حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب

371
حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب

حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب

حدیث سلسله الذهب یک حدیث قدسی است که از زبان مبارک حضرت امام رضا(ع) در باب توحید و شروط آن نقل شده است . حضرت امام رضا(ع) این حدیث را هنگام عبور از نیشابور به طرف مرو برای مردمی که منتظر شنیدن سخنان امام بودند بیان کرده اند . یکی از نقاط قوت این حدیث اینست که راویان آن از امامان معصوم‌ تا پیامبر(ص) و سرانجام خداوند است یعنی ابتدا حضرت پیامبر (ص) این حدیث را از جانب خدا به امیرالمومنین (ع) بیان کرده اند و بعد از او بین امامان معصوم نقل شده است تا به حضرت امام رضا (ع) رسیده است و در نهایت از زبان حضرت برای مردم نقل شده است به همین دلیل این حدیث به سلسلة الذهب به معنای زنجیرۀ زرّین شهرت یافته است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به بهانه سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ، یکی از احادیث ارزشمند منسوب به ایشان را برای شما دوستداران اهل بیت بیان کنیم پس همراه ما باشید .

حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب
حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب

حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب

این روایت را بسیاری از بزرگان شیعه از جمله شیخ صدوق در کتاب‌های توحید و طبرى آملى‏ در کتاب بشارة المصطفى لشيعة المرتضى‏ با سندها و الفاظ مختلف اما با یک مضمون نقل کرده‌اند که نشان از سندیت محکم آن دارد . برخی معتقدند با توجه به اینکه این روایت از قرن سوم هجری به بعد توسط افراد زیادی نقل شده است و احتمال توافق یا تواطی بر دروغ آن منتفی است این روایت از روایات متواتر به حساب می‌آید . شیخ صدوق در کتاب التوحید چنین نقل کرده است که اسحاق بن راهویه می‌گوید : وقتی امام رضا(ع) در سفر به خراسان به نیشابور رسید ، پس از آنکه اراده کرد به سوی مأمون کوچ کند ، محدثان جمع شدند و عرض کردند :‌ ای پسر پیغمبر (ص) از شهر ما تشریف می‌برید و برای استفاده ما حدیثی بیان نمی‌فرمایید؟ پس از این تقاضا، حضرت سرش را از کجاوه بیرون آورد و فرمود :

همچنین بخوانید :   چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا است

« شنیدم از پدرم موسی بن جعفر(ع) که فرمود شنیدم از پدرم جعفر بن محمّد(ع) که فرمود شنیدم از پدرم محمّد بن علی(ع) که فرمود شنیدم از پدرم علی بن الحسین علیهما السّلام که فرمود شنیدم از پدرم حسین بن علی(ع) فرمود شنیدم از پدرم امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب(ع) که فرمود شنیدم از رسول خدا(ص) که فرمود شنیدم از جبرئیل که گفت شنیدم از پروردگار عزّ و جلّ فرمود :

لا إلهَ إلَّا اللّهُ حِصنی ، فَمَن دَخَلَ حِصنی أمِنَ مِن عَذابی : کلمه لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ دژ و حصار من است . پس هر کس داخل دژ و حصار من شود ، از عذاب من ایمن خواهد بود » پس هنگامی که مَرکب حضرت حرکت کرد با صدای بلند فرمود : بِشُروطِها، و أنَا مِن شُروطِها  با شروط آن و من خود یکی از آن شروط می‌باشم .

حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب
حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب

طبق برخی گزارش‌ها، همزمان با نقل حدیث بیش از بیست هزار نفر آن را مکتوب کردند .

مطلب بسیار مهمی که در این حدیث وجود دارد اینست که برادران اهل سنت هم بر روی این حدیث بحث کرده و به نوعی آن را در کتابهای خود نقل کرده اند . به عنوان مثال ابن حجر که متوفی در ۹۷۴ است و یکی از کسانی است که نسبت به اهل سنت متعصب و مخالف اهل شیعه است در کتاب سوائق المحرقه پس از نقل این روایت می‌گوید : اگر این اسناد بر یک مجنون و دیوانه قرائت شود ، او خوب می‌شود و بیماری از او دور می‌شود . زمخشری یکی دیگر از اهل سنت است که در کتاب ربیع الابرار می‌گوید : اسناد صحیفه الرضا (سلسلة الذهب) اگر در گوش انسان مجنون و دیوانه خوانده شود، خوب می‌شود؛ و این مکرر اتفاق افتاده که بر بیمار‌ها و گرفتار‌ها خوانده اند و آن‌ها شفا پیدا کردند .

همچنین بخوانید :   دلیل نقاره زدن در حرم امام رضا علیه السلام چیست

مرحوم سید عبدالاعلی سبزواری رحمت الله در کتاب مهذب الاحکام نوشته است : بعضی از فرمانروایان سامانی این حدیث را نوشته اند و امر کردند با آن‌ها دفن شود . موقعی که آن‌ها را در خواب دیدند بیان کردند که خداوند متعال ما را به خاطر عظمت و احترام این جمله مبارک بخشیده است . یکی از مستحباتی که خوب است بر روی کفن میت نوشته شود همین جمله است . علاوه بر جوشن کبیر ، سلسلة الذهب را هم بزرگان فرموده اند بر روی کفن‌ها نوشته شود . کلام امام رضا (ع) این آثار فراوان را داشته است و این تنها یکی از برکاتی است که وجود آن حضرت در ایران داشته است .

حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =

بررسی

حدیثی از امام رضا در مورد مهربانی با مردم

حدیثی از امام رضا در مورد مهربانی با مردم زندگی اهل بیت علیهم السلام سراسر مملو از نکات مث…