دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است

356
دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است

دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است

حتما بیاد دارید داستان دهقان فداکاری که جان مسافران قطار را نجات داد . این داستان را برای اولین بار در کتاب فارسی سال سوم دبستان خواندیم که از همان دوران کودکی به ما درس فداکاری و نوع دوستی داد . اما حالا داستان دهقان فداکار به تخت بیمارستان رسیده و متاسفانه دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت او و همچنین مرور یک داستان نوستالژیک ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است
دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است

دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است   

ریزعلی خواجوی ، فرزند علی‌اصغر ، روز پنجم اسفندماه سال ۱۳۰۹ خورشیدی در روستای قلعه جوق شهرستان میانه در آذربایجان شرقی متولد شد . او در آذرماه ۱۳۴۱ شمسی در سن سی و دو سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد . در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن ، کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد و توانست باعث توقف قطار شود . به گفتهٔ او پس از توقّف قطار، مردم ناراضی از قطار پیاده شدند و او را کتک زدند . تا اینکه او آنها را متوجه خطری که در انتظار آنها بود آگاه ساخت و پس از آنکه مسافران با چشم خود ریزش کوه را دیدند به تشکر و عذرخواهی از او روی آوردند .

در سال ۱۳۸۵ در سومین همایش اعطای تندیس ملی فداکاری از وی تجلیل و تندیس مراسم به او اهدا شد . این مراسم در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد و چون ریزعلی خواجوی فقط به زبان شیرین مادری (ترکی آذری) میتوانست صحبت کند ، یک مترجم صحیت های او را به فارسی ترجمه میکرد او گفت : آن زمان که این کار را کردم ، فقط به خاطر نجات مردم بود . انتظار تشکر نداشتم و حالا خیلی خوشحالم . هر روز به خاطر این که آن روز این فکرها به ذهنم آمد، از خدا تشکر می‌‌کنم .

دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است
دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است

اما اکنون ریزعلی خواجوی با ۸۷ سال سن ، دچار بیماری شده و در بخش آی سی یو بیمارستان امام رضا (ع) تبریز بستری است . محمدحسین صومی ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد او گفت : دهقان فداکار در ۲۳ آبان سال ۹۶ بدلیل عفونت ریه و ناراحتی کلیه ، در بیمارستان میانه بستری شد و خوشبختانه بیماری ریوی و مشکلات جانبی ایجاد شده در کلیه کنترل شد . با بررسی انجام‌شده در اندام تحتانی و با این دیدگاه که در تبریز رسیدگی بهتر خواهد بود و با درخواست مسؤولان و خانواده وی، ایشان را به تبریز انتقال دادند . در حال حاضر دهقان فداکار در آی سی یو بستری بوده و هوشیاری او به خاطر بیماری‌اش در حد خواب‌آلودگی است . صومی با اشاره به کنترل عفونت ریوی و اختلالات انعقادی ایجاد شده ، گفت : البته دهقان فداکار علاوه بر بیماری ریوی، دیابت و مشکلات اندام تحتانی نیز دارند که در حال کنترل است و مشکلی وجود ندارد .

 

یک داستان نوستالژیک

متن داستان دهقان فداکار نوستالژی جالبی برای نسل گذشته است که خواندن مجدد آن خالی از لطف نیست :

” غروب یکی از روزهای سرد پاییز بود، خورشید در پشت کوه‌های پربرف یکی از روستاهای آذربایجان فرو رفته بود . کار روزانه دهقانان پایان یافته بود . ریزعلی هم دست از کار کشیده بود و به ده خود باز می‌گشت . در آن شب سرد و تاریک ، نور لرزان فانوس کوچکی راه او را روشن می‌کرد ، دهی که ریزعلی در آن زندگی می‌کرد نزدیک راه‌آهن بود و ریزعلی هر شب از کنار راه‌آهن می‌گذشت تا به خانه‌اش برسد . آن شب، ناگهان صدای غرش ترسناکی از کوه برخاست، سنگ‌های بسیاری از کوه فرو ریخت و راه‌آهن را مسدود کرد . ریزعلی می‌دانست که تا چند دقیقه دیگر ، قطار مسافربری به آن جا خواهد رسید .

دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است
دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است

با خود اندیشید که اگر قطار با توده‌های سنگ برخورد کند واژگون خواهد شد و از این اندیشه سخت مضطرب شد و نمی‌دانست در آن بیابان دورافتاده چگونه راننده قطار را از خطر آگاه کند و در همین حال ، صدای سوت قطار از پشت کوه شنیده شد که نزدیک شدن آن را خبر داد . ریزعلی روزهایی را که به تماشای قطار می‌رفت به یاد آورد، صورت خندان مسافران را به یاد آورد که از درون قطار برای او دست تکان می‌دادند . از اندیشه حادثه خطرناکی که در پیش بود، قلبش سخت به تپش افتاد . در جست و جوی چاره‌ای بود تا بتواند جان مسافران را نجات بدهد ، ناگهان چاره‌ای به خاطرش رسید . با وجود سوز و سرمای شدید، به سرعت لباس‌های خود را از تن درآورد و بر چوب‌دست خود بست ، نفت فانوس را بر لباس‌ها ریخت و آن را آتش زد .

ریزعلی در حالی که مشعل را بالا نگاه داشته بود، به طرف قطار شروع به دویدن کرد ، راننده قطار از دیدن آتش دانست که خطری در پیش است . ترمز را کشید . قطار پس از تکان‌های شدید از حرکت باز ایستاد . راننده و مسافران سراسیمه از قطار بیرون ریختند و از دیدن ریزش کوه و مشعل ریزعلی که با بدن برهنه در آنجا ایستاده بود، دانستند که فداکاری این مرد آنها را از چه خطر بزرگی نجات داده است . “

فداکاری این مرد بزرگ در یک شب سرد در سال ۱۳۴۱ جان صدها نفر را نجات داد و او به رغم کتک خوردن در آن شب ، از این ماجرا به عنوان بهترین خاطره زندگیش یاد می‌کند . اکنون او در بستر بیماری است و ما برای سلامتی و تندرستی او از درگاه خداوند متعال شفای عاجل مسئلت داریم .

دهقان فداکار کشورمان در بستر بیماری است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

بررسی

اولین قطار هوایی جهان در کشور چین افتتاح شد

اولین قطار هوایی جهان در کشور چین افتتاح شد آغاز به کار قطارها به قرن پانزدهم میلادی بازمی…