌انگیزگی به ارمغان می‌آورد .

 

۲ – سرزنش بی جا

چیزی بدتر از سرزنش بی‌جا، به توانمند‌سازی تیم ضربه نمی‌زند . نمی‌توان ادعای اعطای اختیار عمل به تیم داشت ولی با کوچک‌ترین اشتباه آن‌ها را به سختی جریمه کرد . مدیران باید از مسئولیت حمایت‌گری خود آگاه باشند و در برابر اشتباهات به‌عنوان روندی از رشد، انعطاف نشان ‌دهند. البته منظور این نیست که چشم خود را به عملکرد ضعیف ببندند، بلکه باید درک کنند که اشتباه، به‌خصوص در وظایف سنگین اجتناب‌ناپذیر است . اگر بیش از اندازه از تیم انتقاد شود، در نهایت تصمیم‌گیرنده یک نفر خواهد بود و از خلاقیت و ابتکار عمل دیگران استفاده‌ای به عمل نخواهد آمد.

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان
مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

۳ – عدم اعطای پاداش

وقتی افراد در وظایف محوله موفقیت فوق‌العاده‌ای کسب ‌می‌کنند، باید به خاطر منافعی که برای شرکت کسب کرده‌اند، مورد تقدیر قرار بگیرند . با این کار لبخند و شادی بر چهره‌ی آن‌ها خواهیم نشاند که باعث خواهد شد افراد مستعد دیگری برای پیوستن به مجموعه‌ ابراز علاقه کنند. وقتی ادعای اشتراک منافع داشته باشیم ولی در عمل اعطای پاداشی صورت نگیرد، انگیزه‌ی کارکنان به سرعت نابود خواهد شد و دیگر شاهد چنین دستاوردهایی نخواهیم بود. برای ایجاد محیط قابل رشد باید به افراد آزادی عمل بدهید. انعطاف پذیر باشید و نقش حمایتی خود را فراموش نکنید و برای ابتکار عمل پاداش شایسته‌ای در نظر بگیرید.

 

۴ – عدم توجه به صحبت ها و دغدغه های نیروها

از آنجایی که مدیران بنا به اقتضای جایگاه خود با افراد زیادی در تماس هستند و با شخصیت ها و سبک های مختلفی سر و کار پیدا می کنند ، لازم است به دغدغه ها، نگرانی ها، موفقیت ها و چالش های پیش روی هر یک از اعضای تیم خود توجه مضاعف داشته باشند . یک مدیر کاربلد به خوبی می داند هر یک از اعضای تیمش چه اوضاعی دارد ، در زمان مناسب راهنمایی های لازم را به او می کند و در صورت نیاز پشت او می ایستد. توجه نکردن به موارد یاد شده به انفعال اعضای تیم و از دست رفتن ایمان آنها به رهبر سازمانشان منجر خواهد شد.

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان
مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

۵ – عدم استفاده از استعداد های فردی

هر یک از اعضای تیم شما استعداد و توانایی های منحصر به فردی دارد که به نوبه ی خود می توانند برای شرکت شما ارزش آفرین شوند . یک مدیر کاربلد ، هر یک از اعضای تیم خود را به انجام کاری می گمارد که با استعداد ها و توانایی های منحصر به فرد وی همخوانی داشته باشد تا از این طریق هم به او انگیزه ی بیشتری بخشیده باشد و هم ارزشی برای سازمان خود فراهم کند . ناتوانی در انجام این کار و بی پاسخ گذاشتن این استعداد ها با به کارگیری آنها در اموری که انجامشان نیازی به استعداد های یاد شده ندارد، به دلزدگی، از بین رفتن انگیزه و افت بهره وری نیرو ها و در نتیجه سازمان شما منجر خواهد شد .

 

۶ – ناسپاسی بابت کارهای انجام شده

یک مدیر خوب برای شناخت و به رسمیت شناختن زحمات و موفقیت های اعضای تیمش زمان می گذارد. به رسمیت شناختن تلاش ها و زحمات اعضای تیم، وفاداری و توانمندسازی آنها را در پی خواهد داشت و ادامه ی تلاش هایشان در این جهت را تضمین خواهد کرد . توجه نکردن به این زحمات و قدرناشناسی نسبت به تلاش هر یک از اعضای تیم، عملکرد آنها را کاهش خواهد داد و در نهایت بر پیشرفت سازمان شما اثر منفی خواهد داشت.

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان
مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

۷ – پنهان کاری و دریغ کردن اطلاعات

مدیران کاربلد به اعضای تیم خود وفادارند، و برای از میان برداشتن هر عاملی که بر عملکرد بالای آنان تأثیر می گذارد، هرآنچه در توان دارند به کار می بندند. عدم انتقال اطلاعات حیاتی و مهم به کارکنان و دور نگه داشتن آنها از آنچه در سازمان می گذرد، تنها به از بین رفتن وفاداری آنها نسبت به شما و کل سازمان منجر خواهد شد.

 

۸ – ارائه ی پاسخ های سربالا

مدیران موفق، از ارائه ی پاسخ های صریح و سرراست و اطلاعات مثبت یا منفی به کارکنان خود ترسی ندارند . عدم توانایی در ارائه ی پاسخ درست در زمان درست، به بی اعتمادی اعضای تیم نسبت به شما منجر خواهد شد و راه ارتباطی آنان با شما را مسدود خواهد کرد. این بی اعتمادی عملکرد آنها را کاهش خواهد داد و به کل سازمان آسیب خواهد رساند.

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان
مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

۹ – عدم انتقاد پذیری

مدیران کاربلد از انتقادات اعضای تیم خود استقبال می کنند و به خوبی می دانند اجازه ی اظهار نظر دادن به اعضای تیم تا چه حد اهمیت دارد. دریغ کردن حق نظر از اعضای تیم، اعتماد آنان را از بین خواهد برد و باعث می شود در زمان لازم همراهی آنان را نداشته باشید.

 

۱۰ –  مقایسه ی اعضای تیم با یکدیگر

مقایسه کردن اعضای تیم با یکدیگر به ویژه پیش روی خودشان منصفانه نیست و در اغلب مواقع به ایجاد رقابت ناسالم، کینه توزی و دلخوری در میان آنان منجر خواهد شد. به رخ کشیدن موفقیت های برخی اعضای تیم پیش اعضای دیگر، یا نشان دادن عملکرد ضعیف برخی از آنها به دیگران غیر از نابود کردن انگیزه ی کارکنان شما نتیجه ی دیگری در بر نخواهد داشت.

 

۱۱ – سوگلی داشتن در میان اعضای تیم

امتیاز دادن مداوم به برخی اعضای مشخص و دعوت از آنها در جلسات و نظرخواهی ها، یا تقدیر های چندباره از تلاش های آنان، حس بدی در دیگر اعضای تیم شما که فکر می کنند جزو سوگلی های رئیس خود نیستند به وجود خواهد آورد.

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان
مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان

۱۲ – همیشه حرف آخر را زدن

در ادبیات رهبری، کسی که همیشه کارمندانش را وادار می کند به او در مورد تک تک کار هایشان گزارش بدهند، همیشه حق را با خودش می داند و همیشه حرف آخر را خودش می زند، فردی با هوش هیجانی (EQ) پایین در نظر گرفته می شود . چنین فردی وقتی دیدگاه های دیگران را جویا نشود، به ویژه در آستانه ی تغییر (به خاطر ترسناک بودنش از نگاه کارکنان) مورد اعتماد واقع نخواهد شد. وقتی رهبر یک کسب و کار چشم اندازی برای آن در نظر نگیرد یا در دنبال کردن این چشم انداز به صدای جمعی اعضای تیمش گوش نکند، اعضای تیم او احتمالاً احساس اهمیت، احترام و ارزش خود را از دست خواهند داد. در نتیجه روز به روز بیشتر دچار انفعال می شوند و بر نارضایتی شان افزوده خواهد شد .

 

۱۳ – بیش از حد توان کارمند به او کار سپردن

هیچ چیز مانند فشار ناشی از کار زیاد کارمندان خوب را نابود نمی‌کند. اضافه کردن وظایف کارمندان خوب آنقدر وسوسه‌برانگیز است که گاه مدیران در این دام می‌افتند. سپردن حجم زیادی کار به کارمند باعث می‌شود که او فکر کند که برای عملکرد خوبش مجازات شده است . این کار همچنین بهره‌وری فرد را به شکل محسوسی کاهش می‌دهد . پژوهشی که اخیراً در دانشگاه استنفورد انجام شده، نشان می‌دهد که در شرایطی که ساعات کاری فرد در هفته از ۵۰ ساعت بیشتر می‌شود بهره‌وری او به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

اگر مجبور هستید حجم کاری نیروهای بااستعداد خود را افزایش دهید، جایگاه آنها را نیز ارتقاء بخشید. کارمندان بااستعداد می‌توانند حجم بالای کاری را تحمل کنند اما اگر احساس کنند شرایط کاری آنها را خفه کرده و راه پیشرفت‌شان را بسته، دیگر فشار کاری را تحمل نخواهند کرد.

 

مهمترین اشتباهات مدیران و نابودی انگیزه کارکنان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

بررسی

تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز

تقویت قدرت تصمیم گیری با ۱۰ توصیه کارساز آیا شما نیز از آن دسته اشخاصی هستید که زمانی‌که م…